Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.


Fondor/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Fondor EAWFOC.jpg
Fondor
Astrografia
Region: Kolonie
Sektor: Tapani
Układ: Fondor
Pozycja w układzie: 2
Gwiazda: Fondor
Księżyce: 6 (w tym Nallastia)
Współrzędne: L-13
Długość dnia: 31 standardowych godzin
Długość roku: 412 lokalnych dni
Geografia
Typ: Skalisty
Średnica: 9 100 km
Atmosfera: Tlenowa
Dominujący krajobraz: Zabudowa przemysłowa
Ważne miejsca: Stocznie
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Rząd: Gildia
Ludność: 5 miliardów
Struktura demograficzna:
Główne miasta: Fondor City
Import:
  • Żywność
  • Towary konsumpcyjne
  • Części maszyn
Eksport:
Przynależność:
Fondor był planetą położoną w Koloniach, w sektorze Tapani i układzie Fondor. Był to zindustrializowany świat, który posiadał jedne z największych kompleksów stoczniowych w galaktyce. Jego stolicą było Fondor City.

Historia

Czasy najdawniejsze

Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób planeta została odkryta i skolonizowana. Miało to miejsce pomiędzy piętnastym, a ósmym tysiącleciem BBY. Kolonizatorzy tego świata szybko dostrzegli iż nadaje się on do celów przemysłowych. Założyli oni Fondor Guild of Starshipwrights i przez następne millenia dokonali całkowitej zmiany krajobrazu planety. Fondor należało w tym czasie do Republiki Galaktycznej. W czasie zimnej wojny republikański konwój został zaatakowany i zniszczony przez flotę Odrodzonego Imperium Sithów. Kilku członków załogi przeżyło atak, jednak potrzebowali pomocy, by wydostać się z nieprzyjacielskiej przestrzeni. Marynarka Republiki podjęła operację ratunkową, która zakończyła się powodzeniem.

Era upadku Republiki

W późniejszym okresie, władcy planety przyłączyli układ do Unii Technokratycznej. Taki stan rzeczy utrzymał się do czasu wojen klonów. Sprawująca władzę nad układem gildia nie była zwolennikiem Separatystów, wobec czego, Fondor nie wspierał jakoś wyjątkowo Konfederacji Niezależnych Systemów. Dodatkowo podczas wojen klonów Fondor leżał na terenach kontrolowanych przez Republikę.

Rządy Imperium Galaktycznego

Executor w trakcie budowy.

Po zakończeniu konfliktu planeta należała do Imperium Galaktycznego, lecz zachowywała znaczną niezależność. Straciła ją dopiero po bitwie o Yavin, kiedy to Palpatine upaństwowił zakłady produkcyjne Fondora. Wtedy też Stoczniom Fondora zlecono skonstruowanie pierwszego z superniszczycieli: niszczyciela typu Super, Executora.

Pierwotnie, zarząd Fondora cieszył się ze znacznego kontraktu. Były plany, że jeżeli budowa niszczyciela wypadnie pomyślnie, to Fondor będzie cieszył się w przyszłości większą ilością zamówień, które trafiłyby się normalnie planecie Kuat i jej zakładom produkcyjnym. Gdy jednak na czas konstruowania nowego okręgu flagowego Dartha Vadera, Imperium zamknęło cywilny ruch wokół planety i uruchomiło sekretny szlak łączący Fondor z planetą Gandeal położoną w Głębokim Jądrze, nastroje uległy znacznemu pogorszeniu. Przez to, jak i przez działania zarządu Kuat, wszystkie następne superniszczyciele nie były już budowane na Fondorze. Do wiadomości publicznej podano zaś, że Executor powstał dzięki współpracy Fondora i Kuat (Imperium ogłosiło taką wiadomość, by zamaskować powstawanie Lusankyi).

Po 4 ABY

Po przejęciu całkowitej kontroli nad Fondorem przez Palpatine'a, na planecie powstały nastroje wyjątkowo wrogie galaktycznej władzy. Krótko po bitwie o Endor, planeta została włączona w skład Sojuszu Wolnych Planet. Prawdopodobnie, podczas tej operacji, Sojusz otrzymał wsparcie od strony mieszkańców Fondora.

Później, Fondor stał się częścią Nowej Republiki. Podczas wojny z Yuuzhan Vonagmi, międzygalaktyczni najeźdźcy usiłowali przejąć planetę, lecz ich atak został odparty, a była to głównie zasługa gwiazdogromu stacji Centerpoint, który swoim strzałem zniszczył wiele yuuzuhańskich maszyn, ale również wiele hapańskich statków, które broniły planety.

Podczas drugiej galaktycznej wojny domowej, Fondor zawiązał sojusz z Korelią, a później stał się miejscem kluczowym dla dalszego przebiegu konfliktu: to tu wojska Sojuszu Galaktycznego podzieliły się na zwolenników Cha Niathal i Dartha Caedusa, znanego wcześniej jako Jacen Solo. Fondor służył następnie, jako kwatera główna Cha Niathal, aż do śmierci Dartha Caedusa w 41 ABY.

Charakterystyka

Fondor zajmował drugą pozycję orbitalną w swoim układzie. Jego powierzchnię stanowił istny labirynt fabryk, wież chłodniczych, baraków dla robotników i rozległych kompleksów biurowców służących władcom planety. Na orbicie zaś znajdowały się liczne porty kosmiczne, stocznie i inne stacje kosmiczne.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!