Sith'ari

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Darth Bane - prawdziwy Sith'ari.

Sith'ari to postać z przepowiedni Sithów - istota doskonała, która uosabiała wszystkie ich ideały i spełnione dążenia. W języku Sithów słowo Sith'ari oznaczało władcę, lorda lordów, lub też, bardziej prozaicznie, nadzorcę.

Przepowiednia

Sith'ari miał być osobą, która wyzwoliła się ze wszelkich ograniczeń, osiągając doskonałość i w pełni zrealizowała swój potencjał. Doskonała siła, doskonała potęga, doskonałe przeznaczenie.

Sith'ari miał(a) być największym z największych Sithów: osobą, która stanie się ich przywódcą i - poprzez zniszczenie ich - uczyni Sithów silniejszymi, niż byli kiedykolwiek wcześniej.

Pochodzenie proroctwa

Adas

Przepowiednia powstała przypuszczalnie z inspiracji legendarnym Adasem, który to jako pierwszy dzierżył tytuł Sith'ari. Około 6900 BBY na Ziost, będącym wówczas stolicą państwa Sithów, pojawili się Wygnańcy. Szybko podbili oni słabiej rozwiniętą od nich rasę i wyeliminowali spadkobierców Adasa. Lud Sithów zauważył, że nowo przybyli okazali się silniejsi niż istoty, które dotychczas czcili jako boskie i to ich obwołali mianem Sith'ari. Z czasem, tytuł ten stał się legendarny i zaczął się odnosić do wybrańca, nie do aktualnie urzędującego władcy.[1]

Tożsamość

Sith'ari został Mroczny Lord Sithów Darth Bane. W 1000 BBY doprowadził do zniszczenia Bractwa Ciemności i w ramach tworzenia odrodzonego zakonu Sithów wprowadził Zasadę Dwóch, dzięki której prawie tysiąc lat później lord Sithów Darth Sidious przejął władzę w galaktyce.

Ciekawostki

  • Tożsamość Sith'ari została ujawniona dopiero sześć lat po jego wymienieniu w Knights of the Old Republic. Miało to miejsce w The Complete Star Wars Encyclopedia.
  • Przed wydaniem The Complete Star Wars Encyclopedia, istniało kilka teorii na temat tożsamości Sith'ari. Oprócz Bane'a najpopularniejszymi kandydatami byli:

Przypisy

Źródła