Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Kyrimorut

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Kyrimorut było znajdującą się na Mandalorze instalacją położoną na północy jej północnego kontynentu - budowana była od około 21 BBY. Rav Bralor zarządzała budową, używając przy tym specjalistycznych robotów, wyświadczając przysługę innemu Mandalorianinowi, Kalowi Skiracie który zajmował się rozmaitymi sprawami w galaktyce i nie miał czasu osobiście doglądać związanych z budową spraw.

Wygląd

Przykładowy wygląd Vheh'yaim.

Kyrimorut znajdowało się 100 kilometrów na północ od Enceri - niewielkiego nawet jak na Mandalorę miasta, które było zarazem najbliższym bastionowi punktem handlowym. Na północ od zabudowy znajdowało się jezioro, w pobliżu zaś znaleźć można było sterczące z ziemi bryły granitu. Zewsząd był także otoczony drzewami. W pobliżu znajdowała się także farma Rav Bralor.

Centralnym pomieszczeniem był klasyczny vheh`yaim - okrągły budynek, częściowo wkopany w ziemię, z trawiastym dachem który maskował go z góry. Wszelkie pokoje były rozmieszczone zaś wokół niego, przypominając raczej łańcuszek połączonych redut niż farmę. Oprócz głównego pomieszczenia kyrimorut posiadało także kuchnię, spiżarnie, zbrojownię, cały szereg sypialni, centrum magazynowe - całość posiadała też często spotykany w mandaloriańskiim budownictwie system podziemnych tuneli. Na terenie Kyrimorut, w pobliżu głównych znajdował się także ukryty hangar oraz zagrody gdzie trzymane były zwierzęta hodowlane

Jedną z cech centralnego pomieszczenia było koliste atrium z dachem który można było odsuwać, na przykład by zrobić grilla.

Historia i mieszkańcy

Kal Skirata, właściciel i głowa Kyrimorut.

480 dnia po bitwie o Geonosis na planetę przybył Aay`han którym przyleciała m.in. Etain Tur-Mukan - z powodu zagrożenia swej ciąży musiała spędzić czas w jakimś bezpiecznym miejscu. Tak też się stało, i Jedi przez dwa miesiące znajdowała się w Kyrimorut - podczas gdy Kal i Zera co jakiś czas ją odwiedzali - 540 dnia po bitwie o Geonosis w Kyrimorut Jedi urodziła swego syna, Venku.

Wieczorem, dnia przez porodem Etain na planetę przywieziony został także Fi - mający poważny uraz mózgu komandos wciąż potrzebował rekonwalescencji i opieki, które znalazł właśnie na Mandalorze, w Kyrimorut gdzie regularnie odwiedzał go Bardan Jusik a na co dzień opiekowała się nim Parja Bralor.

1090 dnia po bitwie o Geonosis, dzień po tym jak wydano rozkaz 66 na planetę przybyła większość klanu Kala Skiraty - a także klony z drużyny Yayax. Pilotka Nyreen Vollen przywiozła także ciało zmarłej tragicznie na Coruscant Etain, która dzień później została skremowana. Jakiś czas później w Kyrimorut schronienie znalazły dwie Jedi - Kina Ha i Scout, a jeszcze później były zwiadowca serii Alfa, Maze oraz niespodziewanie dla większości, mistrz Jedi Arligan Zey.

Stałymi mieszkańcami Kyrimorut, którzy spędzili tam conajmniej kilka-kilkanaście nocy byli: Kal, Etain, cała szóstka Zer, Ko Sai, Uthan, Corr, Atin, Fi, Parja, Mij Gilamar, Arla Fett, Walon Vau, Ny Vollen, Kina Ha, Scout, Bardan Jusik, Zey, Maze, Besany Wennen, Jilka, Laseema, Venku i Ruusaan.

Bywalcami Kyrimorut byli natomiast: Rav Bralor, Drużyna Yayax, Levet, Wad'e Tay'haai, Spar i Sull.

Największą ilością osób jednocześnie mieszkających w Kyrimorut było 26 - wszyscy z listy stałych mieszkańców poza Etain i Ko Sai.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!