Chandrila/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Chandrila
Astrografia
Region: Światy Jądra
Sektor: Bormea
Układ: Chandrila
Gwiazda: Chandrila
Księżyce: 2
Współrzędne: L-9
Długość dnia: 20h
Długość roku: 368 dni
Geografia
Typ: Skalista
Średnica: 13 500 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
  • Łąki
  • Lasy
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Ludność: 1 200 000 000
Struktura demograficzna:
Główne miasta:
Import: Technologia
Eksport: Produkty spożywcze
Przynależność:
Chandrila - niewiele światów leżących w tak atrakcyjnym miejscu zostało tak słabo zaludnionych jak Chandrila. Świat ten mimo, iż leży na skrzyżowaniu Drogi Hydiańskiej oraz Perlemiańskiego Szlaku Handlowego jest zamieszkały przez raptem miliard ludzi, a większość jej powierzchni zajmują lasy Tintolive, rozległe łąki, oraz krystalicznie czyste jeziora. Stolicą Chandrili jest leżąca nad srebrnym Morzem (bardzo słynne z uwagi na rafy koralowe) Hanna City.

To właśnie z Chandrilii pochodzi wielu bohaterów Rebelii, między innymi jego przywódczyni – Mon Mothma oraz admirał Drayson. Świat ten podobnie jak Alderaan został umieszczony na czarnej imperialnej liście, gdy odkryto powiązania Mothmy z rebeliantami. Rozpoczęły się prześladowania, oraz tortury wielu osób mogących mieć jakiekolwiek kontakty z Mothmą. Po śmierci imperatora na Endorze, Chandrila stała się zakładnikiem Imperium. Na jej orbitę Sate Pestage wysłał siedem Niszczycieli, które miały spopielić planetę, gdy Rebelianci napadną na Coruscant. Do bombardowania jednak nie doszło, a kilka miesięcy po powstaniu Nowej Republiki Chandrila została odbita, i włączona w poczet światów tworzących nowy galaktyczny rząd. W czasie powrotu Palpatine’a w ramach operacji Ręka Cienia Chandrila została zajęta przez imperialne wojska, ale po pokonaniu Palpatine'a po raz ostatni została odbita z rąk Imperium.

Na Chandrili znajdował się starożytny grobowiec Jedi. W roku 14 ABY sekta Uczniów Ragnosa przybyła tam, aby przy pomocy Berła Ragnosa wyssać aurę Mocy i wykorzystać ją do wskrzeszenia Mrocznego Lorda będącego ich patronem. Na miejsce dotarł jednak Jaden Korr, który pokonał znajdujących się tam Mrocznych Jedi i zablokował dostęp do sarkofagu Mistrza Jedi przez sprowokowanie zawałów w podziemnej świątyni.

Źródła

To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.