Upadek droida

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Upadek droida
Tytuł oryginalny: Downfall of a Droid
Serial: Wojny klonów
Sezon: 1
Odcinek: 6
Scenariusz: George Krstic
Reżyseria: Rob Coleman
Data premiery w USA: 7 listopada 2008
Data premiery w Polsce: 8 lutego 2009
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 22 BBY
Poprzedni: Rekruci
Następny: Pojedynek droidów


Upadek droida (org. Downfall of a Droid) to szósty odcinek pierwszego sezonu serialu Wojny klonów. Jest także chronologicznie jedenastym odcinkiem serialu. Został wyemitowany siódmego listopada 2008 w amerykańskim Cartoon Network, w Polsce natomiast ósmego lutego 2009 o 10:10 na TVP1 w ramach cyklu Młoda godzina oraz polskim Cartoon Network 20 marca 2009 o godzinie 19:00.

Opis

Oryginalny

R2-D2 is lost during a fierce space battle - and Anakin must find him before the Separatists discover the Jedi military secrets locked in his memory banks.

Tłumaczenie

R2-D2 gubi się w czasie zaciętej bitwy kosmicznej - Anakin musi go odnaleźć zanim Separatyści odkryją plany wojenne Jedi zakodowane w jego pamięci.

Polski

R2-D2 znika podczas kosmicznej bitwy.

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
Downfall of a Droid
After suffering series of
disastrous defeats at the
hands of General Grievous,
the Republic's foothold in the
Outer Rim is in jeopardy.
Commissioned to protect the
strategic world of Bothawui,
Anakin Skywalker and his
weary battle group are all that
stands between the system
and domination by the
droid army…
Wersja polska
Wojny klonów
Upadek droida
Po serii dotkliwych porażek z 
siłami generała Grievousa,
bazy wypadowe Republiki na 
Zewnętrznych Rubieżach są zagrożone.
Tylko Anakin Skywalker i jego oddział 
z rozkazem obrony ważnego punktu
stretegicznego na Bothawui stoją 
na drodze armii droidów…

Ufaj przyjaciołom, a i oni zaufają tobie. [1]

Anakin Skywalker i Ahsoka Tano poszukują R2-D2.

Anakin Skywalker dowodzi ostatnią grupą broniącą Bothawui. Generał Grievous szykuje się do bitwy z siłami Republiki. Separatyści mają znaczną przewagę liczebną i mistrz Jedi, Obi-Wan Kenobi sugeruje odwrót. Skywalker jednak nie zamierza uciekać i mimo rad swojego dawnego mistrza i padawanki Ahsoki Tano chce podjąć walkę. Anakin ustawia trzy gwiezdne niszczyciele pomiędzy planetą, a jej pierścieniami.

Grievous i jego okręty przybywają do systemu Bothawui. Cyborg rozkazuje aby lecieć przez pas asteroid dzięki czemu zwiększą przewagę. W celu ochrony statków przed asteroidami poleca wzmocnić przednie osłony kosztem tylnych, uważając, że asteroidy zapewniają im dostateczną ochronę z tamtej strony.

Wyłączone droidy IG-86 na pokładzie Vulture's Claw.

Anakin na czele Eskadry Złotych odlatuje z niszczyciela. Chce wciągnąć okręty Separatystów pod ostrzał Republiki. Grievous rozkazuje skupić cały ogień na najbliższym Niszczycielu. Ahsoka wstrzymuje klony przed otworzeniem ognia do odpowiedniego momentu. Ahsoka martwi się, że dłużej nie wytrzymają, ale Anakin chce aby postarali się jeszcze przez chwilę. Rozkazuje eskadrze rozdzielić się. Anakin nakazuje atak. Kapitan Rex prowadzi oddział maszyn AT-TE po powierzchni jednej z asteroid za okrętami Grievousa. Piloci maszyn rozpoczynają ostrzał. Do ataku przyłączają się także Niszczyciele i Eskadra Złotych. Grievous ucieka myśliwcem z okrętu. Skywalker rusza za nim w pościg. Jednakże jego myśliwiec zostaje trafiony.

Anakin budzi się w pomieszczeniu medycznym na jednym z okrętów Republiki. Okazuje się, że to Rex go uratował, a Grievous uciekł. R2-D2 przepadł razem z myśliwcem Jedi. Obi-Wan gratuluje Skywalkerowi zwycięstwa. Anakin chce odnaleźć droida, jednak Kenobi jest przeciwny dopóki nie dowiaduje się, że R2 nie miał wymazanej pamięci i ma w swojej bazie danych plany taktyczne i położenie baz. Obi-Wan rozkazuje mu go odnaleźć. Anakin otrzymuje zastępczego astrodroida, R3-S6. Razem z Ahsoką wyrusza statkiem Twilight na poszukiwanie swojego wraku myśliwca. Odnajdują go, jednak nie ma tam R2. Skanery nie mogą go znaleźć, ale wykrywają trandoshański statek zbieraczy złomu.

Anakin, Ahsoka i R3 wchodzą na pokład statku. Pytają jego właściciela, Gha Nachkta, czy nie znalazł ostatnio jednostki R2. Trandoshianin zaprzecza. Gdy Anakin pokazuje mu swoje kredyty, Nachkt pozwala im się rozejrzeć za R2. Jedi wchodzą do magazynu. Ahoska odnajduje tam wyłączone droidy-zabójcy typu IG-86. Skywalker poleca R3 sprawdzić wykaz towarów. Nagle zza jednych z drzwi Anakin słyszy R2-D2. Rozkazuje R3 otworzyć te drzwi, jednak zamiast tego astrodroid włącza światła. Skywalker się niecierpliwi i zaczyna otwierać drzwi mieczem świetlnym. Tymczasem R3-S6 uruchamia IG-86. Zabójcy atakują Jedi, jednak ci po krótkiej walce niszczą maszyny. Tymczasem Nachkt otwiera drzwi, za którymi Anakin słyszał R2. Trandoshianin ma pretensje o zniszczenie droidów i grozi Skywalkerowi. Anakin i Ahsoka odlatują. Gha kontaktuje się z Grievousem, który rozkazuje mu jak najszybciej dostarczyć R2-D2 do punktu zbornego. Tymczasem R2 próbuje uciec ze statku Nakchta. Wyrzuca w próżnię goniącego go droida-zabójcę, jednak z powrotem wpada w ręce Trandoshianina.

Gha Nachkt obserwuje odejście Anakina Skywalkera i Ahsoki Tano.

Obi-Wan uznaje, że R2-D2 musiał zostać zniszczony. Rozkazuje Anakinowi odnaleźć znajdującą się w pobliżu bazę nasłuchową Grievousa, która przechwytuje rozmowy wojsk Republiki, dzięki czemu Separatyści zwiększają swoją przewagę na Zewnętrznych Rubieżach. Skywalker postanawia samemu przeszukać dalsze zewnętrzne terytoria rejonu, a reszcie eskadry poleca penetrować jego wewnętrzną część. Za namową padawanki zabiera ze sobą R3-S6. Jedi każe mu włączyć radar, jednak astrodroid zamiast tego uruchamia system naprowadzający, dzięki czemu jego pozycja staje się widoczna dla Separatystów. Po chwili przybywa Greivous ze swoją flotą. Anakin każe R3 przygotować skok w nadprzestrzeń, jednak robot odłącza od jego myśliwca pierścień, który po chwili zostaje zniszczony. Jedi stara się uniknąć trafienia. Grievous wypuszcza za nim wszystkie myśliwce-droidy. Tymczasem przybywa Twilight z Ahsoką i klonami. Anakin wlatuje do ładowni. Przelatują między dwoma krążownikami Separatystów, które przez to strzelają do siebie nawzajem. Twilight skacze w nadprzestrzeń.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Obsada

Oryginalny dubbing

Polski dubbing

Ciekawostki

  • Upadek droida jest drugim pod względem daty produkcji odcinkiem Wojen klonów. Pierwszy pod względem daty produkcji odcinek został włączony do filmu Wojny klonów, tak więc Upadek jest najstarszym odcinkiem serii.
  • Na jednym z ekranów widać zapisane w Aurebeshu zdanie: ATTE RUL3EZ TAKE THAT GRIEVOUS. Biorąc pod uwagę, że to najstarszy odcinek serii, napis pokazany w Rekruci jest późniejszy.
  • Droidy zabójcy pokazane w odcinku to nie te same co w oryginalnej trylogii. Droidy z Upadku droida to modele IG-86, a te w sadze to IG-88.
  • Anakin lecąc Twilightem między statkami separatystów zastosował manewr nazwany kilkadziesiąt lat później cięciem Ackbara. (legendy)
  • Pierwotnie sentencja na początku odcinka miała brzmieć "Friends are hard to find, difficult to leave, impossible to forget." czyli "Ciężko znaleźć przyjaciół, trudno ich opuścić, nie da się ich zapomnieć.".

Recenzje

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Upadek droida.

Przypisy

  1. Trust your friends, and they'll have a reason to trust in you.


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Zasadzka - 2: Wzlot Malevolence - 3: Cień Malevolence - 4: Zniszczyć Malevolence - 5: Rekruci
6: Upadek droida - 7: Pojedynek droidów - 8: Bombad Jedi - 9: Peleryna ciemności - 10: Kryjówka Grievousa
11: Pojmanie Dooku - 12: Gungański generał - 13: Upadek Jedi - 14: Obrońcy pokoju - 15: Najście
16: Ukryty wróg - 17: Wirus błękitnego cienia - 18: Tajemnica tysiąca księżyców - 19: Burza nad Ryloth
20: Niewinni z Ryloth - 21: Wolne Ryloth - 22: Kryzys zakładników

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Kradzież holokronu - 24: Puszka Pandory - 25: Dzieci Mocy - 26: Szpieg senatu
27: Lądowanie w punkcie deszczu - 28: Fabryka broni - 29: Strzępy terroru - 30: Władcy umysłu - 31: Intryga Grievousa
32: Dezerter - 33: Zaginiony miecz świetlny - 34: Mandaloriański spisek - 35: Podróż na pokuszenie - 36: Księżna Mandalory
37: Morderstwa w senacie - 38: Kot i mysz - 39: Łowcy nagród - 40: Bestia Zillo - 41: Bestia Zillo kontratakuje
42: Śmiertelna pułapka - 43: Wracaj do domu, R2 - 44: Wytropić po mistrzowsku


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Klony kadeci - 46: Żołnierze ARC - 47: Linie wsparcia - 48: Strefa wpływów
49: Korupcja - 50: Akademia - 51: Zabójca - 52: Złowrogie plany - 53: Polowanie na Ziro - 54: Bohaterowie po obu stronach
55: Walka o pokój - 56: Siostry Nocy - 57: Potwór - 58: Wiedźmy mgły - 59: Władcy - 60: Ołtarz Mortis
61: Duchy Mortis - 62: Cytadela - 63: Kontratak - 64: Ratunek z Cytadeli - 65: Zaginiony padawan - 66: Polowanie na wookiee


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Wodna wojna - 68: Atak Gungan - 69: Więźniowie - 70: Cień wojownika - 71: Misja litości
72: Droidy Nomadzi - 73: Ciemność w Umbarze - 74: Generał - 75: Różnica zdań - 76: Masakra Krella - 77: Porwanie
78: Niewolnicy Republiki - 79: Ucieczka z Kadavo - 80: Przyjaciel w potrzebie - 81: Oszustwo - 82: Przyjaciele i wrogowie
83: Pudełko - 84: Kryzys na Naboo - 85: Masakra - 86: Nagroda - 87: Bracia - 88: Zemsta


Sezon piąty: 89: Odrodzenie - 90: Wojna na dwóch frontach - 91: Przodownicy - 92: Miękka wojna - 93: Punkty krytyczne
94: Spotkanie - 95: Test siły - 96: Na ratunek - 97: Niezbędna więź - 98: Sekretne bronie
99: Słoneczny dzień w pustce - 100: Zaginiony w akcji - 101: Punkt bez powrotu - 102: Eminencja - 103: Odcienie rozsądku
104: Bezprawny - 105: Sabotaż - 106: Jedi, która wiedziała za dużo - 107: Pochwycić Jedi - 108: Niewłaściwa Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: Nieznany - 110: Konspiracja - 111: Uciekinier - 112: Rozkazy - 113: Stary przyjaciel
114: Powstanie Clovisa - 115: Kryzys w sercu - 116: Zniknięcie - część 1 - 117: Zniknięcie - część 2
118: Zaginiony - 119: Głosy - 120: Przeznaczenie - 121: Poświęcenie


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: Parszywa zgraja - 127: Echo z oddali - 128: Na skrzydłach Keeradaków
129: Ryzykowna gra - 130: Na obcej ziemi - 131: Zerwana umowa - 132: Niebezpieczny dług - 133: Znowu razem
134: Stara przyjaźń nie rdzewieje - 135: Uczeń widma - 136: W gruzach - 137: Zwycięstwo i śmierć
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Son of Dathomir: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: The Clone Wars