Darth Plagueis (powieść)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Darth Plagueis
Darth Plagueis
Autor/rzy: James Luceno
Ilustracja na okładce: Torstein Nordstrand
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Del Rey
10 stycznia 2012
Wydanie polskie: Wydawnictwo Amber
21 marca 2013
Przekład: Anna Hikiert
Typ publikacji: Powieść
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era upadku Republiki
Czas akcji: 67 - 32 BBY


Darth Plagueis to powieść autorstwa Jamesa Luceno, która przedstawia losy tytułowego Sitha, Dartha Plagueisa, mistrza Palpatine'a. Pierwotnie miała ukazać się w październiku 2008 roku, lecz jej wydanie zostało anulowane. 27 lipca 2010 roku, Sue Rostoni ogłosiła, że książka o mentorze Dartha Sidiousa zostanie jednak wydana. Premierę powieści zapowiedziano w Stanach Zjednoczonych na 27 grudnia 2011, lecz ostatecznie książka ukazała się 10 stycznia 2012[1] roku, wydana w twardej oprawie przez wydawnictwo Del Rey. W Polsce pierwotna premiera miała nastąpić we wrześniu tego samego roku, lecz jej datę wielokrotnie przesuwano. Ostatecznie powieść ukazała się w 21 marca 2013[2] roku, nakładem wydawnictwa Amber w przekładzie Anny Hikiert.

Okładka powieści, stworzona przez Torsteina Nordstranda, przedstawia należącego do rasy Muunów Plagueisa i jego ucznia, Sidiousa. Z tyłu natomiast widnieje postać Dartha Maula.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
He was the most powerful Sith lord who ever lived.

But could he be the only one who never died?

“Did you ever hear the Tragedy of Darth Plagueis the Wise? It’s a Sith legend. Darth Plagueis was a Dark Lord of the Sith, so powerful and so wise that he could use the Force to influence the midi-chlorians to create life. He had such a knowledge of the dark side that he could even keep the ones he cared about from dying.” — Supreme Chancellor Palpatine, Star Wars: Episode III Revenge of the Sith

Darth Plagueis: one of the most brilliant Sith Lords who ever lived. Possessing power is all he desires. Losing it is the only thing he fears. As an apprentice, he embraces the ruthless ways of the Sith. And when the time is right, he destroys his Master—but vows never to suffer the same fate. For like no other disciple of the dark side, Darth Plagueis learns to command the ultimate power . . . over life and death.

Darth Sidious: Plagueis’s chosen apprentice. Under the guidance of his Master, he secretly studies the ways of the Sith, while publicly rising to power in the galactic government, first as Senator, then as Chancellor, and eventually as Emperor.

Darth Plagueis and Darth Sidious, Master and acolyte, target the galaxy for domination—and the Jedi Order for annihilation. But can they defy the merciless Sith tradition? Or will the desire of one to rule supreme, and the dream of the other to live forever, sow the seeds of their destruction?[3](Del Rey, 2011)

Wydanie polskie
Legendarna powieść, słynna jeszcze przed oryginalnym wydaniem w 2012 roku.

Darth Plagueis był najpotężniejszym Lordem Sithów, jaki kiedykolwiek żył.

Lecz czy był jedynym, który tak naprawdę nigdy nie umarł?

Dwaj Sithowie: Darth Plagueis i Darth Sidious – Mistrz i uczeń – zamierzają podbić galaktykę i unicestwić Zakon Jedi. Czy jednak zdołają wyzwolić się z okowów bezwzględnych tradycji Sithów? A może pragnienie władzy i marzenie o życiu wiecznym doprowadzą ich do zagłady?[4](Wydawnictwo Amber, 2012)

Streszczenie

Na początku książki znajduje się prolog, który opisuje emocje Palpatine'a po zabiciu swojego mistrza. Zagłębia się on w Moc i wyczuwa echa wydarzeń opisanych w tej powieści.

Darth Tenebrous

Czterdzieści siedem standardowych lat przed nastaniem rządów Imperatora Palpatine’a, Darth Tenebrous - Mroczny Lord Sithów udaje się wraz ze swym uczniem Darthem Plagueisem na odległy świat Bal'demnic w układzie Auril. Tam odkrywają bogate złożą cortosis - kruszcu, który ułatwiłby walkę z Zakonem Jedi. Jednak w wyniku zamachu dokonanego przez wrogi im Protektoratu Granów i podłożonego przez nich droida, który zaczął drążyć głębiej, doszło do wybuchu gazu - letanu i zawalenia się części stropu. Plagueis, czując wezwanie ciemnej strony, kieruje na głowę mistrza głazy, aby pozbyć się konserwatywnego Lorda. Przed śmiercią Bith ostrzega go przed nim samym i przed odejściem od Zasady Dwóch. Plagueis udaje się w drogę do najbliższego kosmoportu. Ciężko ranny w końcu ukrywa się na pokładzie frachtowca Woebegone. Załoga odkrywa go po starcie, lecz Muun szybko rozprawił się z nimi, przejmuje w posiadanie robota protokolarnego 11-4D i udaje się na planetę Muunilinst. Spotka się tam ze swoim współpracownikiem Larshem Hillem i przedstawicielami jego spółki finansowej Damask Holdings. Po spotkaniu idzie do swojego tajemnego laboratorium, gdzie od lat eksperymentował na midichlorianach różnych istot żywych, w celu poznania tajemnicy nieśmiertelności.

Damask od lat organizował tajemne zgrupowania ówczesnych elit politycznych i przywódców różnych karteli mających duże wpływy w galaktyce. Tym razem przybyła Huttanka Gardulla - przeciwniczka Jabby Desilijica Tiure'a, prosząc o wsparcie finansowe Damask Holdings, w zamian obiecując część dochodów z odnowionej trasy dla śmigaczy, która byłaby silną konkurencją dla Malastare. Hego zgadza się i odprawia Gardullę. Kolejnymi interesantami są Yinchorri, ubiegający się o przedstawicielstwo w Senacie. Dalej przychodzą specjalnie zaproszeni przedstawiciele Protektoratu Granów, do których należał droid drążący na Bal'demnicu. Muun daje im do zrozumienia, że lepiej z nim nie zadzierać, po czym ich straszy i każe Straży Słońca przetransportować „klientów” na najodleglejszy obszar Ramienia Tingel. Po spotkaniach udaje się, żeby odpocząć, ale okazało się, że granicę fortecy naruszył obcy. Plagueis wyczuwa użytkownika Mocy i rusza, aby go unieszkodliwić. Obcy jest Bithem i przedstawia się jako Darth Venamis - uczeń i jedyny dziedzic Tenebrousa. Hego pokonuje go, ale nie zabija, tylko zatruwa i zabiera na Muunillist w celu prowadzenia eksperymentów na midichlorianach Venamisa.

Na statku Venamisa Hego znajduje informacje na temat trzech potencjalnych uczniów Bitha. Wyrusza, aby się z nimi rozprawić. Najpierw udaje się na Lianne i zabije zmiennokształtnego rasy Shi'do, oszukującego w kasynach. Potem leci na Saleucami i kończy życie prorokini Mocy - Iktotchi. Końcem jego podróży jest Abraxin i tam, przechytrzając Nautolianina - Naata Lare, pozwala, by zabili go Jedi.

Plagueis szkoli Palpatine'a.

Starający się o władzę na Naboo, Bon Tapalo prosi Damaska o wsparcie. Hego niechętnie udaje się tam wraz z paroma swoimi wspólnikami. Po rozmowach Plagueis spotyka młodzieńca nazwiskiem Palpatine, który prawdopodobnie potajemnie wspiera Tapala. Po rozmowie proponuje mu szpiegowanie dla Damask Holdings. Po następnym spotkaniu Damask odkrwa, że Palpatine jest niezwykle przebiegły, pełny gniewu na świat i ma potencjał Mocy, co czyniło go doskonałym materiałem na ucznia.

Niedługo potem Hego spotkał się z jego ojcem, który nie życzył sobie Damaska na Naboo i jego kontaktów z synem. Po kłótni Cosinga wyrzuca Muuna z domu. Gdy ojciec przywa promem po syna, aby zabrać go do domu z dala od Hega, młodzieniec, wyładowując gniew na ojca, zabija rodziców i rodzeństwo, po czym prosi Plagueisa o pomoc. Muun wyjaśnia mu, że jest wrażliwy na Moc i, czyniąc go swoim uczniem, nadaje mu imię Darth Sidious. Następnie rozpoczyna jego szkolenie.

Po około dziesięciu latach treningu Sidious udaje się na Dathomirę, aby obcować z ciemną stroną. Spotkał tam Siostrę Nocy, która dała mu niemowlę. Był to wytatuowany Zabrak imieniem Maul, co znaczy „młot na wrogów”.

W międzyczasie Plagueis zleca mu zabójstwo Vidara Kima, który przeszkadzał mu w planach. Palpatine używa w tym celu Maladian - płatnych zabójców. Na pogrzebie poznaje syna Kima - Jedi, z którym zaprzyjaźnił się. W tym czasie Hego wziął udział w szczycie na Serenno. Byli tam także mistrzowie Jedi - Jocasta Nu, Qui-Gon Jinn, Dooku i Sifo-Dyas. Muun rozmawia z nimi o niepewnej przyszłości Republiki i groźbie wojny. Przed posiedzeniem Senatu Palpatine poznaje dzięki Kimowi Mistrzów Dooku i Sifo-Dyasa . Podczas obrad wygłosił przemówienie, dzięki któremu zaistniał w Senacie. A później mianowano go senatorem Naboo.

Zamach Maladian na Plagueisa.

Palpatine przychodzi na przyjęcie, na którym wrogowie polityczni chcieli się go pozbyć. On jednak broni się, a po chwili zjawia się Straż Słońca. Tuż po tym fakcie Damask bierze udział w inicjacji Larsha Hilla w Zakonie Nachylonego Kręgu - tajemnym klubie dla arystokracji. Jednak tam Hego zostaje zaatakowany przez najętych przez Granów Maladian. Cudem uchodzi z życiem, dzięki Palpatine'owi, ale od tej pory musi nosić respirator. Sidious mści się, zabijając członków ambasady Protektoratu Granów.

Minęło osiem standardowych lat. Palpatine nawiązuje bliski kontakt z obecnym kanclerzem - Finisem Valorumem i zyskuje jego przychylność. Jednocześnie wraz z Plagueisem szkoli Maula na Sitha. Wybrany na króla Naboo Ars Veruna, poprzedni doradca Bona Tapalo, rozpoczyna zbrojenie Naboo. W międzyczasie Sidious proponuje współpracę Neimoidianowi imieniem Nute Gunray. Podczas spotkania na Sojournie Jabba przekazuje Damaskowi, że uczennica Dooku została przywódczynią zabójców Bando Gora, co Plagueis zamierza wykorzystać do przekonania Dooku do swoich racji. Hego promuje na nową królową Naboo młodą Padmé Naberrie, a Ars Veruna abdykuje. Huttanka Gardulla wraz z wściekłym Veruną atakuje Sojourn, ale Plagueis ucieka przed bombardowaniem. Darth Sidious poleca Gunray'owi utworzenie blokady i inwazję na Naboo. W międzyczasie Plagueis zabija Verunę w jego domu, a potem namawia Sifo-Dyasa do zamówienia armii klonów mających strzec Republikę, którą sam by zafundował. Na Naboo zostają wysłani dwaj Jedi – Qui-Gon i Obi-Wan Kenobi, więc Palpatine posyła tom Maula w celu uśmiercenia ich i zmuszenia królowej do poddania się Federacji Handlowej. Zabrak zabija Qui-Gona, ale sam ponosi ciężkie rany z ręki Kenobiego i jest uważany za martwego. Królowa Padmé Amidala ogłasza wotum nieufności wobec Kanclerza Valoruma i nowym zostaje Palpatine. A gdy wraz z Plagueisem świętuje zwycięstwo, usypia swego mistrza i zabija go, rażąc jego respirator błyskawicami Mocy. Sidious potajemnie sprzymierza się z Dooku, który odchodzi z Zakonu Jedi i przyjmuje tytuł hrabiego oraz przydomek Dartha Tyranusa. Darth Sidious jako Kanclerz rozpoczyna ostatnią część realizacji Wielkiego Planu zemsty Sithów, który zaczął Darth Bane. Jego uczniem, zaś miał zostać obserwowany od dawna dziewięcioletni padawan - Anakin Skywalker.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Postacie główne

Postacie poboczne

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2012, 10 stycznia USA 9780345511287 Del Rey 379 stron Druk (twarda) 27,00 USD
2012, 10 stycznia USA 9780345532558 Del Rey 400 stron Ebook 7,99 USD
2012, 10 stycznia USA 9780307969231 Random House Audio 900 minut Audiobook 45,00 USD (CD)
2012, 10 stycznia USA 9780307969248 Random House Audio 900 minut Audiobook 22,50 USD (cyfrowy)
2012, 30 października USA 9780345511294 Del Rey 496 stron Druk (miękka) 7,99 USD
2013, 20 marca Polska 9788324145331 Wydawnictwo Amber 384 strony Druk (miękka) 39,80 PLN
2015, 10 lutego (wydanie II) Polska 9788324153176 Wydawnictwo Amber 384 strony Druk (miękka) 42,80 PLN
2016, 11 lutego (wydanie III) Polska 9788324157648 Wydawnictwo Amber 384 strony Druk (miękka) 42,80 PLN

Recenzje

Przypisy

  1.  Darth Plagueis (Star Wars) w katalogu sklepu internetowego Amazon.com
  2. Data według sklepu internetowego empik.com
  3.  Darth Plagueis: Star Wars w katalogu spółki wydawniczej Penguin Random House
  4.  Darth Plagueis w katalogu Wydawnictwa Amber (Link zapasowy z dnia 11.04.2015 na web.archive.org)

Recenzje

Linki zewnętrzne