Malastare/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Malastare
Astrografia
Region: Środkowe Rubieże[1]
Sektor: Dustig[2]
Układ: Malastare[1]
Pozycja w układzie: 3[2]
Gwiazda: Striar[2]
Księżyce: 2[2]
Współrzędne: N-16[2]
Geografia
Atmosfera: Tlenowa[3]
Grawitacja: 1.56 standardowej
Społeczeństwo i inne
Struktura demograficzna: Dugowie[3]
Przynależność: Republika Galaktyczna[3]
Malastare była planetą położoną na Środkowych Rubieżach, o dość dużej grawitacji. Była rodzinnym światem Dugów. Jej krajobraz sprzyjał organizowaniu wyścigów. Na planecie występowało wiele różnych krajobrazów: jeziora, rzeki, lasy, pustynie.

Historia

Wojny klonów

Pomiędzy 22 BBY, a 19 BBY na Malastare rozegrała się bitwa, w której starły się siły Republiki Galaktycznej pod dowództwem Mace'a Windu i Anakina Skywalkera oraz Konfederacji Niezależnych Systemów pod wodzą droida taktycznego. Separatyści dokonali inwazji na planetę, by odciąć flotę Republiki od cennych zapasów paliwa i przerwać tym samym jej kampanię na Zewnętrznych Rubieżach. Klony nie mogły powstrzymać olbrzymiej armii Konfederacji, więc Kanclerz Palpatine zezwolił na zrzucenie bomby elektro-protonowej. W kluczowej batalii superbroń Republiki doprowadziła do zniszczenia całej siły inwazyjnej Separatystów. Skutkiem ubocznym jej użycia było powstanie ogromnego leja pośrodku pola walki. Gdy ekipy ratunkowe pod wodzą generała Mace'a Windu przeszukiwały rumowisko, klony odnalazły spoczywającą dotychczas w spokoju bestię zillo. Rdzenni mieszkańcy planety, dopatrując się w potworze zguby swojej cywilizacji, zdecydowali się je zgładzić. Jedi postanowili jednak nie zabijać niewinnej istoty. Plan zakładał uśpienie potwora i wywiezienie go z planety. Gdy zillo rozjuszony atakami Dugów, wydostał się z rumowiska, rozpoczął niszczenie całej okolicy. Anakin Skywalker i Mace Windu zdołali jednak uśpić potwora przy pomocy czołgów ogłuszających. Po załadunku bestii na statek Kanclerz Palpatine rozkazał przewiezienie zillo na Coruscant.[3]

Wyścigi

"Znam je z Malastare. Bardzo szybkie i niebezpieczne."
— Qui-Gon do Anakina. [4]

Malastare słynął przede wszystkim z wyścigów. Jego mieszkańcy, Dugowie byli w tym mistrzami. Z planety pochodzi też wielokrotny zwycięzca wyścigów na Tatooine - Sebulba.

Przypisy

Źródła