Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy
Republic Commando: True Colors
Autor/rzy: Karen Traviss
Ilustracja na okładce: Greg Knight
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Del Rey
30 październik 2007
Wydanie polskie: Wydawnictwo Amber
9 kwietnia 2009
Przekład: Aleksandra Jagiełowicz
Typ publikacji: Powieść
Seria/Cykl: Komandosi Republiki (seria książek)
Tom/Część: 3 z 5
Poprzedni/a: Komandosi Republiki: Potrójne Zero
Następny/a: Komandosi Republiki: Rozkaz 66
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era upadku Republiki
Czas akcji: 21 BBY


Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy (Republic Commando: True Colors) to powieść Karen Traviss rozgrywająca się w 21 BBY podczas wojen klonów, trzecia część cyklu Komandosi Republiki.

W oryginalnym wydaniu do książki dołączone jest opowiadanie Odds, uprzednio opublikowane w piśmie Star Wars Insider.

Nota wydawnicza

Wydanie polskie
Bezlitosna Wojna Klonów wydaje się nie mieć końca. Komandosi Republiki muszą pogodzić się z gorzką prawdą – Separatyści nie są ich jedynym wrogiem. Narastająca groźba stawia pod znakiem zapytania zwycięstwo Republiki, a żołnierze Drużyny Omega dokonują odkrycia, które zachwieje ich lojalnością. Granice pomiędzy wrogami a przyjaciółmi zacierają się, wszyscy stają twarzą w twarz z nowym nieprzyjacielem. Ich serca i umysły pełne są zwątpienia. Prawda jest ulotną iluzją - tylko nadchodzące piekło odkryje prawdziwe barwy obu stron.(Wydawnictwo Amber, 2009)

Streszczenie

Akcja książki rozpoczyna się 470 dni po bitwie o Geonosis. Podczas misji sabotażowej na Mygeeto na rzecz armii Republiki, Drużyna Delta wspomaga Walona Vau w przeprowadzeniu włamania do skrytek bankowych. W tym samym czasie Drużyna Omega szykuje się do zrzutu na Gaftikar, gdzie mają wesprzeć lokalnych powstańców w walce przeciw rządowi planety sprzymierzonemu z separatystami i odnaleźć zaginionego komandosa ARC - Sulla. Na Quiilurze Etain Tur-Mukan nadzoruje operację ewakuowania ludzkich osadników z planety, którą Republika obiecała w całości udostępnić Gurlanom w zamian za ich pomoc w kampanii przeciw Separatystom - a także z obawy, by nie narazić się na odwet zmiennokształtnych w przypadku odmowy. Tymczasem na Coruscant Mereel prosi Besany Wennen o pomoc w odkryciu zamiarów władz cywilnych Republiki względem armii klonów, a na Agamarze Kal Skirata i Ordo przebrani za Mandalorian kupują od handlarza statkami kosmicznymi kalamariański frachtowiec mogący służyć jako łódź podwodna, z zamiarem wykorzystania go w poszukiwaniach Ko Sai.

Bohaterowie zaczynają mieć poważne wątpliwości co do sensu aktualnego sposobu prowadzenia wojny. Żołnierzy dziwi nieskuteczna taktyka narzucana przez Kanclerza, prowadząca do rozproszenia sił i uniemożliwiająca odniesienie decydujących zwycięstw. Etain zastanawia się nad polityką Republiki wobec poszczególnych planet i ras, która wydaje się zmierzać raczej do antagonizowania, niż zapewniania pokoju. Dodatkowo zaczyna być jasne, że niektóre działania nie mają na celu dobra mieszkańców Republiki, ale są podejmowane na rzecz prywatnych firm powiązanych z oficjelami z Coruscant, nierzadko skutkując włożeniem broni w ręce przeciwników WAR - w przenośni lub dosłownie. Na przykład misja na Gaftikarze odbywa się w rzeczywistości przede wszystkim na potrzeby korporacji Shenio Mining.

Na Gaftikarze klony z Drużyny Omega spotykają się z A'denem, zastępującym zaginionego A-30, i przekazują powstańcom ostatnią transzę uzbrojenia, po czym udają się na rekonesans do stolicy - miasta Eyat. Na Mygeeto Drużyna Omega pod ostrzałem wydostaje się z planety, jednak na powierzchni pozostaje Vau, który wpadł do tunelu w lodzie. Na pomoc Walonowi rusza Skirata, ostatecznie przy pomocy Mirda i użyciu amfibii ratując samego najemnika oraz skradzione przez niego ponad 50 milionów kredytów w listach kredytowych, klejnotach i kruszcu. Vau wyjaśnia, że chciał odzyskać coś ze swojego dziedzictwa, a pozostałe skrytki opróżnił celem zmylenia tropów i przekazuje Kalowi całość łupu. Tymczasem na Coruscant Drużyna Delta otrzymuje wydane przez samego Kanclerza polecenie odnalezienia i dostarczenia Ko Sai.

Drużyna Omega podczas zwiadu w mieście natyka się na zaginionego zwiadowcę. Śledzą go do jego miejsca zamieszkania, po czym obezwładniają i dostarczają do bazy. Tam okazuje się, że A-30 postanowił zdezerterować z armii i pracuje obecnie jako kierowca taksówki. Po dłuższej, intensywnej dyskusji z udziałem samego zainteresowanego oraz dowodzącego Nulla, komandosi organizują Sullowi potajemną ewakuację z planety, zamierzając donieść dowództwu, że znaleźli tylko jego zwłoki. Darman udaje się do mieszkania dezertera, gdzie zostaje zaatakowany przez dwóch zamaskowanych agentów, których zabija - okazują się być to żołnierze-klony przeszkoleni do misji specjalnych. Powoli do bohaterów zaczynają docierać informacje o tym, że dla klonów - wbrew publicznym deklaracjom Kanclerza - nie jest przewidziana żadna przyszłość. Ci, którzy przestają cieszyć się całkowitym zaufaniem lub są na tyle ciężko ranni, że nie rokują nadziei na powrót do służby - są fizycznie eliminowani przez agentów Wywiadu Republiki. Wie o tym również Skirata, dla którego jest to kolejny powód do przyspieszenia pracy nad "wyjściem awaryjnym" dla zebranych wokół niego klonów.

Na Quiilurze oddział Etain - która cały czas stara się rozwiązać problem bez zbędnego rozlewu krwi - wpada w zasadzkę farmerów i wydostaje się z niej dopiero przy użyciu pełnej siły ognia. Etain wynosi na swoich plecach rannego żołnierza, a po walce okazuje się, że grozi jej poronienie. Drużyna Delta również wdaje się w starcie - z wysłannikami Kaminoan, poszukującymi swojej zaginionej szefowej badań - a raczej skradzionych przez nią danych. Skirata jest o krok przed nimi, podążając jej tropem na planetę Dorumaa.

Darman wraz z dwoma towarzyszami próbuje pozbyć się ciał swoich niedoszłych zabójców, jednak zostają zatrzymani przez policjanta. Ten ginie w wyniku ciosu, który otrzymał swoją pałką ogłuszającą - mimo, że Darman z początku nie zdecydował się na użycie broni. Na Gaftikarze rozpoczynają się ostatnie przygotowania do bitwy: obrońcy miast rozmieszczają w fortyfikacjach dodatkowe uzbrojenie, a w ramach wsparcia dla klonów i powstańców na planetę ma dotrzeć oddział WAR zwolniony z Quiilury.

Na tę właśnie planetę Ordo dostarcza droida medycznego 2-1B, który bada Etain, aplikuje jej lekarstwa i zaleca wypoczynek oraz rezygnację z dalszego przyspieszania ciąży, jeśli ma ona być donoszona. Aby zachować konspirację, Ordo kasuje droidowi pamięć aż do momentu, w którym przywiózł go na planetę. O ciąży wie jednak również Levet - "Komandor Taktowny", współdowodzący oddziałami Etain. Ordo nie decyduje się jednak na zastosowanie jedynego dostępnego sobie sposobu "uciszenia" go. Wraz z Etain odlatują na Dorumę, gdzie wybiera się też Delta. Tymczasem Skirata, Vau i Mereel na pokładzie amfibii zaczynają badać okolice wyspy Tropix, na którą dostarczane były materiały dla Ko Sai i odnajdują na dnie morskim szkielet humanoida, przywiązany węzłami znanymi przede wszystkim Mandalorianom i żołnierzom-klonom.

Na Coruscant Besany Wennen nadal bada kwestie finansowania armii klonów. Spotyka się z senatorem Denem Skeenahem z Chandrili, który prowadzi kampanię na rzecz klonów-weteranów i dowiaduje się, że nie istnieje program pomocy klonom - inwalidom wojennym. Senator sugeruje jej też, że pieniądze oficjalnie przeznaczane dla armii mogą mieć w istocie jakieś inne przeznaczenie. Wennen kontynuuje śledztwo, interesując się coraz bardziej losem tych żołnierzy, którzy zostali uznani za niezdolnych do dalszej służby. Równocześnie znajduje ślady wskazujące na to, że Republika potajemnie zaczęła tworzyć własne ośrodki klonowania - co nie jest nie tylko wiadome publicznie, ale wręcz ukrywane przed dowództwem armii oraz Jedi.

Wennen odnajduje korporację, która otrzymuje fundusze na zaopatrzenie medyczne armii klonów, jednak kiedy udaje się pod wskazany adres, okazuje się, zamiast spodziewanego wieżowca z biurem mieści się tam fabryka odzieży. Po powrocie do domu Besany odwiedza - udając zwierzę domowe - Gurlanin, ostrzegając ją, że Wywiad Republiki zaczął ją obserwować. Informuje ją też, że badana przez nią firma Dhannut Logistics to firma-krzak stosowana przez administrację do manipulacji funduszami, a Republika faktycznie produkuje potajemnie nowe klony - część na Coruscant, a część na Centaksie Dwa. Zaleca jej też rezygnację z dalszego zgłębiania tej sprawy.

Drużyna Omega bierze udział w ataku na Eyat. Podczas szturmu na stację HoloNetową komandosi dostają się w strefę eksplozji. Fi doznaje poważnych obrażeń wewnętrznych mózgu od fali uderzeniowej. Krótko po ewakuacji na okręt WAR i umieszczeniu w zbiorniku z bactą droid medyczny diagnozuje u niego stan śmierci mózgowej i odłącza od aparatury podtrzymywania życia. Okazuje się jednak, że Fi oddycha. Obecni przy tym komandosi z jego drużyny wbrew protestom droida zabierają swojego towarzysza oraz sprzęt do odżywiania go podczas śpiączki, aby uchronić go od uśmiercenia zgodnie z zasadami funkcjonowania służby medycznej WAR.

Na Dorumie Skirata z towarzyszami odnaleźli laboratorium Ko Sai. Kal i Mereel dostają się tam przez podwodny korytarz i szturmują podziemny kompleks, pokonując w walce trzech mandaloriańskich najemników, w tym jedną kobietę. Biorą w niewolę Kaminoankę, kopiują dane z jej badań, po czym wysadzają w powietrze cały kompleks. Ko Sai jest niewzruszona i odmawia współpracy; Ordo w pewnym momencie stwierdza, że w ten sposób nie da się niczego osiągnąć - i niszczy datakartę zawierającą cały dorobek naukowiec z Kamino. Ta jest załamana. Bohaterowie wraz jeńcem oraz z Etain, która właśnie dotarła na miejsce, wyruszają na Mandalorę. Generał Jusik może już przestać prowadzić działania opóźniające i wraz z Deltą zaczynają szukać kryjówki Ko Sai. Wkrótce dowiadują się, że na sąsiedniej wyspie - ActionWorld - nastąpiło poważne osunięcie gruntu i zaczynają je badać. Jusik dzięki swoim kontaktom organizuje Fi miejsce w cywilnym szpitalu, a następnie zostaje wysłany z powrotem na Dorumę, aby przeprowadzić potajemne wykopaliska w miejscu prawdopodobnej bazy Ko Sai.

Besany Wennen na prośbę Skiraty wybiera się sprawdzić stan Fi i zdąża praktycznie w ostatnim momencie przed odłączeniem go od aparatury podtrzymującej życie - klony nie mają prawa być leczone w cywilnych szpitalach. Besany wyciąga blaster i terroryzuje obsługę centrum medycznego, nie pozwalając im na uśmiercenie komandosa. Sytuację ratuje przybycie Jallera Obrima wraz z oddziałem antyterrorystycznym Sił Bezpieczeństwa Coruscant, który wyprowadza agentkę oraz Fi, a sprawę tuszuje dzięki wiedzy o niechlubnych postępkach dyrektora szpitala. Fi zostaje umieszczony w mieszkaniu Obrimów. Besany włamuje się do bazy danych WAR i oznacza komandosa jako zmarłego, a jego miejsce w Drużynie Omega zajmuje Corr.

Na Mandalore po negocjacjach z Etain - która między innymi obiecuje jej możliwość badań nad Venku, swoim dzieckiem - Ko Sai udziela części informacji na temat genów odpowiedzialnych za proces starzenia u klonów i podejmuje badania nad nimi. Etain dowiaduje się od komandosów, że dane z badań nie zostały w rzeczywistości zniszczone i nadal znajdują się w ich posiadaniu, a cała scena została zainscenizowana przez Ordo i Mereela aby złamać Kaminoankę. W międzyczasie okazuje się również, że Jaing odkrył miejsce przebywania Grievousa - Skirata zamierza jednak nie ujawniać go jeszcze ze względu na coraz większe podejrzenia, jakie żywi względem dowództwa armii. Najpierw chce odnaleźć sposób na powstrzymanie starzenia się swoich podopiecznych.

Jusik zostawia Deltę na ActionWorld i udaje się potajemnie na Coruscant, aby spróbować podjąć rehabilitację Fi. Przez długie tygodnie siedzi przy jego łóżku, starając się dzięki Mocy zrekonstruować jego umysł. W końcu Fi zostaje wybudzony ze śpiączki, jednak nie jest w stanie mówić ani nawet się poruszać - konieczna będzie długa rehabilitacja. Bohaterowie przewożą komandosa na Mandalorę.

Etain rodzi dziecko. Ko Sai popełnia samobójstwo w swoim warsztacie. Wszyscy przenoszą się na Coruscant, gdzie dziecko zostaje pokazane członkom Omegi - Darman nie zostaje poinformowany o tym, że jest ojcem; sam niezależnie zaś stwierdza, że nie jest jeszcze na to gotowy. Etain - oficjalnie przez cały czas przebywająca na Quiilurze - wraca do służby w armii. Jusik składa u generała Zeya prośbę o przeniesienie do korpusu medycznego, a gdy ta zostaje odrzucona - występuje z Zakonu Jedi, nie mogąc się zgodzić na traktowanie klonów jako armii niewolników oraz na podległość skorumpowanym władzom cywilnym. Zey pozwala mu zachować miecz świetlny. Kal prosi Bardana o czuwanie nad Venku - mały jest wrażliwy na Moc. Skirata przekazuje głowę Ko Sai Drużynie Delta, która dostarcza ją dowódcy sił specjalnych.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Braki w polskim wydaniu

W składzie polskiego wydania zagubiony został prawie cały jedenasty rozdział - w oryginale zajmuje ponad trzydzieści stron, a wydaniu Amberu tylko trzy. Na mail jednego z fanów w tej sprawie wydawnictwo odpisało:

Dziękujemy za wskazanie błędu w powieści "Komandosi Republiki. Prawdziwe barwy". Jest nam bardzo przykro, że na etapie przygotowań do druku z rozdziału 11 wypadł fragment tekstu. Błąd programu nie zwalnia nas od odpowiedzialności, wobec osób odpowiedzialnych za ten fakt wyciągniemy konsekwencje, a wszystkich czytelników gorąco przepraszamy.

Natomiast zapytany o udostępnienie brakujących stron pracownik Amberu Dariusz Stachowiak powiedział:

Kompletny rozdział będziemy wysyłać od połowy przyszłego tygodnia zainteresowanym w formie elektronicznej. Oczywiście w następnej edycji błąd ten będzie już poprawiony także w książce.

Kilka tygodni później pojawiło się poprawione wydanie oraz możliwość wymiany wadliwych egzemplarzy. Czwartego maja 2009 Bastion Polskich Fanów Star Wars otrzymał takiego maila:

Jeszcze raz, także za pośrednictwem Państwa witryny, gorąco przepraszając wszystkich czytelników za zaistniałą sytuację, dyskomfort i kłopoty, prosimy o wysyłanie na adres Wydawnictwo Amber 05-500 Piaseczno ul. Raszyńska 13 Magazyn wejście 3A zakupionych wadliwych egzemplarzy.
W ciągu kilku dni odeślemy na adresy zwrotne nowe egzemplarze Prawdziwych Barw, mam nadzieję w pełni satysfakcjonujące wszystkich fanów Gwiezdnych Wojen. Nie będę oczywiście nawet wspominał, że to my pokrywamy wszelkie koszty związane z tą operacją.

Do wszystkich zainteresowanych wysyłaliśmy jak najszybciej rozdział XI w wersji elektronicznej, ale było to tylko działanie doraźne, pozwalające na kontynuowanie lektury, ale nie zastępujące posiadania w swoich zbiorach prawidłowo wydanego egzemplarza.

Słowo wyjaśnienia, dlaczego nie odsyłamy naszych czytelników do księgarń, czy nie proponujemy zwrotu ceny nabytej książki. Naszymi partnerami handlowymi są głównie duzi dystrybutorzy, którzy zajmują się dalszą redystrybucją i nie mamy kontaktu ani listy dalszych odbiorców w postaci księgarń, czy pozostałych punktów sprzedaży i przeprowadzenie całej akcji na poziomie detalu nie gwarantuje prawidłowego załatwienia wszystkich reklamacji. Nie chcemy też narażać naszych czytelników na żądania od nich paragonów, czy innych dowodów zakupu tej książki. Rozliczając się z naszymi odbiorcami w cenach zbytu, nie mamy wpływu na stosowanie ceny detalicznej, mogącej w wielu miejscach różnić się od tej katalogowej, podanej na okładce.
Wybraliśmy więc taką drogę wpierw wymiany wadliwych egzemplarzy, by w kolejnym kroku wycofać pierwszy nakład. Pomysł wydania dodatkowej broszury, czy dołączenia poprawionej treści do następnej pozycji wydaje nam się mało atrakcyjnym dla fanów GW.

Obiecuję, że każda przysłana książka będzie wymieniona na egzemplarz pozbawiony wad.

Jeszcze raz przepraszając za zaistniałą sytuację

z wyrazami szacunku

Dariusz Almar Stachowiak

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2007, 30 październik USA 9780345498007 Del Rey 482 stron Druk (twarda) ---
2009, 9 kwietnia Polska --- Wydawnictwo Amber 392 stron Druk (miękka) 39,80 PLN
2009, maj Polska --- Wydawnictwo Amber 424 stron Druk (miękka) 39,80 PLN

Recenzje


Seria Komandosi Republiki
[Pokaż/Ukryj]