Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Concord Dawn/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


ConcordDawn.jpg
Concord Dawn
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Sektor Mandalory
Układ: Układ Concord Dawn
Geografia
Atmosfera: tlenowa
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Struktura demograficzna: Ludzie
Przynależność: Mandalorianie
Concord Dawn to leżąca w systemie Concord Dawn planeta, znana między innymi z faktu, że prawa pilnowali tam Wędrowni Protektorzy.

Charakterystyka

Planeta miała rolniczy charakter, znajdowały się na niej niewielkie miasta, dominującym krajobrazem były pola uprawne.

Mieszkańcy planety, określani jako Concordianie posługiwali się specyficzną odmianą języka Mandalorian, Mando'a, określaną jako concordiański. Mieszkańcy planety posiadali zazwyczaj wynikający z genów charakter nastawiony na lojalność oraz inne cechy cenione pośród Mandalorian, stąd też często dołączali oni do tychże.

Osada na Concord Dawn.

Z planety pochodziła śmiertelnie groźna plaga Karatos na którą to mieszkańcy planety byli naturalnie odporni.

Za czasów panowania Imperium na czele planety stał gubernator. Zarówno w czasach przed wojnami klonów jak i już po ich zakończeniu na straży porządku na planecie stała struktura zwana Wędrownymi Protektorami. Kodeks karny istniejący jakiś czas przed 60 BBY za zabicie innego protektora przewidywał jedynie wygnanie z planety, podobnie było w okolicach roku 15 BBY gdy za taki czyn groziło więzienie lub wygnanie. W 24 ABY jednakże nieznany z imienia człowiek został skazany na śmierć za popełnienie przestępstwa jakim było oszukiwanie w Sabaka.

Historia

Planeta znalazła się w zasięgu wpływów Mandalorian na tysiące lat przed bitwą o Yavin, jeszcze przed wojnami mandaloriańskimi podczas okresu znanego jako konkwisty Mandalorian.

Na kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat przed 60 BBY pełniący obowiązki wędrownego protektora Jaster Mereel zabił swego przełożonego. Jaster został z tego powodu wygnany z planety, jego miejsce jako protektor zajął zaś nieznany z imienia mężczyzna noszący nazwisko Fett.

W 58 BBY na planecie miała miejsce jedna z bitew Mandaloriańskiej wojny domowej. Siły wygnanego wiele lat wcześniej Jastera walczyły z siłami Tora Vizsli. W wyniku walk tych zginęła większa część biorących w nich udział członków Straży Śmierci, śmierć ponieśli także wspierający Jastera farmerzy, Fett który go zastąpił na stanowisku oraz jego żona. Jedno z ich dzieci, Arla został siłą włączone w struktury Straży, natomiast drugie, Jango dołączył do grupy Jastera. W 32 BBY planetę tą odwiedził Lord Sith, hrabia Dooku by zbadać przeszłość będącego wtedy już znanym łowcą nagród Jango.

Cort Davin, jeden z Cuy'val Darów szkolących armię klonów dla Wielkiej Armii Republiki pochodził z Concord Dawn i był byłym protektorem. Przekazał on szkolonym przez siebie klonom dziedzictwo związane z planetą, w tym także lokalny dialekt Mando'a. Jednym z klonów które szkolił był Bacara który z tego powodu traktował samego siebie jako stróża prawa i porządku.

Będący genetyczną kopią Jango i uważany przez niego za syna Boba Fett próbując ułożyć sobie życie niedługo po tym jak zapanowało Imperium osiedlił się na Concord Dawn gdzie zamieszkał wraz ze swą żoną, Sintas Vel. Przyjął on także personalia mentora swego ojca, to jest posługiwał się imieniem Jaster i nazwiskiem Mereel. Zmuszony do zabicia innego protektora, po tym jak ten zgwałcił jego żonę, Boba został skazany na wygnanie, między innymi z powodu faktu, że nikomu nie powiedział co nim kierowało a więc co zrobił Lenovar.

Sama Sintas wraz z Ailyn pozostała na Concord Dawn gdzie kilka lat później, gdy Purton, ojciec zabitego protektora pełniący funkcje gubernatora planety starał się wymazać z galaktyki wszystkie ślady po Bobie Fettcie tenże przysłał na planetę Connora Freemana by opiekował się on Sintas i Ailyn. Connor wywiązał się z zadania, pomógł Sintas w ochronie Ailyn, zabił także Purtona w finałowej potyczce. Następnie wraz z przybyłym na miejsce Bobą opuścił planetę, nieświadoma bliskiej obecności swego byłego męża Ailyn natomiast na niej wraz z Sintas pozostała.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
miejsc na Concord Dawn.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!