Dugowie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Dug

Dugowie to rasa wywodząca się z planety Malastare. były to niskie, nieowłosione stworzenia. Ich skóra była koloru szaro-brązowego, w niektórych miejscach pokryta jaśniejszymi plamami.

Charakterystyka

Dugowie mieszkali na zachodnim porośniętym bujną roślinnością kontynencie Malastare. Wschodni zaś zajmowali przybysze z innej planety - Granowie. Dugowie mieli tak niezwykłą budowę ciała, że ciężko był je uznać za istoty człekokształtne. Ich skóra luźno zwisała na kościach i rozciągała się tylko w porze godów. Uszy istot odstawały do tyłu niczym płetwy. Mieli cztery chwytne kończyny, co pomagało im poruszać się po drzewach. Środek ciężkości ciała znajdował się tak wysoko, że istoty poruszały się na górnych kończynach, dolnych używając jako chwytnych. Dugowie bardzo szybko przemieszczali się pieszo - szczególnie szybko w lasach, gdzie wykorzystywali możliwości wszystkich 4 kończyn do łapania się gałęzi. Byli obdarzeni niezwykle szybkim refleksem. Wiele budowli Dugów miało kształt wież, których wnętrza wyglądały jak przestronne platformy. Dugowie byli zaawansowani pod względem rozwoju technologii. Potrafili konstruować skomplikowane urządzenia.

Dugowie słynęli ze złego wychowania, zuchwałości i chęci do poniżania innych. W razie jakiejkolwiek obrazy skierowanej w ich stronę, istoty od razu rzucały się do walki. Najbardziej znanym Dugiem był wielokrotny zwycięzca wyścigów na Tatooine - Sebulba.

Źródła

To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.