Telekineza

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Yoda uczy Luke'a Skywalkera używać telekinezy.

Telekineza była najpowszechniejszą techniką Mocy umożliwiającą wpływanie na otoczenie dzięki samej sile woli, bez używania siły fizycznej.

Opis

Telekinezę najczęściej stosowano do przemieszczania przedmiotów. Użytkownik musiał wtedy namierzyć w polu Mocy obiekt na który chciał wpłynąć, wyobrazić sobie co dokładnie chce uczynić, a następnie wezwać Moc, by to uczyniła. By to się udało, użytkownik musiał być pewny siebie i swoich możliwości, nie czuć żadnych wątpliwości oraz nie pozwolić, by cokolwiek go rozproszyło. Początkujący użytkownicy Mocy musieli zwykle zamykać oczy, by nawiązać konieczną do wykonania tej techniki więź z Mocą, ale w miarę szkolenia i nabierania doświadczenia nie musieli tego robić.[1][2] Jednakże telekineza umożliwiała również wchłanianie ataków jak na przykład błyskawic Mocy[3] czy strzałów z blasterów.[4] Kylo Ren potrafił wykorzystywać umiejętność telekinezy do zatrzymywania i przytrzymywania strzałów z blasterów w powietrzu oraz do paraliżowania przeciwników.[5] Potęgę danego użytkownika Mocy zwykle określano na podstawie jego umiejętności telekinetycznych - im silniejszy on był, tym większe przedmioty potrafił przenosić i używał telekinezy w bardziej zaawansowany sposób. Najlepszym przykładem był tutaj Darth Vader, któremu niestraszne były próby zgniecenia przez maszyny kroczące[6][7] czy osaczenie przez cały batalion wrogów. Dzięki wybitnej potędze w Mocy Mroczny Lord Sithów potrafił nawet zmieniać trasę lotu torped protonowych podczas walk myśliwskich.[8] Jego zdolność odbijania Mocą strzałów blasterowych sprawiała, że wrogowie mylili jego umiejętności z polem siłowym.[9] Umiejętności telekinetyczne Vadera wprawiały w zdumienie nawet innych użytkowników Mocy, a zwykłe istoty wręcz przerażały.[6] Również umiejętności w telekinezie ukazywały różnice potęgi między dwoma użytkownikami Mocy, o czym przekonała się Rey w konfrontacji ze Snoke'em. Początkująca użytkowniczka próbowała przyciągnąć do siebie miecz świetlny Skywalkerów, ale Naczelny Wódz bez problemu wpływał na jej próby telekinetyczne i z łatwością zmieniał trajektorię lotu broni.[10]

Telekineza była podstawą dla innych technik Mocy, stworzonych na konkretne działanie. Wywodziły się z niej między innymi:

Przypisy

Źródła