Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Prawdziwi Mandalorianie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Prawdziwi Mandalorianie to jedna z istniejących frakcji Mandalorian, założona przez Jastera Mereela w 60 BBY i istniejąca do 44 BBY.

Historia

Powstanie

W 738 BBY siły republikańskie przeprowadziły operację wojskową znaną jako Wycięcie Mandalorian doprowadzając do rozbrojenia tejże frakcji, ustanowiły także lojalny republice rząd pacyfistów, później znanych jako Nowi Mandalorianie. Choć wielu wojowników zginęło lub zostało rozbrojonych, niektórzy podporządkowali się nowym regułom, w tajemnicy jednak spiskując. Grupa ta działająca zarówno w ukryciu pośród Nowych Mandalorian jak i jako rozrzucone po galaktyce grupy wojowników określała siebie samych wiernymi, podczas gdy swych oponentów nazywali niewiernymi. Dość szybko zaczęli wybierać z pośród swych szeregów dowódcę określanego mianem Prawdziwego Mandalora, przywódcę frakcji Nowych Mandalorian określali zaś mianem Anty-Mandalora.

Po tym jak Jaster Mereel został w 60 BBY Mandalorem, stworzył on kodeks superkomandosów który miał obowiązywać pośród jego ludzi, chcąc w ten sposób częściowo zmazać złe skojarzenia jakie galaktyka miała w związku z Mandalorianami z powodu mającej miejsce 150 lat wcześniej zagłady Ithullian spowodowanej przez Mandalorian. Część Mandalorian nie zgodziła się z jego wizją i tego kim Mandalorianie być powinni, dając początek organizacji zwanej Strażą Śmierci. Członkowie Straży, dowodzonej przez Tora Vizslę który obwołał się Sekretnym Mandalorem uważali, że kierując się zasadami Jastera Mandalorianie tylko staną się słabsi i nie będą w stanie wyeliminować Nowych Mandalorian, z tego tez powodu jednym z celów jakie stawiał sobie Vizsla była eliminacja konkurencyjnej grupy. Tymczasem grupa zgadzająca się z Jasterem i zgromadzona wokół niego przyjęła nazwę Prawdziwych Mandalorian. Trzecia istniejąca w tym czasie frakcja, Nowi Mandalorianie odrzucała ideały obu grup uważając, że jedyną słuszną drogą jest pacyfizm.

Same klany Mandalorian były podzielone i przedstawicieli takich klanów jak Ordo, Vizsla, Kryze, Fett, Awaud czy Tenau można było spotkać w każdej z tychże grup

Mandaloriańska wojna domowa

Jango Fett natykający się na grupę Jastera.

O ile Nowi Mandalorianie nie angażowali się w zwalczanie żadnej z pozostałych grup, tak pomiędzy Strażą Śmierci a Prawdziwymi Mandalorianami trwał poważny konflikt znany jako mandaloriańska wojna domowa.

W konflikcie tym wyróżnić można trzy istotne zdarzenia - Bitwę o Concord Dawn w 58 BBY podczas to której ścigające Prawdziwych Mandalorian siły Straży zabiły ojca i matkę Jango Fetta, który to przyłączył się do grupy Jastera pomagając przeprowadzić im szybki kontratak w miasteczku w wyniku którego część członków Straży Śmierci zginęła, w tym zastępca Tora Vizsli, sam Tor zaś został poparzony w wyniku wybuchu czołgu Straży.

Drugim ważnym wydarzeniem jest bitwa o Kordę 6 w 52 BBY - było to pierwsze zadanie prawdziwych Mandalorian w którym to Jango Fett, dla którego Jaster stał się mentorem, miał dowodzić własną grupą komandosów, zwaną piechociarzami Janga, podczas gdy Montross miał dowodzić kompanią Vertigo a Jaster kompanią łowców głów. Już na powierzchni planety okazało się, że siły obronne Kordy są o wiele lepiej wyposażone niż powinny i o wiele liczniejsze. Mandalorianie dość szybko przekonali się także, że cała misja była przygotowaną przez Straż Śmierci zasadzką - o ile Vizsli nie udało się wyeliminować konkurencyjnej frakcji to sukcesem zakończył się jego atak na Jastera - dzięki Montrossowi, który w kluczowym momencie odmówił pomocy Mandalorowi. Montross starał się przejąć następnie kontrolę nad Prawdziwymi Mandalorianami, jednak został przez nich wygnany a nowym Mandalorem został Jango.

Bitwa o Galidraan.

Ostatnim wydarzeniem jest Bitwa o Galidraan w 44 BBY. Jango zgodził się wraz z towarzyszami wyeliminować powstańców zagrażających rządom gubernatora, w zamian za informacje na temat Vizsli - gubernator ten bowiem pomagał Torowi się ukryć a nawet finansował Straż Śmierci. Okazało się jednak, że gubernator cały czas współpracował z Vizslą i zdradził grupę Jango - sam Jango zaatakowany został przez Tora i uciekł, natomiast na planetę przybyli wysłani przez Zakon Jedi bowiem gubernator poinformował ich, że Mandalorianie wyżynają działaczy politycznych. Wysłani przez gubernatora do obozu Janga Jedi kazali Mandalorianom się poddać, czego ci nie mieli zamiaru czynić, co zaowocowało walką w której zginęła spora część Jedi a także wszyscy Mandalorianie poza Jango. Stanowiło to swoisty koniec grupy Prawdziwych Mandalorian.

Jango oddany został w niewolę, z której to ociekł i po odzyskaniu swej zbroi, w 42 BBY zabił Tora Vizslę, sama Straż Śmierci jednak przetrwała i kontynuowała swe działania. Jango nie starał się reaktywować Prawdziwych Mandalorian, ograniczając się do działania jako łowca nagród. Swą zemstę za zniszczenie tejże frakcji na Jedi planował wywrzeć poprzez zostanie dawcą dla Wielkiej Armii Republiki - co też mu się w momencie, gdy padł rozkaz 66 udało, choć sam nie mógł tego zobaczyć.

Dziedzictwo

Frakcja została rozbita w 44 BBY a ostatni z Prawdziwych Mandalorian zginął w 22 BBY, jednak kodeks superkomandosów który legł u podłoża Prawdziwych Mandalorian przetrwał i inspirował wielu na Mandalorze, doprowadzając do założenia przez Spara w czasie wojen klonów grupy znanej jako Mandaloriańscy Protektorzy - opowiadali się oni po stronie Separatystów bowiem posiadający wspomnienia Jango Fetta Spar także nienawidził Jedi i chciał się na nich zemścić.

Znani członkowie

Znanych imiennie jest tylko 5 członków grupy - jej założycie, Jaster Mereel, jego późniejszy następca, Jango Fett a także trzej zwykli członkowie, Montross, Silas i Myles.

Wyposażenie

W 52 BBY prawdziwi Mandalorianie do przemieszania się używali dużego okrętu nieznanego typu z którego to na powierzchnie atakowanej planety dostawali się na pokładach desantowców typu Meteor.

Wszyscy członkowie grupy posiadali mandaloriańskie zbroje, w walce używali także plecaków odrzutowych oraz rozmaitych blasterów, wedle własnych preferencji.

Ciekawostki

  • Jeden z Cuy'val Darów, Walon Vau, wyrzucał sobie ze nie było go z Jango w momencie bitwy o Galidraanie, co sugeruje, że mógł być on członkiem Prawdziwych Mandalorian, nie jest to jednak nigdzie powiedziane jednoznacznie.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!