Nocne Sowy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Bo-Katan Kryze i Nocne Sowy.

Nocne Sowy były jedną z grup istniejących w czasie wojen klonów w ramach struktur ukrywającej się Straży Śmierci. Dowodziła nimi Bo-Katan Kryze.

Historia

Nocne Sowy stacjonowały wraz z resztą Straży Śmierci w obozie tejże organizacji na planecie Carlac w momencie, gdy na planetę przybył mający spotkać się z Pre Vizslą Lux Bonteri, a także towarzysząca mu Ahsoka Tano. Później stacjonowali wraz z resztą Straży także w obozie na Zanbarze, biorąc udział w misjach na Mustafarze, Nal Hutta i w ataku na Pałac Jabby na Tatooine.

Brali oni także udział w mającym miejsce niedługo później przejęciu miasta Sundari od frakcji Nowych Mandalorian. Gdy Straż opanowała miasto, a Pre Vizsla został nowym premierem, Darth Maul wyzwał go na pojedynek który to wygrał zabijając przeciwnika. Część Mandalorian opowiedziała się po stronie Sitha, uznając go za dowódcę skoro pokonał ich lidera. Jednak Bo-Katan wraz z wiernymi jej Nocnymi Sowami odmówiła uznania zwierzchnictwa kogoś obcego, co doprowadziło do walki obu grup podczas opuszczania przez buntowników sali tronowej pałacu królewskiego w Sundari. Określani mianem rebeliantów członkowie tej grupy kontynuowali swe działania skierowane przeciwko Maulowi, uwalniając po kilku tygodniach Satine z więzienia a także pomagając mistrzowi Jedi, Obi-Wanowi Kenobiemu który przybył na planetę. Starły się też w końcu w otwartej walce z przeciwnikami w bitwie o Sundari.

Ciekawostki

Zamieszczona na oficjalnej stronie StarWars.com trivia do odcinka A Friend in Need określała tą grupę mianem "Night Owls", jednak książka The Clone Wars: Darth Maul: Shadow Conspiracy oraz trivie do odcinków Eminence i Shades of Reason posługują się wersją "Nite Owls".

Źródła