Straż Śmierci/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Godło Straży Śmierci.

Straż Śmierci, znana też jako Wataha Śmierci (Kyr'tsad w Mando'a, Stuka Crispo w huttyjskim) to założona w 60 BBY przez Tora Vizslę organizacja mandaloriańska, stojąca w opozycji do dwóch istniejących równolegle z nią grup, Prawdziwych Mandalorian oraz Nowych Mandalorian.

Charakterystyka

Plakat propagandowy.

Straż działała wielopoziomowo, część jej członków była jawnymi wojownikami podróżującymi po galaktyce, inni zaś byli jej wierni choć pozostawali w ramach oficjalnych struktur Nowych Mandalorian. Przykładem tego drugiego może być Pre Vizsla pełniący funkcje gubernatora księżyca Mandalory, Concordii i uważany przez Satine Kryze za bliskiego sprzymierzeńca, w rzeczywistości zaś będący liderem całej Straży. By zachować wszelkie wewnętrzne tajemnice, każdy wojownik mający w perspektywie bycie złapanym miał obowiązek popełnić samobójstwo, ewentualnie gdyby w ręce wroga miał wpaść sprzęt używany przez straż, należało go zniszczyć.

Nowi członkowie Straży rekrutowani byli z rozmaitych źródeł, takich jak mandaloriańska policja, członkowie firm MandalMotors czy MandalTech, mandaloriańskie klany czy tez enklawy Mandalorian rozrzucone po całej galaktyce. Rekrutowano także wojowników pracujących jako łowcy nagród i najemnicy. Chociaż Mandalorianie przez wieki byli otwarci na inne rasy, to Straż skupiała się na rekrutowaniu ludzi i tylko takich włączała w swe szeregi. Jak podkreślał Tor, było to jedynie chwilowe i stanowiło część walki wizerunkowej - po przywróceniu dawnych tradycji nie-ludzie byliby ponownie chętnie widziani pośród Mandalorian.

Trening.

Każdy nowy rekrut, niezależnie od tego kim był i jak wielkie doświadczenie bojowe miał dotychczas, musiał przejść przez czterotygodniowy trening podstawowy. Jego celem było nie tyle nauczenie rekruta umiejętności walczenia, co wytworzenie w nim nawyków jak się walczy będąc częścią większej grupy oraz wpojenie konieczności słuchania dowódcy. Trening taki prowadzono zazwyczaj w dziesięcioosobowych grupach, podzielonych na dwie pięcioosobowe podgrupy nadzorowane przez dowódcę zbiórki. Odbywały się one w sekretnej lokalizacji której położenia rekruci nie znali. Rekruci którzy przeszli podstawowy trening odbywali kolejny jego etap, trwający od dwóch do czterech tygodni. Podczas niego uczyli posługiwania się bronią dystansową i białą a także walki wręcz, bez uzbrojenia. Kolejny, trzeci etap skupiał się na nauce zagadnień taktycznych oraz poznaniu historii Mandalorian oraz szczegółowych celów straży. Podczas tego etapu prowadzone były także ćwiczenia z ostrą amunicją oraz gry wojenne. Ostatni etap szkolenia zajmował dwa tygodnie i skupiał się na użytkowaniu plecaka rakietowego. Po przejściu całego treningu rekruci stawali się członkami Straży Śmierci i dostawali swoje zbroje.

Mroczny Miecz, symbol władzy w Straży.

Symbolem Straży Śmierci był znak stylizowany na wrzastrzębiu, funkcjonujący dotychczas jako symbol klanu Vizsla. Pod wodzą Tora symbol ten był czerwony, później, pod wodzą Pre Vizsli funkcjonowała wersja niebieska. Także Isabet Reau i Dred Priest noszący symbol Straży krótko po zakończeniu wojen klonów nosili go w kolorze niebieskim. Symbol ten był wykorzystywany między innymi do ozdabiania naramienników, peleryn a nawet statków kosmicznych. Meltch Krakko nosił takowy w formie tatuażu na ręce, hologram z tym symbolem zostawił zaś na miejscu ataku bombowego na Park Pokoju w Sundari zamachowiec, by nikt nie miał wątpliwości kto za niego odpowiadał.

Historia

Powstanie i Mandaloriańska wojna Domowa

Wycięcie Mandalorian.

Po tym jak w 738 BBY Republika przeprowadziła akcję militarną znaną jako wycięcie Mandalorian, społeczeństwo Mandalory się podzieliło. Oficjalną i wspieraną przez Republikę wizją była ta nakazująca odrzucić wojownicze ścieżki przeszłości i wkroczyć na drogę pacyfizmu - z tej wizji narodziła się frakcja Nowych Mandalorian. Od samego początku jednak część Mandalorian nie chciała porzucać tradycji i w większej lub mniejszej tajemnicy ją kultywowała. Nazywali oni siebie Wiernymi, pacyfistów określając mianem Niewiernych. Wybierali oni także swojego prawdziwego Mandalora, władcę pacyfistów określając Anty-Mandalorem. Układ taki funkcjonował przez kilkaset lat, aż do roku 60 BBY gdy na Prawdziwego Mandalora wybrany został Jaster Mereel. Uważał on, że Mandalorianie powinni skupić się jedynie na pracy wysoko opłacanych najemników, taki też kierunek wskazał zgromadzonym wokół niego wojownikom. Z tą wizją nie zgadzał się inny Mandalorianin,

Straż Śmierci dowodzona przez Tora.

Tor Vizsla, uważający, że głównym celem mandaloriańskich wojowników powinno być szukanie sposobu by odebrać kontrolę nad Mandalorą frakcji pacyfistów. Wielu wojowników podzielało jego punkt widzenia, odrzucili oni więc Jastera jako Mandalora i uformowali frakcje znaną jako Straż Śmierci, swego dowódcę, Tora, nazywając sekretnym Mandalorem.

Niewiele wiadomo na temat codziennej działalności Straży w początkowych latach. Wiadomo jedynie, że w 58 BBY walczyli oni z siłami Prawdziwych Mandalorian na Concord Dawn, w 52 BBY zastawili pułapkę na Kordzie 6 w której to zginął Jaster Mereel, zaś w 44 BBY doprowadzili do masakry na Galidraanie, gdzie siły Prawdziwych Mandalorian zostały rozbite przez Jedi a Jango Fett pojmany i sprzedany w niewolę.

Wielkie wojny klanów

Po wyeliminowaniu konkurencyjnej frakcji Straż podjęła próbę przejęcia kontroli nad Mandalorą od Nowych Mandalorian. Konflikt znany później jako wielkie wojny klanów zakończył się jednak porażką Straży, która została znacznie osłabiona. Frakcja Nowych Mandalorian zaś stała się silniejsza niż kiedykolwiek.

Wojny klonów

Straż dowodzona przez Pre.

Działająca w ukryciu Straż swą szansę dostrzegła w trwającym w całej galaktyce konflikcie. Będący jej przywódcą Pre Vizsla nawiązał współpracę z Hrabią Dooku, wspierając siłami Straży jego działania w zamian za obietnicę wsparcia przy przejmowaniu Mandalory. Członkowie straży pomogli Dooku między innymi podczas prób zabicia Langu Sommilora.

Próby zabicia księżnej Satine podejmowane przez Pre Vizslę jednak się nie powiodły, zarówno podczas potyczki na Concordii jak i zamachach na pokładzie Coronetu oraz na Coruscant. Sam Pre Vizsla dotychczas pełniący funkcję gubernatora Concordii, księżyca Mandalory musiał porzucić to stanowisko i zejść do ukrycia - dotychczas będąc w tajemnicy przywódcą Straży udawał bowiem osobę oddaną idei zwalczania Straży i bliskiego sojusznika Satine.

Niedługo później ścieżki Straży i Separatystów się rozeszły, pozostająca w ukryciu organizacja skupiła się zaś na Carlac, gdzie planowała jak zemścić się na Dooku. Jednak w wyniku przybycia na planetę Luxa Bonteri wraz z Ahsoką Tano musieli oni porzucić i tą kryjówkę.

Mająca swą kolejną kryjówkę na Zanbarze Straż Śmierci w końcu jednak dość przypadkowo znalazła sposób by wcielić swe wymierzone w Nowych Mandalorian plany w życie. Uratowali oni kapsułę z ledwie żywymi Zabrakami, Darth Maulem i Savagem Opressem. Pre zgodził się na sojusz z Sithem, wspólnie w niedługim czasie zebrali na Mustafar, Nal Hutta i Tatooine liczące się siły składające się z przedstawicieli Czarnego Słońca i syndykatu Pyke, wspierani zasobami Huttów. Jak bowiem twierdził Maul, choć żołnierze Straży byli świetnie wyszkoleni to było ich zbyt mało by zbrojnie przejąc Sundari i pokonać Satine.

Straż przejmująca władzę.

Siły przestępców zaatakowały stolice Nowych Mandalorian, Sundari, wywołując niepokoje w mieście, mieszkańcy byli bowiem niezadowoleni z niemogących zapewnić im bezpieczeństwa rządów, dokładnie tak jak zakładał plan. Wtedy też w mieście pojawili się członkowie Straży, zapewniając, że dadzą radę zaprowadzić porządek, co też szybko zrobili pokonując swoich sojuszników w udawanych walkach.

Przy skandującym tłumie popierającym go Pre Vizsla wkroczył do sali tronowej pałacu królewskiego w Sundari gdzie zajął miejsce Satine, ta zaś została aresztowana. Zerwał też sojusz z Maulem, który to niedługo później wyzwał go na pojedynek. Pre przegrał walkę i zginął, a Maul zajął jego miejsce jako przywódcy Straży Śmierci. Nie wszyscy jednak jej członkowie byli mu lojalni, Bo-Katan, dowódczyni podgrupy znanej jako Nocne Sowy zbuntowała się. Doprowadziło to w ciągu kilku kolejnych tygodni do bitwy o Sundari podczas której siły wierne Maulowi, przemianowane na super komandosów walczyły z siłami zgromadzonymi wokół Bo-Katan.

Dalsze losy organizacji

Po wojnie organizacja dowodzona przez Lorka Gedyca ponownie była w pewnym stopniu w ukryciu, nie całkowitym jednakże bowiem jej członkowie, jak Dred Priest czy Isabet Reau bez skrępowania nosili symbol Straży na swych naramiennikach przechadzając się po Keldabe. W samym Sundari rządził marionetkowy minister a na planecie zapanował pozorny pokój.

Część członków zgromadziła się także w bunkrze Straży na Endorze, przebywali tam aż do czasów galaktycznej wojny domowej.

Wyposażenie

Zróżnicowane zbroje Straży.

Członkowie Straży Śmierci nosili oczywiście mandaloriańskie zbroje, rożnego rodzaju. Za czasów Tora Vizsli towarzyszący mu żołnierze nosili zbroje z charakterystycznymi, odbiegającymi od typowych hełmami, część sił straży posiadała jednakże także zbroje o bardziej typowym wyglądzie. W miarę jak uruchomione zostały ponownie kopalnie na Concordii i tamtejsze fabryki, wygląd straży stał się bardziej zunifikowany z dominującymi niebiesko-szarymi zbrojami. Na zbrojach Straży oraz Słonecznej Gwardii wzorowane były zbroje Gwardii imperialnej.

Straż za czasów Tora używała rozmaitej broni, białej jak i blasterów. Podczas wojen klonów dowodzona przez Pre Straż używała głównie pistoletów blasterowych Westar-35 oraz podobnych do nich karabinów blasterowych. Powszechne było tez posiadanie blastera wmontowanego na stałe w jeden z karwaszy, podobnie jak wyrzutnia linki w drugim. Wielu członków posiadało także miotacze ognia.

Ważną częścią strategii Straży było używanie plecaków rakietowych, głównie modelu JT-12. Pozwalały one wojownikom błyskawicznie dostać się na miejsce akcji, wykonać zadanie i równie szybko je opuścić. Każdy rekrut podczas swego treningu, w końcowym jego etapie musiał nauczyć się posługiwać takowym plecakiem.

Jednym ze znanych okrętów używanych przez Straż pod wodzą Tora był Death Rattle, w czasie wojen klonów natomiast frakcja ta korzystała ze stworzonych przez MandalMotors transportowców bojowych typu Kom'rk, z Gauntletem, jednostką Pre Vizsli na czele. Wykorzystywali oprócz tego śmigi typu Balutar, również produkcji MandalMotors oraz inne pojazdy, wedle potrzeb.

Znani członkowie

W okresie dowództwa Tora Vizsli

W okresie dowództwa Pre Vizsli

Po zakończeniu wojen klonów

Odbiór

Satine Kryze, przez długi czas główna oponentka Straży.

Podczas bitwy o Kordę 6 Jango Fett wyjaśniając Silasowi kim jest Straż określił ich mianem "byłych Mandalorian". W notatkach jakie sporządził w przejętym od Tora poradniku kierowanym do członków Straży napisał też, że Straż nie była niczym więcej jak przykrywką do mordowania.

Frakcja Nowych Mandalorian określała ich mianem wandali i terrorystów.

Kal Skirata uważał działania Straży za zwykłą zorganizowaną przestępczość, jedynie przedstawianą przez nich jako działania patriotyczne, jego zdaniem nie można było ich nazywać prawdziwymi Mandalorianami. Walon Vau w rozmowie z Kalem stwierdził, że Straż jest jedyną grupą jaką mógłby określić jako swoich wrogów. Podobnie negatywną opinie na temat straży miał inny Cuy'val Dar, przyjaźniący się z Kalem i Walonem, to jest Mij Gilamar. Podobnie bez entuzjazmu na temat Straży wypowiadał się Fenn Shysa.

W 40 ABY Boba Fett w rozmowie z Jaingiem Skiratą stwierdził, że rozbicie Straży było dziedzictwem jakie Jango Fett pozostawił po sobie Mandalorze, odnosząc się przy tym jedynie do wyeliminowania Tora Vizsli, sama Straż wciąż silnie działała po śmierci Jango wszakże.

Projektant pancerzy dla Imperium, Nashiak Llalik, jako małe dziecko na swej rodzimej planecie zaczytywał się chętnie w tekstach dotyczących Straży Śmierci oraz Słonecznej Gwardii, chętnie opowiadając siostrze o wszystkich szczegółach pancerzy noszonych przez te frakcje.

Tłumaczenia nazwy

Najpopularniejszą wersją tłumaczenia nazwy jest "Straż Śmierci". Pojawia się ona w następujących pozycjach: Ilustrowany przewodnik po postaciach Gwiezdnych wojen, Jango Fett: Łowy, Komandosi Republiki: Rozkaz 66, Darth Plaqueis, ajne misje III: Pojedynek przy Strzaskanej Skale. Dodatkowo w Komandosi Imperium: Legion 501 pojawia się ta wersja równolegle z "Watahą Śmierci".

"Wataha Śmierci" pojawiła się pierwotnie w fanowskim tłumaczeniu komiksu Jango Fett: Łowy, później wprowadzona została jednak także w dubbingu emitowanych na polskim Cartoon Network odcinkach The Clone Wars w których to ta frakcja się pojawiała. W książce Komandosi Imperium: Legion 501 wersja ta pada naprzemiennie z wersją "Straż Śmierci".

W piątej części serii Dziedzictwo Mocy, Poświeceniu, nazwa ta przełożona jest jako "Śmiertelna Wachta".

W Bezpośrednim Kontakcie pojawia się nazwa "Eskadra Śmierci" - jest to jednak tłumaczenie nazwy "Death Squadron", błędnie użytej przez Karen Traviss, która później przyznała, że chodziło jej o Straż Śmierci.

Ciekawostki

  • Hasbro Inc. wypościło cztery zestawy zawierające członków Straży - zestaw bitewny "Mandalorian Warriors" zawierający czterech identycznych czlonkow Straży, zestaw "Mandalorian Warrior" będący pojedynczym wojownikiem, identycznym jak Ci w zestawie bitewnym, pojawił się także zestaw "Mandalorian Speeder" zawierający inaczej pomalowana figurkę Mandalorianina wraz ze śmigiem Balutar. Pojawiła się także figurka "Pre Vizsla" przedstawiająca lidera Straży. Wszystkie figurki wydano w roku 2010. W 2011 wydano także "Mandalorian Assault Transport" wyglądający jak coś pośredniego między transportowcem bojowym klasy Kom'rk a promem typu Aka'jor. Stylizacja pudełka, pokazanie na nim członków Straży Śmierci oraz ich kryjówki na Concordi ze stojącymi tam Kom'rkami każe jednak podejrzewać, że ma on przedstawiać właśnie maszynę typu Kom`rk, a wiec używaną przez Straż.
    LEGO 7914 Mandalorian Battle Pack.
  • Straż Śmierci dzięki swemu debiutowi w The Clone Wars zawitała także do zestawów LEGO. Jak dotychczas członków Straży znaleźć można było w wydanym w 2011 zestawie 7914: Mandalorian Battle Pack oraz w wydanym w 2012 9525: Pre Vizsla's Mandalorian Fighter. W 2013 wydano także zestaw 75022 Mandalorian Speeder który to zawiera Super Komandosów, a wiec członków Straży wiernych Darth Maulowi.
  • W wydawanej przez Wizards of the Coast grze Star Wars Miniatures Straż pojawiła się dwukrotnie. Po raz pierwszy w dodatku Knights of the Old Republic w postaci figurki "Mandalorian Quartermaster", której zbroja wzorowana była na zbroi Straży jaką można było zobaczyć w Jango Fett: Łowy. W Dodatku Jedi Academy pojawiła się figu4ka również w takowej zbroi i nosząca nie pozostawiającą wątpliwości nazwę "Death Watch Raider".

Źródła