Sundari

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Sundari
Lokalizacja: Mandalora
Przynależność: Nowi Mandalorianie


Sundari było jednym z miast znajdujących się na Mandalorze, pełniącym funkcję stolicy planety dla frakcji Nowych Mandalorian, równolegle z miastem Keldabe które to było uważane za stolic przez Mandalorian odrzucających idee pacyfistyczne.

Charakterystyka

Miasto otoczone było kopułą wewnątrz której znajdowała się większość wchodzących w jego skład obiektów. Kopuła ta zapewniała filtrowanie i łagodzenie blasku słońca Mandalory, czyniąc warunki wewnątrz miasta znośniejszymi. Jak przystało na miasto, Sundari posiadało standardowy szereg obiektów jakie znaleźć można w takich miejscach, to jest szkoły, szpitale, więzienie, centrum bankowe, muzeum a także dystrykt magazynowy oraz pomieszczenia mieszkalne. Jako, że pełniło ono rolę stolicy dla frakcji Nowych Mandalorian znajdował się tam także Pałac królewski z rozległym placem przed nim a także królewska Akademia Rządowa gdzie uczyły się młode osoby pragnące kiedyś zając się urzędniczymi obowiązkami. W mieście znajdował się także park Pokoju w którym to z kolei był Pomnik Pamięci.

Motywem przewijającym się w architekturze całego miasta był sześciobok, kształt nawiązujący do płytki pancerza jaką mandaloriańscy wojownicy nosili pośrodku swej klatki piersiowej, pomiędzy prawym i lewym napierśnikiem. Samo miasto, wykonane z permabetonu, transparistali i beskaru było starannie zaprojektowane, nawet roślinność w nim była przycinana w ścisłe określone kształty. Obserwujący miasto Darth Maul uważał, że w tym jak wygląda widać było potencjał drzemiący w Mandalorianach, starannie kierowany ku tworzeniu a nie walce.

Komunikacje zapewniał system zautomatyzowanych platform transportowych, używano tam także promów typu Aka'jor, aerośmigaczy typu Buirk'alor oraz śmigów typu Balutar.

Historia

Wybuch w Sundari.

W 738 BBY Republika w ramach akcji znanej jako Wycięcie Mandalorian zbombardowała między innymi planety Fenel, Ordo, Concord Dawn oraz Mandalorę, sporą ich część zmieniając w nienadające się do zamieszkanie pustynie. W wyniku tego na Mandalorze powstała nowa frakcja, Nowych Mandalorian, odrzucająca wojownicze tradycje planety i skupiająca się na pacyfizmie. Za swą stolicę obrali oni właśnie Sundari - nie wiadomo jednak kiedy dokładnie wybrali właśnie to miasto do takiej roli ani także kiedy ono powstało. W czasie wojen klonów pełniło jednak już takową funkcję.

W nieokreślonym momencie wojen klonów na planetę przybył Obi-Wan Kenobi by zbadać plotki związane z tym, jakoby Mandalorianie mieli wspierać separatystów i tworzyć armię dla tychże. W Sundari przyjęła go pełniąca funkcje księżnej Mandalory Satine Kryze, jego dawna znajoma. Po wymienieniu kilku zdań w sali tronowej wewnątrz pałacu wspólnie udali się do Parku Pokoju, będąc tam świadkami zamachu bombowego przeprowadzonego przez jednego z sympatyków Straży Śmierci.

Płonący magazyn przemytników.

Jakiś czas później, po tym jak Mandalora podtrzymała swą neutralność w trwającym konflikcie, Republika zmniejszyła swe priorytety jeśli chodzi o szlaki handlowe związane z rejonem galaktyki gdzie leżała Mandalora, sprawiając tym samym, że planeta zaczęła cierpieć z powodu niedoborów importowanych towarów. Z tego tez powodu Sundari polegać musiało na mniej typowych metodach pozyskiwania towarów, to jest przemytnikach i czarnym rynku. Zachłanność jednego z takowych, Tee Va, który to chciał powiększyć swoje zyski sprawiła, że wiele dzieci w jednej ze szkół miasta zachorowało i trafiło do szpitala. Satine Kryze przy pomocy będącej u niej gościnnie Padmé Amidali odkryły kto stał za niecelowym zatruciem i zakończyły ten proceder.

Nie pomogło to jednak na sam problem związany z niedoborem zapasów. Jak się bowiem okazało dzięki śledztwo czwórki kadetów z akademii rządowej oraz pomocy Ahsoki Tano, będący premierem Almec celowo składował w rządowym magazynie zapasy rozmaitych dóbr, chcąc wykorzystać kryzys dla swych korzyści i przejąć władzę nad miastem oraz całą frakcją Nowych Mandalorian. Plan ten się jednak nie powiódł a Almec został aresztowany i skazany.

Nieokreślony czas później, wciąż podczas wojen klonów w Sundari nastąpiło spotkanie delegacji reprezentujących obie strony konfliktu, to jest i Republikę i Separatystów. Mandalora jako planeta zachowująca neutralność została wybrana na miejsce tego spotkania, samo Sundari zaś pełniło rolę stolicy pacyfistów, więc siłą rzeczy to w mieszczącym się w nim pałacu królewskim zorganizowano zakończone fiaskiem rozmowy.

Pre Vizsla obserwujący mieszkańców, świeżo po objęciu władzy.

W pewnym momencie miasto zostało zaatakowane przez gangsterów z Czarnego Słońca oraz syndykatu Pyke. Stanowiło to część planu Straży Śmierci mającego na celu przejęcie kontroli nad miastem, który to przebiegał dokładnie według ich wizji. Siły policyjne Sundari nie były sobie w stanie poradzić z agresorami, natomiast przybyłe i podające się za wyzwolicieli siły Straży jak najbardziej tak, zwłaszcza, że obie strony w rzeczywistości współpracowały.

Zaraz po tym jak Darth Maul przejął władzę od Pre Vizsli i zabił go, w mieście wybuchła potyczka toczona między siłami mu wiernymi a tymi współpracującymi z Bo-Katan, która odmówiła podporządkowania się komuś z zewnątrz. Wkrótce też miała miejsce regularna bitwa o to miasto, między siłami wiernymi Maulowi i tymi przeciwko niemu. Tymczasem w pałacu Maul stoczył pojedynek z przybyłym na planetę Darthem Sidiousem. Lord Sithów pokonał swego byłego ucznia, zabił także Savage'a, uwalniając Mandalorę od ich wpływu.

Ważniejsze miejsca

Mieszkańcy

Satine Kryze.

Miasto zamieszkiwali członkowie pacyfistycznej frakcji Nowych Mandalorian. Przywódcą tego odłamu mieszkańców planety była księżna Satine Kryze, która przewodziła podczas wojen klonów Radzie Neutralnych Systemów. Bardziej znanymi mieszkańcami Sundari byli:

Źródła