Telekineza/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Dooku wykorzystuje telekinezę.

Telekineza to jedna z technik posługiwania się Mocą, która umożliwiała przesuwanie przedmiotów i istot z odległości. Była ona często wykorzystywana podczas walki do rzucania przeciwnikiem lub duszenia.

Podstawowe zastosowania

Przesuwanie obiektu

Telekinetyczne zdolności korzystania z Mocy, które wymagały zaangażowania, wyciągając swoje uczucia za pośrednictwem Mocy, aby psychicznie przejąć obiekt. Wywierając na nim siłę własnej woli można nim było w dowolny sposób poruszać.

Przyciągnięcie Mocą

Yoda używa pchnięcia Mocy.

Telekinetyczne zdolności korzystania z Mocy, które mogły spowodować, aby materialne ciało zbliżyło się. Im bardziej ktoś wyszkolił się w posługiwaniu tą umiejętnością, mógł przenosić coraz cięższe obiekty. W walce zdolność tą można było wykorzystać do wyrwania broni wrogowi z ręki, zrzucenia go np. z balkonu lub też przyciągnięcia go do siebie, aby zadać mu cios z bliska.

Pchnięcie Mocy

Zobacz główny artykuł: Pchnięcie Mocą.

Umiejętność, która umożliwiała wytworzenie impulsu, który popychał obiekt, lub wroga z większą lub mniejszą siłą.

Ranienie Mocą

Ta zdolność pozwalała użytkownikowi, telekinetycznie naciskać organy lub ciało przeciwnika. Jeśli się nie opierał, możliwe było zmiażdżenie serca ofiary lub układu oddechowego, oszałamiając ich i zadając im znaczne uszkodzenia narządów. Mogło to spowodować u ofiary niesamowity ból i cierpienie, a nawet zabić.

Duszenie Mocą

Zobacz główny artykuł: Duszenie Mocą.
Duszenie Mocą.

Atak przeprowadzany za pomocą Mocy, który służył do złapania żywej istoty za gardło i duszenia jej. Moc ta mogła być użyta do zabicia przeciwnika, lub też obezwładnienia go.

Źródła