Tal Merrik

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Tal Merrik
Data i miejsce śmierci: 21 BBY, Coronet[1]
Miejsce pochodzenia: Kalevala
Rasa: Człowiek
Wzrost: 185 cm
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Zielone
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Senator
Tal Merrik był senatorem pochodzący z plenety Kalevala. Żył on w schyłkowym okresie istnienia Republiki.

Biografia

W 21 BBY Tal rozpoczął współpracę ze Strażą Śmierci, organizacją która chciała położyć kres pokojowym rządom księżnej Satine Kryze. Gdy władczyni Mandalory wyruszyła w podróż na Coruscant, by przedstawić Senatowi położenie swojej planety, Merrik przetransportował na Coronet droidy zabójcy, aby zabiły księżną oraz wszystkich, którzy będą jej chronić.

Senator Merrik bierze księżną Satine na zakładnika.

W czasie kolacji wyprawionej dla licznych senatorów z szybu turbowiny wyszedł jeden z droidów zabójców. Obi-Wan Kenobi, który ochraniał księżną pokonał robota lecz po chwili z jego wnętrza zaczęły wychodzić mniejsze jednostki. Wspólnymi siłami, Satine i Jedi zniszczyli agresorów.

Kenobi po naradzie z Anakinem Skywalkerem doszedł do wniosku, że jeden z senatorów to zdrajca. Jedi zauważyli ostatnią, aktywną miniaturową jednostkę droida zabójcy, Obi-Wan miał plan.

Gdy delegaci znów rozpoczęli swoją biesiadę, Jedi przybył z małym droidem do pomieszczenia, mówiąc, że domyślił się jego przeznaczenia. Mistrz rozpoczął wędrówkę od jednego senatora do następnego. Przy każdym oprócz Merrika, robot chciał atakować.

Zdemaskowany Tal wywrócił Kenobiego i wziął za zakładnika księżną Satine. Zdradziecki senator udał się na mostek gdzie zabił wszystkich członków Gwardii Senackiej oraz kapitana Coronetu, po czym skontaktował się z Pre Vizslą, by ten przysłał mu posiłki.

Wkrótce przybyły droidy bojowe typu B2. Jedi oraz żołnierze-klony, rozpoczęli z nimi walkę. Gdy nieprzyjaciele zostali pokonani, mistrz Obi-Wan przybył na mostek, by uwolnić księżną.

Merrik jednak przygotował się na przybycie Jedi. Powiedział Kenobiemu, że podłożył materiały wybuchowe na silnikach okrętu, przy czym zagroził, że jeżeli Obi-Wan spróbuje do niego podejść on zabije ich wszystkich. Jedi znając poglądy Satine skapitulował i w bezpiecznej odległości podążał za zdrajcą.

Tal Merrik ginie z ręki Anakina Skywalkera.

Przy kapsule Tal rozpoczął pożegnanie. Wtedy księżna Kryze wiedząc, że prawdopodobnie nigdy już nie zobaczy Obi-Wana, wyznała, że kochała go od chwili gdy pojawił się z Qui-Gon Jinnem na Mandalorze wiele lat temu. Kenobi chciał się powstrzymywać od wyznań lecz w końcu spróbował coś powiedzieć. Merrik nie zamierzał wysłuchiwać ich rozmów. Wtedy zdenerwowana księżna Satine wbiła obcas swojego buta w jego stopę i uwolniła się zabierając przy okazji jego blaster.

Tal był pod wrażeniem jednak z tryumfem stwierdził, że Kryze nie zabije go, gdyż byłoby to wbrew jej poglądom. Wiedział też, że Kenobi się nie odważy, znając jej brak akceptacji dla przemocy. Nieoczekiwanie pojawił się jednak Anakin Skywalker i przebił Merrika klingą swojego miecza świetlnego, zanim ten zdążył zareagować.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Tala Merrika.