Montross

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Montross
Data i miejsce śmierci: 32 BBY, Kohlma
Rasa: Człowiek
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Łowca nagród
Montross był Mandalorianinem, który walczył pod dowództwem Jastera Mereela. Brał udział w wielu bitwach. Później, po zdradzeniu Jastera i wygnaniu na jakie skazali go Prawdziwi Mandalorianie, został łowcą nagród. W 32 BBY stoczył walkę z Jango, podczas polowania na Komari Vosę. Podczas tejże walki zginął.

Biografia

Mandaloriańska wojna domowa

Montross na Concord Dawn.

Montross był Mandalorianinem który, gdy w 60 BBY nastąpił rozłam pośród Mandalorian i powstanie dwóch frakcji, Straży Śmierci i Prawdziwych Mandalorian, opowiedział się za tymi drugimi, dowodzonymi przez Jastera Mereela. w 58 BBY przebywał wraz ze swoja frakcja na Concord Dawn gdzie zostali zaatakowani. Wraz z Jasterem i innymi Mandalorianami ukrył się na należącej do klanu Fettów farmie której to właściciel pomagał im w ukryciu. Ich przeciwnik, Tor Vizsla dowiedział się jednak gdzie się ukrywają, i rozkazał spalić całe pole, by zginęli płonąć żywcem. Dzięki pomocy młodego Jango Fetta, syna właściciela pola udało im się jednak dzięki systemowi rur nawadniających uciec. Zaraz tez zastawili pułapkę na siły Jastera, w pobliskim miasteczku - większość Straży Śmierci zginęła w jej wyniku, jednak Tor Vizsla zbiegł.

Montross naciskał na Jastera by poszukiwać Straży Śmierci i z nią walczyć, ten wolał jednak ograniczać się do działań typowo najemniczych. W 52 BBY Mandalorianie przygotowywali się do wyruszenia na kolejną misje podczas to której mieli zająć się ewakuacja drużyny ochrony z planety Korda 6. Montross wyjaśnił następnie zgromadzonym czym się zajmą poszczególne drużyny, to jest piechociarze Janga, łowcy głów Jastera oraz dowodzona przez niego Kompania Vertigo.

Montross na Kordzie 6.

Podczas wchodzenia na pokładu desantowców Montross zamienił parę słów z Jango zauważając, że Jaster traktuje go jak syna i że to może niebezpiecznie wpływać na jego osad, zwłaszcza, że już niedługo będzie czas by wybrał swego następce.

Misja okazała się przebiegać całkowicie inaczej niż powinna - siły wroga dysponowały o wiele lepszą bronią i liczebnością niż miały. Jaster chciał przerwać misję, jednak Montross nalegał na jej kontynuację wierząc, że dadzą radę. Zaraz jednak prawie stracił życie, uratował go jednak Jaster, wyjaśniając także, że Jango wykorzystał okazje jaką stworzył Montross i wraz ze swoimi ludźmi ruszył po ich cel.

Niedługo później z Jasterem skontaktował się Jango informując go, że natknęli się na członków Straży Śmierci co dość jasno wskazywało, że cała misja była pułapka. Gdy Jaster zauważył Tora Vizslę, poinformował Montrossa, ze jeśli przeżyją to wylatuje on z ekipy, jako ze to przez niego wciąż znajdowali się na planecie. Jednakże gdy Tor rozpoczął atak Mereel prosił go o pomoc, ten jednak odmówił stwierdzając, że ma dość słuchania jego rozkazów i chętnie zajmie jego miejsce jako dowódca Mandalorian. Podczas gdy Jaster ginął, Montross udał się czym prędzej do punktu ewakuacyjnego by przekonać znajdujących się tam Mandalorian, że Jaster i Jango zginęli i maja się jak najszybciej ewakuować, co było ostatnim rozkazem Mereela. Tymczasem do grupy dołączył także niosący ciało Jastera Jango oraz Silas - Montross starał się przekonać Fetta, ze powinien uznać dowództwo Montrossa, Jango jednak nie zgodził się z nim stwierdzając, że zostawił on dowódcę na śmierć na polu bitwy oraz kazał mu odejść - co też ten zrobił.

Życie jako łowca nagród

Po opuszczeniu Mandalorian Montross prowadził życie niezależnego łowcy nagród, W roku 32 BBY Skontaktował się z nim Tyranus, który oferował milion kredytów za głowę byłej Jedi Komari Vosa. Podczas łowów Montross dwa razy zmierzył się z Fettem. Za pierwszym razem walka nie została rozstrzygnięta, Montross uciekł. Jakiś czas później doszło do kolejnej konfrontacji. Podczas tej potyczki Montross założył mandaloriański hełm Jastera Mereela i odrzutowy plecak podobny do tego jaki nosił jego przeciwnik. Mimo to Fett ostatecznie pokonał Montrossa, ale nie zabił. Zostawił rannego przeciwnika i odszedł. Montross niezdolny do dalszej walki błagał Fetta o śmierć. Został prawdopodobnie rozszarpany na strzępy przez wyznawców kultu Bando Gora którzy natychmiast rzucili się na pokonanego mandalorianina.

W późniejszym czasie Jango Fett twierdził, że Montross był najtrudniejszym przeciwnikiem z jakim przyszło mu się zmierzyć.

Wyposażenie

Montross posiadał ciemnosrebrną mandaloriańską zbroję z niebieskimi dodatkami, jej charakterystycznym elementem bylo to, ze nosił gole przedramiona. W jakiś sposób zdołał on także wejść w posiadanie zbroi Jastera Mereela którą trzymał w swej kryjówce jako trofeum.

W grze Bounty Hunter Montross nosił taki sam pancerz ale w innych kolorach. Płyty pancerza miały złoty kolor, natomiast kombinezon i peleryna były w rdzawym odcieniu brązu.


Motross posiadał także statek KR-TB "Doomtreader" który nazwał Hell's Anvil.

Źródła