Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Jaster Mereel

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jaster mereel.jpg
Jaster Mereel
Data i miejsce śmierci: 52 BBY
Miejsce pochodzenia: Concord Dawn
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Jaster Mereel pochodził z planety Concord Dawn gdzie pełnił funkcję Wędrownego Protektora. Został jednak wygnany z planety, dołączył więc do Mandalorian których został następnie przywódcą.

Biografia

Jaster był Wędrownym protektorem na Concord Dawn, został jednak pozbawiony rangi i wygnany za zabicie, innego protektora, skorumpowanego przełozonego. Jego miejsce zająć nieznany z imienia Fett, ojciec Jango.

Jaster dołączył więc do Mandalorian, stając się po jakimś czasie, w 60 BBY ich przywódcą, Mandalorem. Jako taki opracował on kodeks superkomandosów który miał określać jak powinni działać Mandalorianie a z którym nie zgadzał się inny Mandalorianin, Tor Vizsla. Uważał on, że sposób działania i ograniczanie się do pracy najemników postulowane przez Jastera nie przybliży Mandalorian do ich celu, którym to powinno być wyeliminowanie z Mandalory frakcji Nowych Mandalorian. Różnice w poglądach na temat celu istnienia Mandalorian doprowadziły do rozłamu i do powstania frakcji dowodzonej przez Jastera którzy nazywali się Prawdziwymi Mandalorianami, oraz frakcji Vizsli, Straży Śmierci. Odrzucali oni Jastera jako Mandalora, za swego dowódcę uważając Tora, tym samym w tej samej chwili istniało troje Mandalorów - Jaster, Tor oraz nieznana osoba pełniąca tą funkcję pośród Nowych Mandalorian.

Mereel na Concord Dawn.

Dwa lata później obie grupy walczyły na rodzimej planecie Jastera, Concord Dawn - grupa Jastera po ataku straży się rozproszyła i w ten sposób rozpoczęło się polowanie.

Jaster i jego podwładni schronienie znaleźli na farmie Fetta, tego samego który zajął miejsce Jastera pośród wędrownych protektorów - Straż Śmierci odnalazła jednak farmę na której się ukrywali i od młodego Jango Fetta dowiedzieli się. że ktoś ukrywa się na polach - zamiast przeszukiwać całe ich połacie zdecydowali się przesłuchać właściciela pola, co doprowadziło do śmierci Fetta i jego żony, pojmania ich córki przez Straż, oraz co najistotniejsze z punktu widzenia Jastera, ucieczki Jango który natknął się na polu na Jastera i jego Mandalorian, którzy zabili ścigających go członków straży ratując mu życie. Ten odwdzięczył się im tym samym, gdy Tor Vizsla rozkazał podpalić pole by w ten sposób zabić przeciwników. Jango wskazał im systemy nawadniające dzięki którym udało im się wydostać poza płonący obszar.

Jaster upewnił się czy młody Jango umie posługiwać się bronią, wykorzystali także jego informacje na temat najbliższego miasteczka, gdzie powinni znaleźć Vizslę. W zainscenizowanej pułapce udało im się, przy sporym udziale najnowszego nabytku to jest Jango, wybić większość sił straży, sam Tor Vizsla zdołał jednak ku niezadowoleniu Jastera zbiec, choć nie bez ran. Po zakończeniu walk Jaster zabrał na ręce młodego Jango który własnoręcznie zabił zastępcę Vizsli, zamieniając z nim parę zdań na temat tego jak się czuje a także witając go pośród Mandalorian.

W 52 BBY Mandalorianie przygotowywali się do wyruszenia na kolejna misje, jak podczas odprawy przedstawił sprawę Jaster, mieli zająć się ewakuacją drużyny ochrony z planety Korda 6, wspomniał także, że to pierwszy raz gdy Jango dowodzi drużyna, po czym oddal głos Montrossowi który wyjaśnił zgromadzonym, że mający doświadczenie w lataniu przydzieleni zostali do kompani Vertigo, grupa Jango to piechociarze mający zabezpieczyć miejsce gdzie wyląduje natomiast dowodzeni przez Jastera Łowcy Głów zajmą się dotarciem do osób które mają ewakuować.

Misja okazała się jednak dużo trudniejsza niż sądzili a siły wroga dysponowały o wiele lepszą bronią i liczebnością niż powinny - pod naporem ich ognia Jester chciał przerwać misję jednak Montross nalegał by nacierali dalej wierząc, że dadzą rade - niemalże stracił jednak podczas swego samodzielnego ataku życie. Uratował go Jaster, wyjaśnił także, że Jango wykorzystał okazje jaką stworzył Montross i wraz ze swoimi ludźmi ruszył po ich cel.

Umierający Jaster
.Niedługo później Jango skontaktował się z Jasterem informując go, że natknęli się na członków straży śmierci co dość jasno wskazywało, że cała misja była pułapką - sam Mandalor zauważył natomiast głównego wroga, to jest Tora Vizslę. Obwieścił Montrossowi, że jeśli przeżyją to wylatuje z ekipy, bo to przez niego wciąż byli tam gdzie byli, po czym Tor rozpoczął atak - Jaster prosił Montrossa by ten go zabrał, jako że sam nie miał plecaka rakietowego, ten jednak odmówił stwierdzając, że ma dość słuchania jego rozkazów i dodając, że zaopiekuje się jego podwładnymi. Dzięki tej zdradzie Vizsli udało się trafić idealnie w Jastera, czego świadkiem był Jango, następnie zaś dowódca Straży zbiegł. Jango podbiegł do umierającego Jastera ściągając mi hełm i przepraszając, że go nie osłaniał, potem zaś przyniósł jego ciało do miejsca zgrupowania Mandalorian gdzie Montross starał się przekonać wszystkich, że Jaster i Jango zginęli i wszyscy mają odlecieć z planety - Jango nie posłuchał przekonywam Montrossa, że powinien zostać ich dowódcą, samemu zostając następcą Jastera.

Legenda

Zarówno Jango jak i Boba używali czasem personaliów Jastera jako własnych, przez co niektórzy uważali nawet, że było odwrotnie niż w rzeczywistości - że to Jaster przybrał imię Boba Fett.

Charakter

Jaster miał silne zasady moralne, które to przekuł w kodeks superkomandosów - uważał przy tym, Że Mandalorianie powinni pracować jako wysokiej klasy ale i przestrzegający kodeksu moralnego najemnicy, nie myśleć o takich sprawach jak podbijanie galaktyki.

Wyposażenie

Jaster posiadał ciemną mandaloriańską zbroję, z czerwonymi naramiennikami, obramowaniem wizjera oraz takową pelerynką. Jego zbroję po śmierci w jakiś sposób znalazła się w posiadaniu Montrossa który trzymał ją w swej kryjówce,jako trofeum. Później zaś w jakiś sposób w jej posiadanie wszedł Boba, czasami jej używając.

Był także posiadaczem Międzygwiezdnej bojowej amfibii transportowo-desantowej, której posiadaczem stał się później Jango przemianowując ją na Jaster's Legacy.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!