R3-S6

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
R3-S6
Data zniszczenia 22 BBY, księżyc Ruusan
Stwórca Industrial Automaton
Producent Industrial Automaton
Model R3
Typ Droid astromechaniczny
Wysokość 109 cm[1]
Płeć Męska
Kolor sensorów Żółty
Przynależność Konfederacja Niezależnych SystemówR3-S6 zwany też Gruby lub Złotko, był to droid astromechaniczny należący do generała Grievousa, który wysłał go jako szpiega, aby służył Anakinowi Skywalkerowi.

Biografia

Poszukiwania R2-D2

"A ty, koleżko, szczególnie się nie popisałeś."
― Anakin Skywalker o R3-S6, po zniszczeniu droidów włączonych przez niego.[2]

Gdy podczas bitwy o Bothawui Anakin Skywalker utracił R2-D2, R3 został mu przydzielony na czas poszukiwań zaginionego przyjaciela. Wraz z Ahsoką i Skywalkerem udał się na pokład Zmierzchu, by wyruszyć na poszukiwania Artoo.

Gdy Jedi przybyli na cmentarzysko statków, nie odnaleźli swojego robota, tylko pusty wrak myśliwca Anakina. Sensory wykazały jednak, że znajduje się tam mały statek. Skywalker spostrzegł trandoshańskiego łowcę złomu. Chcąc uzyskać informacje o pobycie R2, Jedi przycumowali do okrętu. Tam poznali Gha Nachkta, który skuszony gotówką obiecał pokazać swoje droidy.

R3-S6 w towarzystwie Jedi na Vulture's Claw.

W ładowni Vulture's Claw 'klienci' spotkali droidy typu IG-86. W pewnej chwili Anakin usłyszał pisk Artoo. Jedi poprosił R3, aby otworzył drzwi, z których dobywał się dźwięk. Wtedy Złotko rzekomo przez pomyłkę włączył wyłączone do tej pory IG-86. W tej sytuacji Jedi byli zmuszeni podjąć walkę. Gdy uporali się z robotami R3 otworzył drzwi. Anakin zauważył, że bardzo nie w porę.

Gdy opuścili statek Nachkta, powrócili na Śmiałka gdzie Anakin postanowił udać się na samotne poszukiwania stacji nasłuchowej Separatystów. Ahsoka jednak powiedziała mu, że potrzebuje droida do nawigacji. Mimo, że Skywalker twierdził, że ten Gruby jest popsuty, zgodził się go zabrać ze sobą.

Po skończeniu lotu i wyskoczeniu z nadprzestrzeni R3 popełnił kolejny rzekomo przypadkowy błąd, mianowicie włączył system naprowadzania, przez co pojawiła się flota Separatystów. Skywalker rozkazał szykowanie się do ucieczki, wtedy Złotko odrzucił silniki hipernapędu. Wściekły Anakin był zmuszony rozpocząć walkę. R3 widząc, że Jedi radzi sobie całkiem nieźle spowodował awarię silników oraz dziełek laserowych. Od katastrofy uchroniła Anakina, Ahsoka, która wraz z Rexem przybyła Zmierzchem w ślad za systemem naprowadzającym.[2]

Misja na stacji Skytop

"Co się z tobą dzieje?! Chcesz żebyśmy zginęli?!"
― Anakin Skywalker do R3-S6 gdy ten zablokował wyjście z hangaru.[3]

Po jakimś czasie Anakin otrzymał rozkaz znalezienia i zniszczenia nowej stacji nasłuchowej Separatystów. Podczas przeszukiwania przestrzeni, Gruby wyłapał transmisję od Artoo. Skywalker zarządził lot na księżyc Ruusan, gdyż stamtąd dochodził sygnał jego przyjaciela.

R3-S6 rozmawia z generałem Grievousem na stacji Skytop.

Jedi zabrał ze sobą kilku żołnierzy, Ahsokę i R3. Po przybyciu na księżyc okazało się, że znajduje się tam poszukiwana przez nich stacja. Gdy udało im się wylądować na jej powierzchni Skywalker udał się na poszukiwania R2, a pozostała część drużyny ruszyła by zniszczyć reaktory stacji.

Gdy zmierzali do pomieszczenia z reaktorami, Złotko został w tyle i zawiadomił generała Grievousa o ich przybyciu. Wściekły cyborg rozkazał mu opóźnienie działań Jedi. Wtedy też gdy Ahsoka rozkazała otworzenie drzwi do sali reaktorów, R3 zamiast otworzyć drzwi nasunął na nie kolejną powłokę.

Wkrótce przybyły droidy bojowe lecz klony poradziły sobie z nimi za pomocą granatów jonowych. Nie upłynęło dużo czasu a pojawił się sam generał Grievous. Cyborg pokonał klony i zmusił Ahsokę do ucieczki. Gruby podążył za nią.

W miejscu gdzie schowała się Tano, Grievous prowadził poszukiwania. Gdy młoda Jedi zauważyła R3 zawołała go do siebie. Wtedy droid włączył lampkę, wskazując cel Grievousowi.

Gdy Ahsoka znów uciekła, podsłuchała jak Złotko składa raport cyborgowi. Gruby dostał za zadanie jak najdłuższe powstrzymanie Skywalkera przed odlotem.

Robot udał się do hangaru gdzie zgromadzili się klony, Anakin i uratowany R2-D2. Wtedy też pozamykał drzwi i wylot z hangaru. Dodatkowo aktywował droidy-sępy. Rozpoczęła się walka.[3]

Zniszczenie

R3-S6 walczy z R2-D2.

Złotko usłyszał jak Skywalker mówi Artoo, aby odblokował im drogę ucieczki na zewnętrznej platformie. R3-S6 podążył śladem przyjaciela Jedi i gdy ten próbował otworzyć wrota hangaru, zaatakował. Droidy stoczyły pojedynek, który wygrywał R2. Wrogi robot chwilowo sparaliżował Grubego. Jednak po chwili gdy R3 doszedł do siebie, ponownie zaatakował Artoo. Wtedy to został oblany smarem i pchnięty na krawędź platformy. Przed upadkiem obronił się linką, którą wystrzelił w stronę R2. Wrogi robot podpalił wcześniej wylany smar i przeciął linkę, którą przyczepił się Złotko. Spadając z platformy R3-S6 uderzył w odłamek metalu, oderwany z niszczonej stacji i rozpadł się na kilka kawałków.[3]

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
R3-S6.