Niktowie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Niktowie to rasa pochodząca z planety Kintan. Jej przedstawiciele posługiwali się językami Nikto oraz huttańskim. Osiągali od 160 do 190 centymetrów wzrostu. Członkowie rasy Nikto byli zróżnicowani na kilka podgatunków.

Podgatunki

Kajain'sa'Nikto

Kajain'sa'Nikto

Kajain'sa'Nikto, znani też jako "Czerwoni Nikto", to podgatunek najbardziej pospolity. Zasiedlili pustynne rejony planety, dzięki czemu, w stosunku do swych pobratymców, doskonale przystosowali się do niesprzyjającego, suchego klimatu. Mają pomarańczowo-czerwonawą skórę, oraz sześć rogów po bokach twarzy (po trzy na stronę) i dwa rogi na czole. Ich nosy chronione są ruchomym płatem skórnym. Pod żuchwą znajdowały się rurki, pomagające w oddychaniu w trudnych terenach.

Większość wojowników organizacji Morgukai stanowili osobnicy Kajain'sa'Nikto.

Kadas'sa'Nikto

Kadas'sa'Nikto

Kadas'sa'Nikto, zwani "Zielonymi Nikto", zamieszkiwali tereny o łagodnym klimacie - w lasach i na wybrzeżach. Ich oczy okala znaczna ilość drobnych kolców. Skóra ma kolor zielonoszary. Dłonie wyposażone są w długie pazury służące do wspinaczki po drzewach, oraz do walki.

Esral'sa'Nikto

Esral'sa'Nikto, zwani też "Górskimi Nikto", to podgatunek przystosowany do życia w górach. Ich skóra ma kolor szaroniebieski. Cechą charakterystyczną tego podgatunku są płetwy po bokach twarzy służące do regulacji ciepła w organizmie. Nie mieli rogów ani rurek, typowych dla rasy Nikto.

Gluss'sa'Nikto

Gluss'sa'Nikto, zwani też "Bladymi Nikto", zamieszkiwali wyspy Gluss'elta, przez co byli dobrymi żeglarzami. Mieli biało-szarawą skórę, kolce wokół oczu, podobne do kolców Kadas'sa'Nikto i płetwy po bokach twarzy, podobnie jak Esral'sa'Nikto, acz o wiele mniejsze. Wierzyli, że wyewoluowali z Kadas'sa'Nikto razem z Esral'sa'Nikto.

M'shento'su'Nikto

M'shento'su'Nikto, zwani też "Południowymi Nikto" nie posiadali rogów. Mieli natomiast zasłonięty nos, kilka par rurek do oddychania, szerszych niż u Kajain'sa'Nikto, oraz prymitywne czujniki ultradźwiękowe w organach. Ich skóra miała różne kolory - od białego po pomarańczowy.

Historia

Kiedy jeszcze wszystkie podgatunki się rozwijały, pomiędzy nimi zostały stoczone cztery krwawe wojny, chociaż cywilizacja się rozwijała, a fauna i flora przechodziły niebezpieczne mutacje. W końcu cały Kintan zjednoczył się. Później rozwinął się kult M'dweshuu, gdzie powstało stowarzyszenie wojowników Morgukai, którzy żywili ogromną nienawiść do Jedi. W okresie Starej Republiki, wielu Kadas'sa'Nikto przyłączyło się do gangu Czarnych Vulkarów. W okresie upadku Republiki, kilku Nikto zostało Jedi, np. Fi-Ek Sirch, Bhat Jul, Ausar Auset, J'oopi Shé i Ma'kis'shaalas. Niektórzy przedstawiciele tej rasy znaleźli zatrudnienie również jako najemnicy u Hutta Jabby.

Ciekawostki

  • W języku rosyjskim słowo "Nikto" oznacza "Nikt".

Źródła