Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Cuy'val Dar

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Cuy'Val Darzy to grupa stu wybranych przez Jango Fetta specjalistów sprowadzona na Kamino by zajmować się szkoleniem klonów-komandosów dla Wielkiej Armii Republiki.

Historia

Jango Fett i Kal Skirata.

Po tym jak w 32 BBY Jango Fett został zrekrutowany przez hrabiego Dooku jako wzorzec dla armii klonów, chciał on stworzyć w ramach niej nową jednostkę, bardziej niezależnych klonów wyszkolonych do specjalnych operacji takich jak infiltracja czy sabotaż. Kaminoanie niechętni tworzeniu zbyt niezależnych klonów zaproponowali by część zwykłych klonów dodatkowo przeszkolić, czyniąc z nich doskonale wyszkolone jednostki. Finalizacji doczekały się obie wizje, Jango osobiście zajął się szkoleniem podrasowanych genetycznie elitarnych zwiadowców serii Alfa, oprócz tego dziesięć tysięcy zwykłych klonów miało zostać specjalnie wyszkolonych na komandosów.

Jango w 30 BBY zebrał specjalną, licząca sto osób grupę specjalistów, weteranów sił specjalnych i tym podobnych osób z których każdy miał zając się szkoleniem 25 lub 26 czteroosobowych drużyn klonów. Grupa ta znana jest jako "Cuy'val Darowie" czyli z Mando'a "Ci którzy już nie istnieją" - udając się na Kamino gdzie mieli spędzić w odosobnieniu kolejne lata nie mogli poinformować rodziny gdzie znikają przez co niektórzy z nich uznani zostali za zmarłych. Pierwszym z przybyłych na Kamino Cuy'val Darów był Walon Vau - pomagał on Jango w wybraniu pozostałych czlonkow grupy.

75 z liczącej 100 osób grupy stanowili Mandalorianie - drużyny szklone przez nich miały niższy odsetek strat niż te szkolone przez pozostałe 25 osób, jednakże wszyscy komandosi byli najwyższej klasy żołnierzami. Efektem tego, ze większość stanowili Mandalorianie było także to, ze w sporej części komandosów zostało zaszczepione poczucie mandaloriańskiego dziedzictwa - podobnie robili jednak inni szkoleniowcy, Bry i Ennen z drużyny Galaar, szkoleni przez Korelianina, czuli się właśnie takowymi. Wśród Cuy'val Darów rozprzestrzeniony był zwrot "przynęta na Aihwy" używany jako określenie Kaminoan.

Po zakończeniu kontraktu większość Cuy'val Darów zniknęła bez śladu - część wróciła na Mandalorę, cześć natomiast dalej związała swój los z Wielką Armią Republiki, jak Kal Skirata czy Walon. W czasie trwania wojen klonów generał Zey dowodzący operacjami specjalnymi poprosił Kala by skontaktował się z tymi Cuy'val darami z ktorymi am kontakt, chciał bowiem by przeszkolili oni więcej klonów na komandosów - Wad'e Tay'haai zgodził się na taką pracę podczas gdy Mij Gilamar odmówił.

Niedługo po zakończeniu wojen klonów i powstaniu Imperium, Fenn Shysa w rozmowie z Kalem wyjawił, że chciałby by Cuy'val Darzy znajdujący się na Mandalorze zajęli się szkoleniem ruchu oporu - ani Kal ani Vau nie byli jednak zainteresowani. Idea ta powróciła także wiele dziesięcioleci później, w czasie wojny z Yuuhzan Vongami, w 25 ABY przybyły do sektora Mandalory na spotkanie z Bobą Fettem rycerz Jedi, Kubariet wyjawił ze chciałby by mandaloriańscy podwładni Boby zajęli się szkoleniem sił planetarnych policji by skuteczniej mogły walczyć z najeźdźcą, wspominając, że Boba mógłby zrekrutować takową grupę tak jak zrobił to jego ojciec. Nie wiadomo jednak czy grupa taka w końcu powstała.

Znani Cuy'val Darzy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!