Laseema

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Laseema
Rasa: Twi'lekanka
Kolor włosów: Brak
Laseema była żyjącą w czasie wojen klonów Twi'lekanką, pracującą przez pewien czas dla Hutta Qibbu, później związana była z klanem Kala Skiraty. Związała się ona z jednym z komandosów Wielkiej Armii Republiki, Atinem.

Historia

Poznanie klanu Skiraty

Posiadająca jedną, nieznaną z imienia siostrę Laseema w czasie wojen klonów, 370 dnia po bitwie o Geonosis przebywała w chacie Qibbu, akurat w chwili gdy do lokalu przybył Kal Skirata z trójką klonów. Jeden z tychże klonów, elitarny zwiadowca serii Zero, Ordo udał się na inspekcję lokalu gdzie natknął się na przebywającą w kuchni Twi'lekankę. Ta widząc niosącego dwa pistolety blasterowe mężczyznę wystraszyła się i krzyknęła, wybiegając z kuchni. Zaraz też była świadkiem jak Kal Skirata używając łancucha poddusza Hutta, zwracając mu uwagę między innymi na konieczność traktowania Twi'lekanek z szacunkiem. Następnie Mandalorianin podszedł do wciąż wystraszonej Twi'lekanki i zamienił z nią parę zdań, między innymi poznając jej imię a także kazał jej, by poinformowała go w razie gdyby jej szef źle ją traktował, obiecując że się tym zajmie.

Atin.

Dziesięć dni później Laseema przebywała w chacie Quibbu, gdzie zauważyła pośród wielu innych stołujących się tam klonów także Orda. Uśmiechnęła się do niego i podała mu szklankę jego ulubionego soku. Zaskoczony klon chciał dowiedzieć się jak rozpoznała go pośród wielu identycznych mu braci, ta więc wyjaśniła, że porusza się on inaczej niż zwykłe klony. Wypytała ona także zwiadowcę o jednego z klonów, to jest Atina, który wyjątkowo przykuł jej uwagę. Twi'lekanka która poznała dzięki Ordowi imię interesującego ją klona stwierdziła, że zaraz przyniesie zwiadowcy coś do jedzenia. Tak też zrobiła, niewiele później podchodząc z jedzeniem dla Orda do stolika przy którym siedział wraz z innymi klonami, obdarzając przy tym ciepłym uśmiechem siedzącego tam także Atina.

Cztery dni później Laseema skontaktowała się z Atinem za pośrednictwem innego klona, Fi, który to przekazał mu jej niezadowolenie z faktu, że tego dnia się z nią jeszcze nie przywitał. Następnego dnia Laseema towarzyszyła Atinowi gdy ten wraz z niemal całą grupą operacyjną Kala przebywał w chacie Qibbu gdzie w jadalni wspólnie spędzali czas. Twi'lekanka trzymała swego nowego ukochanego pod rękę. Była też zaraz świadkiem jak dobry nastrój grupy znika, gdy Kal dostał informacje od ich kontrahenta, że muszą wymiany dokonać podczas nadchodzącej nocy.

Kal Skirata.

Praca w Kraggecie

388 dnia po bitwie o Geonosis Laseema wraz z grupą Skiraty przebywała w klubie dla personelu CSB gdzie biorących udział w akcji zaprosił Jaller Obrim, samą Laasemę natomiast zabrał Atin jako osobę towarzyszącą. Mogła tam być ona między innymi świadkiem jak Atin z towarzyszami odtańczyli tradycyjna mandaloriańską pieśń, Dha Werdę Verdę.

Gdy Atin wędrował po galaktyce wykonując wraz z Omegami rozmaite zadania, kontakt z nim Laseema utrzymywała za pomocą wysyłanych wiadomości, bezustannie będąc jednak zaniepokojona o jego los i często nie śpiąc nocami z tego powodu. Z czasem zmieniał się także jej sposób ubierania, na mniej frywolny, mniej typowy dla Twi'lekanek. Skirata wynajął dla niej także mieszkanie, w pobliżu restauracji Kragget gdzie sam często bywał, a w okolicach 454 dnia po bitwie o Geonosis także się wprowadził, wraz z małym Venku. Około 937 dnia po bitwie o Geonosis para myślała już o pobraniu się.

Etain Tur-Mukan.

938 dnia po bitwie o Geonosis Laseema udała się na zakupy, zdobyć nowe ubranka dla Venku, gdy wróciła do Kraggeta to zastała tam czekającą na ich powrót Etain Tur-Mukan, matkę Venku, co było jednak utrzymywane w tajemnicy przed postronnymi. Podała ona Venku Etain, chwilę później zaś obydwie wraz dzieckiem opuściły zatłoczony lokal udając się do apartamentu Laseemy, gdzie Etain bardziej otwarcie mogła zajmować się swym synkiem bez trzymania uczuć na wodzy. Tamże obie zamieniły szereg zdań, Laseema zdała mającej dwa dni wolnego Etain raport na temat tego co słychać u Venku i jak spędza czas pod jej nieobecność. Zapytała także Etain kiedy ta ma zamiar poinformować w końcu Darmana o tym, że Venku jest jego synem, na co ta zdecydowała się zrobić to po powrocie Omeg z misji na Haurgabie, o czym poinformowała pytającą.

995 dnia po bitwie o Geonosis pracująca w Kraggecie Laseema wdała się w sprzeczkę z jednym z klientów, który to próbował traktować ją w sposób typowy jeśli chodzi o podejście wielu mężczyzn do Twi'lekanek. Ta jednak bardzo odmieniona nie pozwoliła mu na takie zachowanie, i używając noża przybiła jeden z jego rękawów do blatu stołu przy którym siedział. Zaraz też większość obecnych w barze policjantów a także obecny tam Kal Skirata wzięło mężczyznę na cel, dla pewności, że nie będzie sprawiał problemów. Gdy osobnik ten pospiesznie opuścił lokal Laseema powróciła do wykonywania swych obowiązków. Po pożegnaniu się z Obrimem Skirata podszedł do niej zamienić parę zdań, ta wyznała mu więc jak wspaniałym uczuciem była dla niej możliwość odmówienia mężczyźnie, czyli coś czego przez lata była pozbawiona.

997 dnia po bitwie o Geonosis Laseema brała udział w spotkaniu większości grupy Skiraty odbywającym się w jej apartamencie. Po tym jak Walon Vau puścił zebranym nagranie jakie zrobił w biurze Arligana Zeya, była ona pod dużym wrażeniem tego w jaki sposób zdołał oszukać on mistrza Jedi, nie kłamiąc mu jednak. Była też świadkiem omawiania dalszych planów przez zgromadzonych a także tego jak Zera wyznały reszcie, że dzięki niemożliwemu do wykrycia przekrętowi finansowemu dysponują oni nieograniczonymi środkami pieniężnymi.

Jaller Obrim.

1080 dnia po bitwie o o Geonosis, po tym jak za Kalem Skiratą został wydany list gończy Laseema wraz z Venku musieli się ukryć, jako osoby blisko związane z Mandalorianinem. W ewakuacji i zapewnieniu schronienia pomógł im Jaller Obrim udzielając schronienia w swym mieszkaniu.

Małżeństwo z Atinem

1084 dnia po bitwie o Geonosis, czwartego dnia bitwy o Coruscant walczący w tejże Atin skontaktował się z Laseemą, proponując jej pobranie się, na co ta się zgodziła. Niedługo później do mieszkania Obrima przybył Skirata by zabrać stamtąd Laseemę, Kada oraz Besany Wennen. Ich nowym miejscem pobytu miał być Aay'han, statek którym wkrótce mieli opuścić planetę. Po przybyciu w miejsce gdzie spoczywał statek Twi'lekanka wyraziła nim zachwyt, mówiąc, że nigdy nie była na takim statku.

Mandalora.

Życie na Mandalorze

1090 dnia po bitwie o Geonosis, dzień po wydaniu rozkazu 66 Laseema wraz z większością grupy Skiraty przyleciała Aay'hanem na Mandalorę, do Kyrimorut, zajmując się opieką nad Venku którego mama zmarła w wyniku wydarzeń związanych z rozkazem. W Kyrimorut uczestniczyła we wspólnym posiłku podczas którego Kal wzniósł toast za Etain, rankiem następnego dnia była także uczestniczką pogrzebu tejże Jedi. W czasie pierwszych dni pobytu w Kyrimorut Laseema nabierała coraz większej pewności siebie, bywała także w pobliskim mieście, każdorazowo zachowując wszelkie środki ostrożności, jako że Twi'lekowie niezbyt często byli spotykani pośród Mandalorian. Odwiedzała też Arlę Fett do której dużo mówiła, wykorzystując fakt, że była jedną z dwóch osób których obecność ta tolerowała. Pięć dni później uczestniczyła także w rozmowie dotyczącej planów nowo powstałego Imperium związanych z Mandalorą, w kontekście wieści jakie na ten temat przywiózł z Enceri A'den.

Jakiś czas później, gdy na Mandalorę dostarczone przez Nyreen Vollen zostały dwie Jedi, Kina Ha i Scout Laseema wraz z innymi kobietami zajmowała się przygotowaniem jedzenia w kuchni. Tamże była między innymi świadkiem kontaktu przymusowo przebywającej w Kyrimorut Jilki z jednym z klonów, Correm, co w późniejszym czasie miało zaowocować związkiem. Była też przy tym jak Atin przyniósł do kuchni wypatroszone ryby na posiłek, zaraz po tym zaś zajęła się planowaniem tego dla ilu osób muszą przygotować pożywienie. Niedługo później Laseema brała także udział wraz z reszta mieszkańców Kyrimorut w zapoznawczym posiłku podczas którego Kal wprowadził dwie nowe mieszkanki w niezbędne do bezkonfliktowego współegzystowania szczegóły.

Gdy jakiś czas później z okazji zbliżającej się wiosny większość mężczyzn obecnych w Kyrimorut grała w meshgeroye, Laseema wraz z Jilką pełniły podczas gry funkcję sędziów liniowych, podczas gdy sędzią głównym była Parja Bralor.

Jakiś czas później brała także udział w kolejnym wspólnym spotkaniu na które przybył nawet Wad'e Tay'haai. Zajmowała się podczas niego małym Venku, aż do momentu gdy opiekę nad nim przejął Kal który zaniósł go spać.

Mij Gilamar.

W momencie gdy Palpatine zdecydował się przeprowadzić atak z użyciem nanowirusa na Gibad, Laseema przebywała akurat na spacerze z Venku. Brała także udział w późniejszej uczcie która miała mieć charakter powitalny dla przybyłych do Kyrimorut Ninera i Darmana, ale z racji zmiany planów związanych z ich dezercją zmieniła się w zwykły choć wystawniejszy posiłek. Przygotowała ona na tą okazję specjalne nadziewane konfiturą ciasteczka. Gdy niewiele później Kal zajmował się rozmową z Ny na temat faktu, że jej imię znajdowało się pośród danych w czipie który Darman i Niner im przekazali, Laseema znajdowała się u Arli do której to przemawiała. Gdy niedługo później Arla miała związany ze swym stanem psychicznym atak, Laseema była wraz z Venku u Rav Bralor.

Podczas gdy Walon Vau, Bardan Jusik, Mij Gilamar, Kal Skirata, Ordo i Mereel udali się do Keldabe gdzie między innymi Mij zabił nienawidzonego przez siebie Dred Priesta, stan Arli którą Laseema się opiekowała znacznie się pogorszył. Gdy grupa powróciła do Kyrimorut, Twi'lekanka przekazała Jusikowi wszystko co zaobserwowała pod jego nieobecność, na polecenie Jusika wezwała też Gilamara do pomieszczenia gdzie przebywała Arla.

Źródła