Concordia

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Concordia
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Mandalory
Układ: Mandalory
Gwiazda: Mandalora
Współrzędne: O-7
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Dominujący krajobraz:
  • Lasy
  • Góry
Społeczeństwo i inne
Główne miasta: Miasto-siedziba gubernatora
Przynależność: Straż Śmierci
Concordia była jednym z dwóch księżyców krążących wokół Mandalory, planety leżącej w układzie Mandalory i tak samo zwanym sektorze. Księżyc ten był jedynym oprócz planety wokół której krążył znanym miejscem gdzie znajdowały się złoża Beskaru, niezwykle cennego z powodu swych właściwości minerału.

Historia

Po tym jak pośród Mandalorian w wyniku operacji przeprowadzonej przez Republikę w 730 BBY silną frakcją stali się pacyfistyczni Nowi Mandalorianie, według słów pełniącego w czasie wojen klonów funkcję ministra Almeca na Concordię z Mandalory zostali wygnani wszyscy wojownicy, i wymarli lata przed wojnami klonów.

Będący agrokulturalną lokacją księżyc został zamieniony na jakiś czas w miejsce pełne kopalni, niemal doprowadzając do wyniszczenia lokalnych lasów. W czasie wojen klonów lasy wystarały już jednak z powrotem, podczas gdy działalność kopalni oficjalnie była zakończona.

Jednakże mniej oficjalnie, już przed rokiem 42 BBY Straż Śmierci planowała potajemne przywrócenie kopalni i fabryk do użytku, tak też się niedługo później stało. W czasie wojen klonów kopalnie i fabryki ponownie działały, produkując zbroje i inne wyposażenie dla członków Straży Śmierci. Będący gubernatorem planety Pre Vizsla dbał, by przywódczyni Nowych Mandalorian, Satine Kryze nie dowiedziała się nic na ten temat, udając jej sojusznika w walce z ruchem Straży Śmierci, której to w rzeczywistości przywodził.

Po tym jak jeden z mieszkańców księżyca i sympatyków Straży przeprowadził w Sundari na Mandalorze zamach bombowy, podążający jego tropem Obi-Wan Kenobi przybył wraz z Satine na Concordie, do miasta gdzie urzędował Pre Vizsla. W wyniku dalszych wydarzeń dowódca Straży został zmuszony do ujawnienia swej tożsamości w czasie potyczki z Kenobim, nie mogąc już dalej pozostać na księżycu Straż musiała także niezwłocznie go opuścić.

Po zakończeniu wojen klonów, w początkowym etapie panowania Imperium księżyc ten był istotnym punktem znanym z handlowania z piratami i przemytnikami operującymi w pobliżu Mandalory.

Źródła