Klan Vizsla

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Symbol klanu Vizsla (a także Straży Śmierci).

Klan Vizsla był jednym z mandaloriańskich klanów, istniejącym w schyłkowym okresie Starej Republiki.

W historii klanu Vizsla znaleźć można łowców nagród, rozmaitych watażków a także liderów Straży Śmierci - Tora Vizslę który tą organizację założył oraz Pre Vizslę.

Podczas trwania mandaloriańskiej wojny domowej członkowie tego klanu byli podzieleni i choć wojna ta została wywołana przez jednego z Vizslów, Tora, niezgadzającego się z poglądami Jastera Mereela dotyczącymi Mandalorian, to sam klan był podzielony w kwestii tego kto ma rację i można było znaleźć w nim zwolenników każdej z trzech istniejących wtedy grup - Prawdziwych Mandalorian, Nowych Mandalorian oraz oczywiście samej Straży Śmierci.

Tor Vizsla.

Po tym jak Prawdziwi Mandalorianie zostali wyeliminowani, Straż Śmierci kontynuowała swe działania wymierzone przeciwko Nowym Mandalorianom - Pre Vizsla zdawał się być zwolennikiem dowodzącej tą grupą Satine Kryze, w rzeczywistości jednak to on stał na czele Straży w czasie wojen klonów. Zdemaskowany przez działania Obi-Wana Kenobiego ujawnił swe prawdziwe stronnictwo i opuścił sektor Mandalory, by jednak powrócić tam wraz z odpowiednimi siłami dzięki którym udało mu się zdobyć stolicę Nowych Mandalorian, Sundari. Sam Pre Vizsla nie na długo cieszył się jednak swym zwycięstwem, zginął bowiem z ręki Dartha Maula.

Pre Vizsla.

Pre posiadał także antyczny mroczny miecz który według tego co sam mówił, jego członkowie skradli z nieokreślonej bliżej świątyni Jedi podczas upadku republiki.

Herbem klanu Vizsla był stylizowany wrzastrząb, który to stał się także symbolem Straży Śmierci.

Ciekawostki

  • W trailerze do gry The Old Republic zatytułowany Deceived pojawia się postać Mandalorianki znanej jako Shae Vizla - choć wymowa nazwiska jest podobna oraz wydarzenia z trailera mogły by wyjaśniać okoliczności w jakich klan Vizsla wszedł w posiadanie mrocznego miecza, brakuje jednoznacznego stwierdzenia które potwierdzałoby takowy związek.

Źródła