Besany Wennen

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Besany Wennen
Miejsce pochodzenia: Coruscant
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Blond
Kolor oczu: Ciemny Brąz
Przynależność:
Besany Wennen była żyjącą w czasie wojen klonów agentką skarbową Republiki, w czasie konfliktu została także żoną kapitana Ordo. Po zakonczeniu wojny zamieszkała z resztą klanu Skirata w Kyrimorut na Mandalorze.

Biografia

Śledztwo w wydziale logistycznym WAR

Besany Wennen była agentką skarbową Republiki, w 21 BBY w ramach swoich obowiązków wcieliła się w kierowniczkę wydziału logistycznego WAR na Coruscant gdzie prowadziła śledztwo związane ze znikającym zaopatrzeniem. Podczas tejże pracy nawiązała przyjazne stosunki z jednym z pracujących w centrum klonów, Correm z którym chodziła na obiady a także zabrała pewnego razu do Galaktycznego Muzeum. Gdy do ośrodka przybył wykonujące swe zadanie elitarny zwiadowca serii Zero, Ordo, i rozmawiał z Correm Besany widząc go uśmiechnęła się do niego, ku zaskoczeniu klona który nie przywykł by ktokolwiek się do niego uśmiechał, zwłaszcza gdy miał na głowie hełm.

Niecałe dwa tygodnie później, 383 dnia po bitwie o Geonosis do centrum logistycznego ponownie przybył Ordo, umieszczając w łazience kamerę paskową a także "zamieniając się miejscami" z Correm. Podczas gdy tamten odleciał by bezpiecznie spędzać czas w chacie Qibbu skąd operowała grupa Skiraty. Z powodu oczywistego podobieństwa obu klonów gdy chwilę po tejże zamianie Besany przywitała się z, jak sądziła, Correm, nie zauważyła w nim nic podejrzanego.

Kolejny dzień później ponownie i ona i "Corr" znajdowali się w pracy. Gdy jeden z pracowników, Nimbanin miał pretensję o niepoinformowanie go o wpisaniu interesujących go danych do bazy Besany stanęła w obronie "Corra" prosząc Nimbanina by zwracał się bezpośrednio do niej jeśli ma jakieś uwagi. Równo w południe Besany udała się do łazienki by sprawdzić miejsce przez które Vinna Jiss przekazywała dane innym współpracownikom terrorystów. Była nieświadoma faktu, że obserwuje ja poprzez kamerę Ordo. Zwiadowca od początku czujący, że nie pasuje ona do tego miejsca, założył, że Besany działa po stronie wroga, nie mając pojęcia, że sama także prowadziła śledztwo związane z Vinną.

Nieświadoma, że Ordo wydał na nią wyrok Besany kontynuowała swoją pracę, w pewnym momencie zauważając, że do pracy przybyła ponownie Vinna Jiss. Natychmiast zrugała ją za nieobecność i nieobowiązkowość po czym zakomunikowała jej, że rankiem będą musiały porozmawiać i na ten dzień koniec pracy. Zaoferowała też "Corrowi" podrzucenie do koszar, ten jednak poprosił tylko o podrzucenia na platformę taksówek w dzielnicy rozrywek. Besany poparła to, że chce się spotkać z klonami z 41ki. Nie wiedziała, że jest to tylko blef, częściowo związany z faktem, że zwiadowca wstrząśnięty był widokiem żywej Vinny Jiss która to została wedle jego wiedzy zabita przez Walona Vau, członka ich grupy operacyjnej. Besany roztrzęsiona stwierdziła także, że czasami Vinna zachowuje się tak, że mogła by ją zabić, nieświadoma ironii tej wypowiedzi.

Ordo - klon z którym związała się Besany.

Jeszcze tego samego wieczora, przed północą Besany śledziła Vinnę, nieświadoma, że nie jest jedyną osobą która to robi. W wyniku wymiany strzałów zarówno Besany jak i Vinna zostały ranne. Ordo który ją postrzelił zażądał wyjaśnień dlaczego ich śledziła, ta więc wyjaśniła kim jest w rzeczywistości i dlaczego śledziła Vinnę Jiss, zapytała także kim jest sama Vinna, ranna bowiem zmieniła się w nieokreślonego kształtu kupkę porośnięta czarną sierścią, czyli naturalną formę Gurlan. Besany domyśliła się także, że "Corr" nie jest wcale "Correm", słusznie zgadując, że ma do czynienia z klonem którego widziała jak przybył pierwszy raz spotkać się z Correm.

Besany wraz z ranną "Vinną Jiss" zabrani zostali do bazy operacyjnej grupy której częścią był Ordo, w chacie Qibbu. \Gdy w końcu Kal i Ordo skupili swa uwagę także na niej, ten drugi zapytał czy domyśliła się czym się zajmują, co ta potwierdziła dodając, że jest jej przykro i nie wiedziała, że wchodzi im w drogę. Ciekawa tego zapytała także dwójkę obecnych na miejscu Jedi, Etain Tur-Mukan i Bardana Jusika dlaczego nie wyczuli w mocy zmiennokształtnej Vinny, a gdy Ci udzielili jej odpowiedzi Skirata wtrącił się, przypominając, że nie powinni zbyt wiele jej wyjawiać. Skirata wyszedł następnie chwile by porozmawiać z Jallerem Obrimem, natomiast gdy po zakończeniu rozmowy wrócił do środka zaczął wypytywać Wennen dlaczego ta właściwie jest przeciwna wojnie. Besany wskazała mu więc na okaleczonego Corra, mówiąc, że nie wie dla jakiej właściwie republiki pracuje. Będący świadkiem rozmowy Bardan kiwnął głową, dając Kalowi potwierdzenie, że Besany mówi prawdę. Ku zaskoczeniu Skiraty Wennen przekazała im także swój notes, dający im dostęp do danych wydziału skarbowego.

Chwilę później, po zamianie paru zdań z Gurlanką która odzyskała przytomność, Kal poprosił Besany, by zrobiła wszystkim kafu co ta też bezzwłocznie i bez marudzenia uczyniła.

Dzień później Besany została odprowadzona przez udającego Corra Orda do centrum logistycznego. Wchodząc do budynku oboje rozmawiali, Ordo wyraził wdzięczność, że ta nie robiła im żadnych problemów oraz zapewnił, że jej przełożeni dostaną raport przekonujący, że zakończyła swe śledztwo. Besany natomiast poprosiła Orda, by dał jej znać jak zakończą swoje zadanie, czy wszyscy przeżyli, zaznaczając przy tym ze nie prosi o nic ponad to, wiedząc że i tak szczegółów by nie poznała. Ordo zobowiązał się w miarę możliwości poinformować ją o ich losie.

Kal Skirata.

Wizyta w klubie CBS

388 dnia po bitwie o Geonosis Besany przybyła do klubu personelu CSB gdzie szef CSB zaprosił grupę Skiraty, natomiast Ordo jako członek tej grupy zaprosił ją. Besany była tamże świadkiem odtańczenia Dha Werdy Verdy, po której to zaraz zajęła się rozciętą wargą Orda a także zwymyślała zaskoczonego tym kapitana Maze'a, zwiadowcę serii Alfa który to właśnie załatwił Ordowi rozcięcie wargi. Z samym Ordem agentkę skarbową połączyło silne i odwzajemniane uczucie.

Dalsza znajomość z Ordem

470 dnia po bitwie o Geonosis Besany opuszczając Kompleks Administracji Republiki zamieniła kilka zdań z pracującym tam strażnikiem na temat protestujących Krantan. Strażnik uważał, że popierają oni sprawę separatystów podczas gdy Besany uważała, że pozostają oni neutralni. Kierując się do domu i rozmyślając nad trwającą wojną i tym jak życie na Coruscant toczy się pomimo jej trwania Wennen zaczepiona została przez jednego z agentów CSB, co poważnie ją wystraszyło. Jak się jednak okazało, w role agenta wcielał się Mereel, jeden z Zwiadowców serii Zero a wiec brat Orda. Wspólnie skierowali się do zaparkowanego w pobliżu ścigacza patrolowego CSB, po drodze Besany dowiedziała się ogólnikowo czym obecnie zajmuje się Ordo. Już w pojedzie po drodze do jej apartamentu Mereel poinformował ciekawą Besany także jak mają się wszystkie inne składowe grupy którą poznała, Omegi, Delty, obydwoje Jedi a także Walon Vau oraz Corr. Po dotarciu na miejsce, gdy zwiadowca zaparkował pojazd przy jej balkonie ale jeszcze zanim wysiedli zapytał ją, czy jest gotowa wyświadczyć im kilka przysług o których jej szefowie się nie dowiedzą. Ta stwierdziła więc, że muszą porozmawiać i razem weszli do wnętrza mieszkania. Po sprawdzeniu pomieszczeń w poszukiwaniu podsłuchów Mereel wyjaśnił jej jakie interesują ich dane. Wyjaśnił jej także dlaczego akurat ją proszą o pomoc, a gdy ta spytała co się z nią stanie jeśli zostanie złapana, zgodnie z prawda stwierdził, że zapewne zostanie zabita. Besany jednak pomimo tej świadomości zgodziła się pomóc. Gdy Mereel już wychodził ta prosiła go, by przekazał Ordowi, że za nim tęskni a także dostarczył mu zaimprowizowany prezent od niej, [[ciasto cheffa]. Natomiast Mereel wręczył jej mały blaster, gdyż jak mówił, Kal nalegał by takowy przy sobie posiadała po czym odleciał, zostawiając Besany samą, przerażoną tym w co się wplątała.

Dryżyna Omega.

Pomaganie grupie Skiraty

Trzy dni później, znajdując się w pracy Besany prowadziła śledztwo o które prosił Mereel, starając się odkryć w jaki sposób sfinansowana została Armia a także jak finansowane jest doraźne leczenie klonów, również niewiele się na ten temat dowiadując. Nawet Nimdanin z wydziału planowania polityki zdrowotnej nie umiał udzielić jej żadnych informacji na ten temat. Jej działania przerwało przybycie Jilki Zan Zentis pytającej czy idzie na lunch. Obie zamieniły także kilka zdań, Besany między innymi wyznała, że jej chłopak pracuje w WAR oraz że jest klonem, gdy Jilka stwierdziła, że niewielu pracuje tam obywateli republiki. Gdy Jilka wyszła Besany kontynuowała poszukiwania w końcu znajdując coś interesującego, sugerującego, że na Centax-2, księżycu Coruscant, powstaje druga armia klonów. Skopiowała interesujące ją dane po czym także wyszła na lunch, niedługo później zaś przekazała Mereelowi przez komunikator wszystko czego się dowiedziała, zamienili także kilka zdań z przebywającym z Mereelem Ordem.

478 dnia po bitwie o Geonosis Besany kontynuowała swe zadanie, a także postanowiła odwiedzić senatora Dena Skeenaha z Chandrili, znanego ze swej anty-wojennej postawy. Do jego gabinetu udała się taksówką rozmyślając nad Ordem i całością grupy Skiraty. Podczas rozmowy z samym senatorem poruszyła głownie tematy medyczne związane z klonami, wyznając również, że jest prywatnie związana z jednym z klonów. Sam Skeenah zachęcił ją by spróbowała się dowiedzieć co dzieje się z klonami które nie są w stanie wrócić do walki, jaki czeka je los bowiem oficjalnie nic na ich temat nie wiadomo. Besany obiecała informować senatora o postępach w swych poszukiwaniach po czym piechota powróciła do budynku skarbu gdzie niezwłocznie rozpoczęła poszukiwanie interesujących ja danych. W końcu natrafiła na podejrzane informacje związane z Dhannut Logistics do których interpretacji i dalszego zdobycia potrzebna była jej pomoc Jilki. Niezwłocznie się więc do niej udała i z jej pomocą zdobyła informacje dotyczące adresu księgowego tejże firmy, obydwie zamieniły także parę zdań na temat klonów, Besany obiecała zaaranżować dla Jilki spotkanie z jednym z nich, mając w myślach Fi. Po pożegnaniu się z Jilką Besany wcześniej skończyła swą pracę i udała się w miejsce gdzie powinno znajdować się biuro księgowego znajdując tam jednak tylko przędzalnie, bowiem także i ten adres był najwyraźniej fałszywy. Po powrocie do domu zajęła się oglądaniem telewizji, doniesień analityka na temat sił separatystów aż jej uwagę zwrócił uwagę znajdujący się na jej balkonie zwierzak sąsiadów. Wyszła by go zabrać, ku jej zaskoczeniu przemówił on jednak do niej, gdyż jak się po chwili okazało był to Gurlanin. Zastrzegł, że nie jest on Jinart, jak pomyślała od razu Besany a także dodał, że w ramach podzięki za wywiązanie się z obietnicy pozbycia się farmerów z Qiilury w ramach gestu dobrej woli przybył przekazać jej pewne informacje. Poinformował, że jej spotkanie z senatorem zwróciło uwagę wywiadu a także potwierdził, że powstają nowe klony, na Coruscant i Centax-2, nie zostaną jeszcze przez jakiś czas jednak rzucone do akcji. Pochwalił ją także za całkiem zgrabne radzenie sobie ze zdobywaniem informacji, każąc jednak go nie kontynuować jeśli nie chce narobić sobie kłopotów następnie zaś zostawił ją samą, przed wyjściem z mieszkania przyjmując wygląd Orda.

Besany w apartamencie Obrima, obserwująca Fi i Jusika.

Uratowanie Fi

482 dnia po bitwie o Coruscant ze śpiącą Besany skontaktował się Skirata, prosząc ją o przysługę związaną z Fi i przypilnowaniem kwestii jego leczenia na co ta zgodziła się. amieniając jeszcze parę zdań Skirata stwierdził, że będzie to sprawa czysto administracyjna. Besany niezwłocznie udała się do republikańskiego centrum medycznego gdzie od robota administracyjnego po przekazaniu danych Fi dowiedziała się dokładnie gdzie ma się udać. Na miejscu zastała robota medycznego który wdał się w nią w dyskusję na temat upoważnień, jej kompetencji a także, ku przerażeniu Besany, stwierdził, że Fi musi zostać poddany eutanazji z powodów proceduralnych. Nie wiedząc co zrobić dalej ale mając pewność, że nie pozwoli po prostu uśpić komandosa Besany sięgnęła po blaster i wzięła na celownik robota, zapewniając ze nie wyjdzie bez Fi. Podczas gdy robot zakomunikował, że wezwał żywą ochronę, Besany niezwłocznie skontaktowała się z Kalem informując, że rozpoczęła zbrojne oblężenie centrum medycznego i prosząc o jakieś wsparcie.

Niedługo później do centrum przybyły siły CSB dowodzone przez Obrima którego to wezwał Skirata. Po tym jak odłożyła broń zamienił on z nią kilka zdań zapewniając, że ma dla Fi bezpieczne miejsce gdzie znajdzie konieczną opiekę. Zapewnił ją także, że zadba by sprawa rozeszła się po kościach a jej przełożeni nie dowiedzieli się, że wyciągnęła miotacz przeciwko robotowi medycznemu. Po drodze transportującej nosze z Fi Besany starał się przeszkodzić robot medyczny, Obrim stwierdził jednak, że Fi jest aresztowany za gapienie się na niego i dlatego go zabierają. Tak jak zapowiedział Obrim, Fi został zabrany do domu, a konkretnie do apartamentu gdzie mieszkał Obrim z żoną i dziećmi.

Dzień później na Coruscant dotarł także Kal z Ordem i niezwłocznie udali się do apartamentu Obrima gdzie zastali Besany czuwająca przy łóżku komandosa. Podczas gdy przybyły wraz z nimi Bardan Jusik zajął się leczeniem rannego komandosa, Ordo poszedł się zdrzemnąć, dołączyła do niego także Besany spiąć z głową na jego ramieniu. Niedługo później została jednak zbudzona i zabrana przez Orda do swego apartamentu.

499 dnia po bitwie o Geonosis Besany zabrała Darmana do apartamentu Obrima by ten mógł odwiedzić Fi. Podczas gdy Jusik zajmował się jego leczeniem a Darmam im towarzyszył, Besany wraz z Obrimem udała się do kuchni gdzie zamieniła z nim kilka zdań na temat Fi i jego szans na pełne wyzdrowienie a także tego jaki maja wpływ na republikę i to co się z nią dzieje. Chwile później zaś Besany odleciała, kierując się do swego biura, po drodze wpierw jednak ich taksówka zahaczyła o baraki gdzie wysiadł towarzyszący jej Darman. Już w biurze agentka weszła do odpowiedniego rejestru zmieniając stan Fi na zmarłego. Tym samym nikt nie powinien się nim już interesować a komandos po wyzdrowieniu mógł rozpocząć nowe życie.

Etain Tur-Mukan i Venku.

Dalsza pomoc Skiracie

547 dnia po bitwie o Geonosis do apartamentu Besany przybył Skirata wraz z małym Venku, wyjaśniając jej, że jest to syn Darmana i Etain, zaznaczając jednak, że Darman o tym nie wie i tak ma pozostać. Zapytał ją także czy mogła by się nim od czasu do czasu opiekować, na co Wennen się zgodziła. W dalszej rozmowie zaś dodała, że pewnego dnia Kal będzie musiał jej opowiedzieć o wszystkim czym się zajmuje, co ten obiecał zrobić.

Dzień później do jej apartamentu przybyła drużyna Omega i Besany mogła być świadkiem jak poznają oni Venku, w tym jak Darman nieświadomy jego tożsamości trzyma swego synka na rękach a także jak Kal adoptował Darmana.

737 dnia po bitwie o Geonosis wychodząc z pracy Wennen rozmyślała nad tym czym się zajmuje, natomiast niedługo później zauważyła, że jest śledzona przez podejrzanego mężczyznę. przez jakiś czas agentka starała się go zgubić, rozważając w myślach wszystkie możliwości w końcu jednak nie mając innej możliwości wyjęła blaster i wycelowała w prześladowce, jedynie by w zdumieniu zauważyć ze ktoś pochwycił śledzącego w żelaznym uścisku. Jak się okazało jej wybawicielem był Ordo.

Zwiadowca zaprosił ją do wnętrza pojazdu którym przybyła w międzyczasie Enacca, następnie niezwłocznie odlecieli z parkingu.

Porwany starał się nie dać po sobie poznać kim jest i starał się przekonać ich, że traktuje ich jakby to było przypadkowe porwanie. Zwiadowca po wymienieniu paru uwag w których porwany zapewniał, że jest zwykłym obywatelem polecił Besany by trzymała pojmanego na muszce a sam podręcznym skanerem przeskanował jego siatkówkę oka. Dowiedział się w ten sposób, że pojmany to Lemmmelot Arbian, zaskakując szpiega dostępem do takich danych. Szpieg wiedząc, że ma do czynienia z klonem i myśląc, że te są zaprogramowane na posłuszeństwo starał się Ordowi rozkazać by go puścił, bezskutecznie. W końcu Ordo poinformował go, że właśnie sfabrykował jego raport informujący, że agentka skarbowa dotarła do domu, chwilę później zaś zastrzelił go, na oczach niespodziewającej się tego Besany za co natychmiast ją przeprosił. Wyjaśnił także, że szpieg miał dobrą śmierć, szybką i bezbolesną, jaką każdy agent specjalny chciałby umrzeć. W myślach Besany stwierdziła jednak, że sama myślała raczej o spokojnej śmierci ze starości niż takim czymś. Zapewnił ją też, że jest bezpieczna a zainteresowanie nią prze wywiad wynikało ze spotkania z senatorem, a nie z powodu podejrzeń o szpiegowanie dla grupy Skiraty. Następnie Enacca wysadziła ich oboje przed apartamentem Wennen, do którego zaraz weszli.

Coruscant, miejsce życia i pracy Besany.

W środku Ordo stwierdził, że jest bardzo głodny i zapytał Besany czy coś jej przygotować chwaląc się czego w dziedzinie jedzenia się ostatnio nauczył, ta poprosiła jednak tylko kubek kafu. Wiedząc co gryzie Besany klon usprawiedliwił się cicho, dodając, że taka już jest jego praca. Po tym jak obwieścił, że czas by Besany opuściła Coruscant wyznał jej także, że jedynym przypadkiem gdy pokłócił się z Kalem była właśnie kwestia narażania jej na niebezpieczeństwo. Tymczasem Wennen przypomniawszy sobie o zdobytych informacjach przekazała mu notes z którego zwiadowca mógł poznać kolejne niepokojące informacje o rozmaitych zamówieniach składające się na wniosek, że Palpatine tworzy w tajemnicy kolejną armię. W dalszej rozmowie Ordo zauważył, że Besany się go boi, zapewnił więc ją, że nigdy jej nie skrzywdzi. Zdecydował się w końcu wręczyć jej otrzymaną od Walona Vau broszkę, wyjaśniając zaskoczonej Besany skąd ją ma i że warta jest dziesięć milionów kredytów. Chwilę później zaś poprosił ją o rękę. Jako, że się zgodziła obydwoje bez zwlekania wymienili się tekstem tradycyjnej mandaloriańskiej przysięgi ślubnej, stając się według zwyczajów Mandalorian małżeństwem. Zaraz też Besany zastanowiła się nad tym czy szpieg ktorego Ordo zabił miał żonę, zdając sobie sprawę z tego, że jeśli tak to nigdy nie dowie się ona co go spotkało.

Około 985 dnia po bitwie o Geonosis pracująca w siedzibie departamentu stanu Jilka zauważyła pierścionek z szafirem jaki miała Besany, wprawiony został w niego bowiem jeden z pociętych na kawałki szafirów jakie były w broszce podarowanej jej przez Orda. Jilka podjęła z nią rozmowę na temat pierścionka w czasie której Wennen wyznała jej, że planuje wyrwać Orda z wojska i że się pobrali, ta jej wiec pogratulowała. Obydwie zamieniły także kilka zdań na temat trwającego konfliktu oraz działań senatora Skeenaha. Chwilę później Besany udała się na lunch oraz wysłać Mereelowi nowe informacje, po powrocie czekała ja jednak niespodzianka, dostęp do systemu został zablokowany, jak się zaraz dowiedziała od robota Jay-Nine centrala wyłączyła dostęp bowiem odkryli w systemie wirusa. Besany doskonale wiedziała, że chodzi o wirusa wpuszczonego do systemu przez Zera. Gdy tylko mogła zrobić to nie wzbudzając podejrzeń opuściła swe miejsce pracy i poinformowała Kala jakiego rodzaju problem się pojawił.

Po północy 998 dnia po bitwie o Geonosis Besany przybyła wraz z Ordem do apartamentu Laseemy gdzie miało mieć miejsce spotkanie całej grupy operacyjnej Kala. Gdy Kal w końcu rozpoczął zebranie przedstawiając im sporządzone przez Walona Vau nagranie, Besany stwierdziła, że to jej wina, że wywiad się zainteresował tym co robią, że powinna być ostrożniejsza. Skirata jednak temu zaprzeczył, zaznaczając, że jest ona poza wszelkimi podejrzeniami i świetnie wykonała swoją część zadania. Besany zastanowiła się głośno czy powinni traktować śledztwo jako prowokacje czy też potraktować je poważnie, zasugerowała też, żeby zacząć rozglądać się w firmach współpracujących z WAR. W dalszej rozmowie zebrani omówili także kwestię konieczności wyciągnięcia Ovolot Qail Uthan i Ruusaan z więzień, natomiast Zera poinformowały ich, że dzięki niemożliwemu do wykrycia przekrętowi finansowemu zdobyli nieograniczone fundusze.

Mereel Skirata.

Rankiem następnego dnia Besany znajdowała się w serwerowni Departamentu Skarbu gdzie wraz z Jaingiem i Mereelem a także z pracownicą Centralnego Biura Audytowego Republiki, choć Besany była pewna, że mająca plakietkę z imieniem Ellik kobieta pracuje w rzeczywistości dla wywiadu. Besany kazała pytającemu o to Mereelowi by wraz z Jaingiem rozpoczeli swe działania i wprowadzili program diagnostyczny. Besany była świadkiem całej rozmowy miedzy zwiadowcami a Ellik, a gdy ta wyszła, ze zdumieniem zapytała czy dobrze zrozumiała, że Jaing uzyskał dostęp do systemów Kuat Drive Yards co ten potwierdził. Jaing wyjaśnił jej też, że ma zamiar dać Ellik dostęp do swego programu, tak jak obiecał, jednak z kolejnymi pluskwami w tymże. Niestety nie wszystkie wieści dla Besany były pozytywne. Jay poinformował ją, że aresztowana została Jilka, za nieautoryzowane korzystanie z informacji leżących poza jej zakresem informacji, w dodatku została ona zabrana przez Wydział Wewnętrznego Bezpieczeństwa Republiki a nie przez CSB jak miała nadzieje Besany. Wennen doskonale zdawała sobie sprawę, że pojmanie Jilki było błędem, bowiem to ona zajmowała się tym o co oskarżoną tamtą.

999 dnia po bitwie o Geonosis przebywająca w swoim apartamencie Besany nie mogla znaleźć dla siebie miejsca i przestać martwić się całą sytuacją. By zająć czymś umysł zabrała się więc za robienie porządków a także wdała w rozmowę z Ordem na temat pojmanej Jilki i tego, że nie mogą zostawić jej w takiej sytuacji. Podczas gdy zwiadowca traktował to jako niewesołą ale naturalną kolej działań wojennych Besany nie mogła pogodzić się z pojmaniem i skazaniem na tortury niewinnej Jilki. Tymczasem przybył do nich także Gurlanin, Valaqil, informując ich, ze powinni ewakuować się póki jeszcze mogą, wyjawił także, że to Gurlanie wrobili Jilkę żeby WWBR nie pojmało Besany. Niedługo później Ordo uznając, że Besany nie może zostać w swoim mieszkaniu zabrał ją do apartamentu Laseemy, gdzie Skirata poinformował ją, że mają zamiar odbić Jilkę. Kal polecił mającym tym się zająć przebranie się a następnie zajął się rozmową z Besany. Podczas rozmowy Besany spytała Kala czy też będzie musiała nosić zbroję o czym ten ja zapewnił. Zapytała również czy chce zobaczyć jej biologicznego ojca. Gdy ten wyraził taką chęć, Besany puściła mu holonagranie na którym było go widać a także ją jako dziecko. Skirata odwdzięczył się jej tym samym pokazując swoje holodzdjęcia z bliskimi z różnych okresów życia. Skirata wyjaśnił też pytającej Besany dlaczego Ordo zawsze śpi z głową pod poduszką.

Miesiąc później Besany znajdowała się wciąż w apartamencie Laseemy, gdzie znajdował się także Fi, nie mogący przestać dziękować jej za uratowanie życia i robiący to odkąd tylko powrócił na Coruscant. Besany była także świadkiem spotkania Mija Gilamara ze Sparem a także rozmowy Kala ze zgromadzonymi na temat postępów ich śledztwa i tego czego dowiedzieli się w KDY.

1085 dnia po bitwie o Geonosis, 5 dnia bitwy o Coruscant Besany wraz z Laseemą i Kadem znajdowali się w apartamencie Obrima gdy przybył tam Kal Skirata. Zaraz tez zostały z niego zabrane na Aay'hana, na miejscu Besany zamieniła jeszcze dwa zdania z Kalem, zapewniając go, że poradzą sobie jak zostawi je na jakiś czas same na statku.

Mandalora.

Pobyt na Mandalorze

1090 dnia po bitwie o Geonosis Besany przyleciała Aay'hanem wraz z większością grupy Skiraty na Mandalorę gdzie też kobiety, w tym Besany przejęły dowodzenie nad grupą wstrząśniętą wydarzeniami poprzedniego wieczora czyli śmiercią Etain. Besany zaopiekowała się bezpośrednio Kalem, zapewniając także Fi, że tym się właśnie zajmie i każąc mu iść do jego żony, Parji. Gdy Kal zdecydował się czekać na zewnątrz na przylot Ny Vollen i A'dena, wraz z ciałem Etain, Besany uznała, że będzie mu towarzyszyć. Chwilę później była też świadkiem przybycia statku oraz przeniesienia przez Kala ciała Etain z jego pokładu do wnętrza Kyrimorut. Uczestniczyła również w mającym niedługo później miejsce posiłku podczas którego Kal wzniósł toast za pamięć Etain.

Wieczorem śpiąca Besany zbudziło szlochanie, wpierw jak sądziła Kada, okazało się jednak, że to Skirata zamknął się w spiżarni by samotnie wypłakać się z powodu minionych wydarzeń. Besany zamieniła z nim kilka zdań, między innymi przypominając mu o fakcie, że Darman pozostając na Coruscant z Ninerem sam dokonał wyboru do czego to miał prawo. Chwile później Besany powróciła do swego pokoju gdzie spał Ordo i ułożyła się obok niego.

1095 Dnia po bitwie o Geonosis była obecna w kuchni Kyrimorut gdzie zamieniła 2 zdania z Kalem na temat tego co ten planuje w związku z Arlą Fett a także mogła wysłuchać wieści jakie A'den przyniósł z Enceri.

Kina Ha.

Niedługo później, gdy Ny Vollen przywiozła na Mandalorę dwie Jedi, Kinę Ha i Scout Besany wraz z innymi kobietami znajdowała się w kuchni przygotowując tam jedzenie dla mieszkańców Kyrimorut. Po małej wymianie zdań z wciąż mającą do niej żal Jilką Besany była także świadkiem jak ta zapoznaje się lepiej z jednym z klonów, Sullem, co później miało przerodzić się w stały związek. Niewiele później Besany brała także udział we wspólnym posiłku podczas którego Kal wyjaśnił przybyłym Jedi kto jest kim oraz nakreślił obowiązujące w Kyrimorut zasady.

Jakiś czas później, gdy większość mieszkańców Kyrimorut świętując nadchodzącą wiosnę grała na zewnątrz w Mesheroya, Besany wraz z Ny, Scout i Ruusaan zajmowała się pracą w kuchni. Podczas gdy Ny specjalnie dla Kala piekła ciasteczka Igatli, Besany zajmowała się wytworzeniem chleba haarshum. Była też świadkiem wzruszenie jakie podczas przerwy w grze wywołały u Kala pochodzące z jego rodzinnego świata ciasteczka od Ny.

Jakiś czas później brała także udział w kolejnym wspólnym spotkaniu na które przybył nawet Wad'e Tay'haai. Gdy jakiś czas później Ny Vollen wraz z Zerami udała się na Coruscant by zabrać stamtąd Ninera i Darmana, Besany pozostawała w Kyrimorut gdzie była świadkiem tego, jak Uthan i inni zgromadzeni w kuchni Kyrimorut mogli dzięki holoodbiornikowi obserwować zagładę mieszkańców rodzimego świata badaczki. W czasie najbliższej nocy Besany została zbudzona hałasami w Kyrimorut, jak się przekonała po dotarciu w miejsce gdzie zbiegli się także pozostali mieszkańcy, spowodowanymi przez Arlę która zaatakowała Jusika. Po tym jak większość pozostałych się rozeszła Besany przygotowała kubek shigu dla Jusika, zamieniła z nim i Skirata kilka zdań po czym powróciła spać.

Podczas jednej z kolejnych nocy Besany ponownie zbudził dźwięk rozmów w jednym z pomieszczeń Kyrimorut. Jak się przekonała badając ich źródło, spowodowane one były przez Darmana który skontaktował się z Kyrimorut, i który dopiero podczas tego kontaktu dowiedział się, ze przebywają tam Jedi. W rozmowie z Kalem wyjaśniającym jej co się stało Besany zauważyła, że reakcja Darmana który starał się obecnie zwalczać obecnie Jedi w każdej postaci na taka wieść była przewidywalna. W rozmowie na temat tychże Jedi przypomniała ona także Kalowi, ze w razie potrzeby można sprawić żeby zapomnieli oni wszystko o Kyrimorut, nawiązując do umiejętności modyfikacji pamięci przez władającego mocą Jusika. Chwilę po tym wróciła wraz z Ordem do ich sypialni by dalej położyć się spać.

Jakiś czas później Besany brała także udział w zebraniu wszystkich mieszkańców Kyrimorut oraz gościnnie go odwiedzających Sulla i Spara podczas ktorego Uthan testowała odporność stworzonej przez siebie szczepionki na FG36, wpierw zaszczepiając jednak także wszystkich pozostałych. Przed samym zaszczepieniem Besany zamieniła także kilka zdań z Ordem, wyrażając niezadowolenie z faktu, że pomimo mieszkania pod jednym dachem tak mało spędzają razem czasu.

Wygląd i charakter

Jasnowłosa Besany była zdaniem Orda czy też Kala wyjątkowo piękną kobietą. Besany łatwo się dostosowywała do zmiennej sytuacji, wierząc że to co słuszne nie zawsze jest zgodne z prawem - świadoma łamania tegóż zbierała bowiem informację dla dobra grupy Kala. Była też gotowa brać odpowiedzialność za swe działania, nie mogła przy tym znieść myśli, że karę za nie miałaby ponieść niewinna osoba.

Źródła