Pchnięcie Mocą/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Yoda używający pchnięcia Mocy na Darthcie Sidiousie.

Pchnięcie Mocą to jedna z umiejętności Jedi, Sithów oraz istot wrażliwych na Moc. Polegała ona na skupieniu Mocy w ciele i wypuszczeniu jej przez dłoń w celu powalenia przeciwnika czy pchnięcia jakiegoś obiektu. Ze zdolności tej skorzystał między innymi Darth Maul, podczas pojedynku z Obi-Wanem Kenobim, skutkiem czego było zepchnięcie młodego padawana do szybu wentylacyjnego. Mocy tej na dwóch strażnikach imperialnych użył również Yoda, unicestwiając ich w ten sposób. Skorzystał z tej zdolności także w pojedynku z Darthem Sidiousem. Obi-Wan i Darth Vader w pojedynku na Mustafarze użyli owej Mocy w tym samym czasie, co spowodowało odepchnięcie ich obydwu.

Wir Mocy

Wir Mocy był zaawansowaną techniką pchnięcia. Polegał on na wypuszczeniu z dłoni niewielkiej fali energii, która po dotarciu do celu powodowała u niego unoszenie się i ciągłe wirowanie w powietrzu. Tę Moc opanował m.in. Darth Malak i wykorzystał podczas pojedynku z pozbawionym pamięci Revanem na Leviathanie.

Fala Mocy

Fala Mocy była najsilniejszą odmianą pchnięcia. Polegała na skupieniu Mocy wokół siebie i wypuszczeniu z całego ciała potężnej fali energii, odpychającej wszystko wokół z ogromną siłą. Moc ta była najczęściej wykorzystywana w sytuacjach, gdy użytkownik został otoczony przez wielu przeciwników. Korzystali z niej m.in. Mace Windu podczas bitwy o Dantooine i Luke Skywalker, który wykorzystał falę podczas pojedynku z Darthem Caedusem. Z tej Mocy również wielokrotnie korzystał Galen Marek. Obi-Wan wykorzystał tę Moc podczas pojedynku z Durgem na Muunilinst. Yoda użył fali Mocy podczas bitwy o Coruscant na super droidach bojowych B2.

Źródła