Morderstwa w senacie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Morderstwa w senacie
Tytuł oryginalny: Senate Murders
Serial: Wojny klonów (The Clone Wars)
Sezon: 2
Odcinek: 15
Scenariusz: Drew Z. Greenberg
Reżyseria: Brian Kalin O'Connell
Data premiery w USA: 19 marca 2010
Data premiery w Polsce: 15 lipca 2010
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 21 BBY
Poprzedni: Księżna Mandalory
Następny: Kot i mysz


Morderstwa w senacie (Senate Murders) to trzydziesty siódmy odcinek serialu Wojny klonów i zarazem piętnasty odcinek drugiego sezonu. Jest także chronologicznie pięćdziesiątym szóstym odcinkiem serialu. Został wyemitowany 13 marca w Wielkiej Brytanii, a w USA 19 marca 2010, w Cartoon Network. W Polsce emisja nastąpiła 15 lipca 2010, o godzinie 19:00 na kanale Cartoon Network.

Opis

Oryginalny

When Senator Onaconda Farr is poisoned, Padmé and Bail Organa search for the culprit, but events soon take a dangerous turn…

Polski

"Gdy senator Onaconda Farr zostaje otruty, Padmé i Bail Organa rozpoczynają poszukiwania winowajcy. Lecz wkrótce zaczyna robić się niebezpiecznie…"

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
Senate Murders
War on many fronts! While battles
are fought by clones in the field,
a different war is waged in the
Galactic Senate. As heavy losses
add up, a group of senators led by
Halle Burtoni of Kamino propose an
escalation of troop production.

Senator Padmé Amidala, recognizing
that more troops will only prolong
the fighting, works tirelessly with
her allies to introduce a bill to
cut down military spending and stop
the creation of more clone troopers....
Wersja spolszczona
Wojny klonów
Morderstwa w Senacie
Wojna na wielu frontach!
Kiedy siły Klonów toczą zacięte bitwy,
w Senacie dochodzi do innego rodzaju zmagań.
W miarę kolejnych, ciężkich strat,
grupa senatorów pod przywództwem
Halle Burtoni z Kamino
proponuje zwiększenie produkcji klonów.
Jednak senator Padmé Amidala widzi
w tym jedynie eskalację działań wojennych.
Wraz ze zwolennikami dokłada wszelkich
starań, by zatrzymać wydatki wojenne,
i zawiesić produkcję kolejnych żołnierzy....

"Searching for the truth is easy. Accepting the truth is hard."[1]

Na prywatnym spotkaniu ze swoimi zwolennikami, Padmé Naberrie otrzymuję wiadomość od senatora Stonka, mówiącą, że nie może on poprzeć jej starań do wstrzymania produkcji klonów w obawie o swoją opinię publiczną. Lolo Purs jest oburzona jego zachowaniem, jednak pozostali uspakajają ją, mówiąc, że po przemowie Amidali otrzymają potrzebne poparcie. W tej samej chwili zjawia się senator Bail Organa i mówi, że nadszedł czas na przemowę Amidali.

Senator Farr umiera.

Na jego słowa senatorowie udają się do sali obrad, by wysłuchać przemowy Amidali. Padmé mówi w niej, że koszta kolejnej produkcji klonów, zrujnują Republikę. Twierdzi też, że tylko zwiększając starania dyplomatyczne istnieje szansa na zwycięstwo. Senatorowie nagradzają ją brawami, po czym Amidala wychodzi. Na korytarzu spotyka senatora Mee Deechiego, który uważa, że jej zachowanie jest niepatriotyczne. Padmé odcina mu się mówiąc, że za brak patriotyzmu uznaje podżeganie do wojny, a następnie odchodzi.

Amidala wraca do swojego biura, gdzie ze sprzyjającymi jej senatorami zaczyna świętować udaną przemowę. Ich spokój zostaje zmącony przybyciem senator Halle Burtoni, która uważa, że senatorowie dążący do zakończenia produkcji klonów, tak naprawdę spiskują z Separatystami. Na te słowa senator Onaconda Farr wyprasza Kaminoankę. Burtoni przed wyjściem prorokuje, że obecna wojna nie zakończy się w najbliższym czasie.

Senatorowie wracają do świętowania. Bail Organa wznosi toast za rychłe zakończenie wojny. Nagle senator Farr mówi, że źle się czuje i upada na ziemię. Mimo, że pozostali natychmiast wzywają pomoc, Onaconda umiera. W niedługim czasie odbywa się ceremonia pożegnalna, zmarłego senatora. Po zakończeniu uroczystości senatorowie uczestniczący w tragicznym spotkaniu, zostają wezwani do gabinetu Kanclerza Palpatine'a. Przywódca Republiki przedstawia im porucznika Divo, który poprowadzi śledztwo w sprawie śmierci Farra. Śledczy zadaje zebranym podstawowe pytania odnośnie wrogów zmarłego senatora, wkrótce jednak spotkanie dobiega końca, porucznik Divo odchodzi, a senator Amidala postanawia wszcząć własne śledztwo.

Senatorowie Deechi i Burtoni podczas przesłuchania.

Padmé za namową senator Mon Mothmy pozwala, aby pomagał jej senator Organa. Razem z nim udaje się na spotkanie z senatorami Deechim i Burtoni. Podejrzani są oburzeni stawianymi im zarzutami. Mee twierdzi, że mimo iż był wrogiem Farra to darzył go szacunkiem i nie życzył mu śmierci, dodaje też, że kazał go śledzić przez co odkrył, że zmarły senator spotkał się z kimś ubiegłej nocy w dokach. Senator Burtoni z kolei twierdzi, że nie miała podstaw, by zabijać Farra, gdyż swoimi wypowiedziami przynosił jej duże zyski. Po wysłuchaniu ich zeznań Organa i Amidala oznajmiają, że sprawdzą trop Deechiego oraz, że gdy wrócą będą mieli inne pytania.

W dokach senatorowie przeszukują kolejne ulice. Nagle zostają zaatakowani przez tajemniczą postać, która natychmiast zaczyna uciekać. Politycy rozdzielają się. Amidala jest bliższa wytropienia napastnika. Po chwili dobiega do niej Bail i razem z nią ściga ich tajemniczego wroga. Po chwili ich przeciwnik spycha na nich wielki kontener przez co senator Organa o mało nie spada w przepaść. Amidala ma szansę złapania wroga lecz wybiera życie przyjaciela. Po krótkiej chwili zjawia się porucznik Divo i zaczyna ich przesłuchiwać. Odpowiadając na pytania Amidala dochodzi do wniosku, że senator Deechi specjalnie wywiódł ich do doków, by mógł działać w Senacie. Senatorowie zostawiają Divo i wracają do Senatu. Będąc w gmachu, od razu udają się do biura senatora Deechiego jednak zastają go ze sztyletem w piersi. Wkrótce dołącza do nich Divo i postanawia, że wszyscy senatorowie biorący udział przy ustawie o klonowaniu muszą być pod ochroną. Słysząc jego słowa Lolo Purs nie zgadza się na to i odchodzi. Porucznik pyta Amidali czy ktoś jeszcze wie o ich wyprawie do doków. Amidala bez wahania odpowiada, że jest to senator Burtoni.

Doki na niższych poziomach Coruscant.

Divo udaje się do gabinetu Kaminoanki jednak nie zastaje jej w środku. Po jakimś czasie wraca do senatorów, wtedy pojawia się Lolo i mówi, że została zaatakowana przez Burtoni. Divo natychmiast nakazuje swoim podwładnym by aresztowali Kaminoankę.

Gdy podejrzana zostaje doprowadzona przed oblicze porucznika i senatorów, zaprzecza wszystkim postawionym jej zarzutom. Porucznik Divo nie daje się przekonać i pokazuje jej, że wyniki badań senatora Farra ujawniły truciznę, która działa tylko na Rodian i że została ona wyprodukowana przez Kaminoan, a jako że Burtoni pochodzi z tej rasy, zostaje uznana za winną. Wtedy senator Amidala zaczyna analizować fakty i dochodzi do wniosku, że jeżeli trucizna działa tylko na Rodian to Lolo Purs również powinna być martwa. Po chwili zastanowienia dochodzi jednak do wniosku, że to młoda asystentka Farra stoi za jego śmiercią.

Zdemaskowana Lolo bierze Padmé za zakładnika i zaczyna się kierować w stronę drzwi. Amidala zaczyna z nią rozmowę przez co Purs nie zauważa jak porucznik Divo wzywa strażników. Gdy pojawiają się roboty, Amidala wytrąca broń zabójczyni i powala ją na ziemię. Purs zostaje aresztowana.

Po zakończeniu śledztwa odbyło się głosowanie w sprawie zwiększenia produkcji klonów. Kanclerz oznajmia wszystkim, że uchwała nie została przyjęta. Po wyjściu na korytarze Senatu, Palpatine rozmawia z Amidalą i zapewnia ją, że on również jest za zmniejszeniem udziału klonów, jednak dodaje też, że bezpieczeństwo musi być zachowane, a armia klonów może zapewnić im pokój.

Bohaterowie

Miejsca

Aktorzy podkładający głos

Oryginalni

Polski dubbing

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Morderstwa w senacie.

Przypisy

  1. "Poszukiwanie prawdy nie jest trudne. Wyzwaniem jest jej zaakceptowanie."


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Zasadzka - 2: Wzlot Malevolence - 3: Cień Malevolence - 4: Zniszczyć Malevolence - 5: Rekruci
6: Upadek droida - 7: Pojedynek droidów - 8: Bombad Jedi - 9: Peleryna ciemności - 10: Kryjówka Grievousa
11: Pojmanie Dooku - 12: Gungański generał - 13: Upadek Jedi - 14: Obrońcy pokoju - 15: Najście
16: Ukryty wróg - 17: Wirus błękitnego cienia - 18: Tajemnica tysiąca księżyców - 19: Burza nad Ryloth
20: Niewinni z Ryloth - 21: Wolne Ryloth - 22: Kryzys zakładników

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Kradzież holokronu - 24: Puszka Pandory - 25: Dzieci Mocy - 26: Szpieg senatu
27: Lądowanie w punkcie deszczu - 28: Fabryka broni - 29: Strzępy terroru - 30: Władcy umysłu - 31: Intryga Grievousa
32: Dezerter - 33: Zaginiony miecz świetlny - 34: Mandaloriański spisek - 35: Podróż na pokuszenie - 36: Księżna Mandalory
37: Morderstwa w senacie - 38: Kot i mysz - 39: Łowcy nagród - 40: Bestia Zillo - 41: Bestia Zillo kontratakuje
42: Śmiertelna pułapka - 43: Wracaj do domu, R2 - 44: Wytropić po mistrzowsku


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Klony kadeci - 46: Żołnierze ARC - 47: Linie wsparcia - 48: Strefa wpływów
49: Korupcja - 50: Akademia - 51: Zabójca - 52: Złowrogie plany - 53: Polowanie na Ziro - 54: Bohaterowie po obu stronach
55: Walka o pokój - 56: Siostry Nocy - 57: Potwór - 58: Wiedźmy mgły - 59: Władcy - 60: Ołtarz Mortis
61: Duchy Mortis - 62: Cytadela - 63: Kontratak - 64: Ratunek z Cytadeli - 65: Zaginiony padawan - 66: Polowanie na wookiee


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Wodna wojna - 68: Atak Gungan - 69: Więźniowie - 70: Cień wojownika - 71: Misja litości
72: Droidy Nomadzi - 73: Ciemność w Umbarze - 74: Generał - 75: Różnica zdań - 76: Masakra Krella - 77: Porwanie
78: Niewolnicy Republiki - 79: Ucieczka z Kadavo - 80: Przyjaciel w potrzebie - 81: Oszustwo - 82: Przyjaciele i wrogowie
83: Pudełko - 84: Kryzys na Naboo - 85: Masakra - 86: Nagroda - 87: Bracia - 88: Zemsta


Sezon piąty: 89: Odrodzenie - 90: Wojna na dwóch frontach - 91: Przodownicy - 92: Miękka wojna - 93: Punkty krytyczne
94: Spotkanie - 95: Test siły - 96: Na ratunek - 97: Niezbędna więź - 98: Sekretne bronie
99: Słoneczny dzień w pustce - 100: Zaginiony w akcji - 101: Punkt bez powrotu - 102: Eminencja - 103: Odcienie rozsądku
104: Bezprawny - 105: Sabotaż - 106: Jedi, która wiedziała za dużo - 107: Pochwycić Jedi - 108: Niewłaściwa Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: Nieznany - 110: Konspiracja - 111: Uciekinier - 112: Rozkazy - 113: Stary przyjaciel
114: Powstanie Clovisa - 115: Kryzys w sercu - 116: Zniknięcie - część 1 - 117: Zniknięcie - część 2
118: Zaginiony - 119: Głosy - 120: Przeznaczenie - 121: Poświęcenie


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: Parszywa zgraja - 127: Echo z oddali - 128: Na skrzydłach Keeradaków
129: Ryzykowna gra - 130: Na obcej ziemi - 131: Zerwana umowa - 132: Niebezpieczny dług - 133: Znowu razem
134: Stara przyjaźń nie rdzewieje - 135: Uczeń widma - 136: W gruzach - 137: Zwycięstwo i śmierć
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Son of Dathomir: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: The Clone Wars