Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Nowi Mandalorianie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Nowi Mandalorianie byli jedną z frakcji mandaloriańskich, powstałą niedługo po roku 738 BBY i istniejącą do około 20 BBY. Jako oficjalnie władająca planetą frakcja wyznająca pacyfizm byli oni w swym końcowym okresie istnienia intensywnie zwalczani przez wojowniczą grupę zwaną Strażą Śmierci.

Charakterystyka

Sundari, stolica frakcji.

W nieokreślonym momencie ich istnienia frakcja ta obrała za swą stolicę leżące na Mandalorze i otoczone ochronną kopułą miasto Sundari, formalnym ośrodkiem stał się znajdujący tam pałac królewski. Równolegle funkcjonowała także tradycyjna stolica planety, Keldabe, nie uznawana jednaj przez oficjalnych przedstawicieli Republiki. Sundari pełne było z jednej strony nawiązań do symboliki Mandalorian, w architekturze nieustannie przewijał się motyw sześcianu wzorowanego na płytce pancerza jaką Mandalorianie nosili pomiędzy napierśnikami, z drugiej zaś strony stawiano w nim na pokojową symbolikę, miedzy innymi w formie Parku Pokoju czy tak samo zwącego się muzeum.

Nowymi Mandalorianami rządził książę bądź księżna, posiadali też rząd składający się z premiera i kilku ministrów, między innymi spraw wewnętrznych i finansów. Nie wiadomo jednak jak rząd ten był kształtowany.

Frakcja ta posiadała własne siły porządkowe, zwane po prostu Policją, za bezpieczeństwo władcy odpowiadała zaś specjalnie wyszkolona gwardia królewska. Obie organizacje były wysoce zdyscyplinowane i szkolone w rozwiązywaniu problemów bez użycia przemocy, choć oczywiście były także szkolone do walki. O ich charakterze może świadczyć fakt, że głównym wyposażeniem policji były pałki ogłuszające i tarcze, gwardia podobnie, używała kijów ogłuszających.

Historia

Kulisy powstania

W końcowym okresie trwającego tysiąc lat konfliktu znanego jako Nowe wojny Sithów Mandalorianie urośli w siłę dzięki reformom Mandalora, Aga Awauda. Uczynił on z nich lokalną potęgę władającą sektorem Mandalory i sąsiednimi. Wojna się jednak niedługo później skończyła, wprowadzono reformy ruusańskie ściśle limitujące kwestię budowy okrętów i ich uzbrojenia, Mandalora jednak jako nienależąca do Republiki nie miała zamiaru się im podporządkować. Z czasem prowadziło to do napięć, niektórzy z przywódców klanów uważali, że Mandalorianie powinni dołączyć do Republiki, stając się jednym z jej najsilniejszych sektorów. Zdawali sobie bowiem sprawę, że o ile jako wędrujący nomadowie Mandalorianie są niezwykle silni, to walka o utrzymanie terytorium przeciwko Republice jest skazana na porażkę, jak w czasach Mandalora Ostatecznego.

Ci pokojowo nastawieni wojownicy zostali jednak zignorowani, Mandalorianie dalej kroczyli swą wojowniczą ścieżką co doprowadziło w [{L|738 BBY}} do ataku sił Republiki, w ramach operacji o kryptonimie "Wycięcie Mandalorian". Planety sektora zostały zbombardowane, spore połacie planet, w tym Mandalory, zamieniono w jałowe pustynie. Następnie Republika zadbała o rozbrojenie Mandalorian, utworzyła tez marionetkowy rząd składający się z tych którzy wcześniej postulowali pokój.

Z rządu tego powstała niezależna frakcja zwąca się Nowymi Mandalorianami, nie żywiąca ciepłych uczuć względem Republiki ale zdająca sobie sprawę z niemożności sprzeciwiania się jej zbrojnie. Wkrótce stali się oni dominującą siłą na planecie, uznawaną za partnera rozmów przez Republikę galaktyczną, podczas gdy wierni starym tradycjom Mandalorianie pozostali małymi grupkami wojowników, często kłócących się między sobą o to kto ma większe prawo do nazywania się prawdziwym dziedzicem starych tradycji.

Mandaloriańska wojna domowa

Jedna z potyczek wojny domowej.

W latach 60 BBY - 44 BBY toczyła się mandaloriańska wojna domowa, pomiędzy frakcjami Prawdziwych Mandalorian dowodzonych przez Jastera Mereela a później Jango Fetta oraz Straży Śmierci na czele której stał Tor Vizsla. Obie frakcje wywodziły się od grupy Mandalorian wiernych wojowniczej ścieżce, jednak ci zgromadzeni wokół Jastera skupiali się jedynie na byciu wysoko opłacanymi najemnikami, podczas gdy Straż Śmierci za swój cel stawiała sobie usuniecie z Mandalory frakcji Nowych Mandalorian. W tym celu starali się oni jednak wpierw wyeliminować konkurencyjną frakcję wojowników, by Mandalorianie wykazujący waleczne chęci nie mieli wyboru miedzy dwiema grupami, i musieli wspierać działania Straży. W końcu Vizsli udało się wpierw zabić Jastera a później w wyniku spisku który zaowocował bitwą o Galidraan wyeliminować Prawdziwych Mandalorian.

Satine w czasie wojen klanów.

Wielkie wojny klanów

W latach 44 BBY - 42 BBY miejsce miały wielkie wojny klanów podczas których to Straż Śmierci podjęła próbę przejęcia Mandalory siłą, ich działania zakończyły się jednak porażką. Frakcja Nowych Mandalorian stała się silniejsza niż kiedykolwiek, natomiast Straż została poważnie osłabiona. Podczas tego konfliktu zginął jeden z przywódców wojennych Straży, ojciec Satine Kryze która stała się później przywódczynią frakcji Nowych Mandalorian.

Wojny klonów

Gdy w 22 BBY w galaktyce wybuchł konflikt znany jako wojny klonów, księżna Satine w imię swych pacyfistycznych poglądów zadbała, by planeta pozostała neutralna i nie angażowała się po żadnej ze stron. Konflikt ten dawał jednak okazję zdobycia koniecznych środków pozostającej w ukryciu Straży Śmierci. Dowódca organizacji w tajemnicy sprzymierzył się z hrabią Dooku, który obiecał mu pomoc w przejęciu Sundari, stolicy ruchu Nowych Mandalorian. Dzięki wsparciu przybyłego na planetę przeprowadzić śledztwo w sprawie pogłosek jakoby Mandalora wspierała Separatystów, Obi-Wana Kenobiego, zamachy na Satine się nie powiodły, sama księżna przekonała się natomiast, że dwaj jej bliscy współpracownicy są zdrajcami. Okazało się bowiem, że gubernator Concordii, Pre Vizsla, którego uważała za sprzymierzeńca w zwalczaniu Straży Śmierci, w rzeczywistości jest przywodzą tej frakcji. Senator Tal Merrik także ją zdradził, podejmując próbę zamachu na pokładzie luksusowego liniowca, Coronetu.

Satine podczas próby przejęcie władzy przez Almeca.

Drogi Pre Vizsli i Hrabiego Dooku się rozeszły, ukrywająca się Straż przez jakiś czas nie stanowiła więc bezpośredniego zagrożenia dla Nowych Mandalorian. Nie można tego samego powiedzieć jednak o samym trwającym konflikcie, bowiem o ile Mandalory nie dotykały bezpośrednie działania wojenne, to cierpiała z powodu ograniczeń jakie panowały na szlakach handlowych w tym rejonie przestworzy. Dodatkowo cala sytuacje wykorzystywała kolejna osoba która zdradziła zaufanie księżnej, to jest minister Almec, sterując odpowiednio przepływem zapasów i czarnym rynkiem. Dzięki pomocy senator Padme Amidali oraz padawanki Ahsoki Tano spisek Almeca wyszedł jednak na jaw, przez co ten wylądował w więzieniu.

Jakiś czas później Mandalora wybrana została jako neutralne miejsce spotkania przedstawicieli Republiki i Separatystów. Odbywało się ono w siedzibie władzy Nowych Mandalorian, to jest pałacu królewskim w Sundari. Z powodu działań Luxa Bonteri spotkanie to zakończyło się niepowodzeniem, licząca na zaprowadzenie pokoju w galaktyce Satine nie osiągnęła tego na co liczyła.

Pre zaraz po przejęciu władzy.

Siły Straży działając w ukryciu miały jednak szczęście, trafiły bowiem na lorda Sithów Dartha Maula i jego brata, Savage'a Opressa. Połączyli oni siły z Zabrakami którym uratowali życie, wspólnie tworząc armie składającą się oprócz Mandalorian także z przedstawicieli galaktycznych organizacji gangsterskich, jak Czarne Słońce i Syndykat Pyke. Mając dość sił i zasobów, wprowadzili w życie swój plan mający na celu przejęcie Sundari i odsunięcie Nowych Mandalorian od władzy.

Miasto zostało zaatakowane przez siły Czarnego Słońca i Syndykatu Pyke, lokalne siły policyjne nie były sobie w stanie poradzić z atakującymi. Doprowadziło to do niepokojów i niezadowolenia z rządów Satine, dokładnie tak jak zakładał plan. Wtedy też swą obecność w mieście ujawniła Straż Śmierci, zapewniająca, że da sobie radę z zagrożeniem. Tak też się stało, w pokazowy sposób pokonując przeciwników - a w rzeczywistości wspólników - Straż zapewniła sobie poparcie ludu. Niedługo później przy skandującym tłumie Pre Vizsla wszedł do sali tronowej pałacu gdzie zajął miejsce Satine, ją samą wtrącając do wiezienia. Był to tym samym kres pacyfizmu i rządów Nowych Mandalorian na Mandalorze.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!