Lusankya

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Lusankya.

Lusankya to Gwiezdny superniszczyciel typu Executor zbudowany w stoczniach Kuat, nie ujęty w oficjalnym spisie okrętów Marynarki Imperialnej. Ukryty na powierzchni Coruscant, okręt ten służył jako baza działań Ysanny Isard, a następnie był jej jednostką flagową podczas wojny o bactę.

Historia

Coruscant

Lusankya powstawała na Kuat równolegle z budowanym na Fondorze Executorem i pod tą samą nazwą. Zaraz po zakończeniu robót została wysłana na Coruscant, gdzie na specjalnym łożu repulsorowym osadzono ją na oczyszczonej z budynków części powierzchni planety, którą następnie ponownie zabudowano. Imperator, wykorzystując potęgę ciemnej strony, wymazał wspomnienie o tym wydarzeniu z pamięci mieszkańców planety, a wszyscy, którzy brali udział w tym projekcie, zostali zamordowani na rozkaz Imperatora.

Pierwszą zarządczynią superniszczyciela została Ysanna Isard, szefowa Wywiadu Imperialnego, która też na polecenie Palpatine'a miała nieograniczony dostęp do głównego komputera. Ysanna połączyła okręt siecią korytarzy łączących go z ważniejszymi częściami Coruscant, np. Salą Senatu i Pałacem Imperialnym i przekształciła go w tajne więzienie. Miało ono na celu przekształcać skazańców na podwójnych agentów. Więzieni tam byli m.in. pojmany na Yavinie 4 generał Jan Dodonna, Tycho Celchu oraz Corran Horn.

Okręt pozostał niewykryty po zdobyciu Coruscant przez Nową Republikę i stanowił centrum działań Isard przeciwko dawnym rebeliantom. Gdy Ysanna uciekała z Coruscant, kazała uruchomić repulsory Lusankya, które zniszczyły około 250 km² stolicy - m.in. Świątynię Jedi - zabijając przy tym kilka milionów mieszkańców planety.

Wojna o bactę

Isard uciekła swoim okrętem na Thyferrę, gdzie przejęła władzę w wyniku sponsorowanego zamachu stanu. Lusankya stała się formalnie jednostką nowych thyferrańskich "sił samoobrony".

W wyniku działań mających na celu zniszczyć Eskadrę Łotrów, okręt został ciężko uszkodzony podczas bitwy o Thyferrę i - po zabiciu jego kapitana przez jednego z oficerów - dostał się w ręce Nowej Republiki. Po bitwie, na pokładzie okrętu odbył się ślub Mirax Terrik i Corrana Horna, którego udzielił im Wedge Antilles.

Nowa Republika

W ciągu kilku lat Lusankya była etapami remontowana i modyfikowana w kilku stoczniach, dodano jej m. in. zaawansowane centrum medyczne.

Z wymalowanymi na obu burtach gigantycznymi symbolami Nowej Republiki i wprowadzona do linii stała się najsilniejszym okrętem Nowej Republiki, przynajmniej do czasu pozyskania Guardiana.

Wojna z Yuuzhan Vongami

Ostatnie chwile Lusankyi taranującej światostatek podczas drugiej bitwy o Borleias.

Okręt został użyty w trakcie inwazji Yuuzhan Vongów w obronie Borleias w systemie Pyrii, gdzie najpierw, niwecząc yuuzhańskie próby odbicia planety z rąk Nowej Republiki, dokonał, zgodnie ze swym przeznaczeniem do którego został zbudowany, orbitalnego bombardowania powierzchni planety. Co ciekawe, yuuzhański szpieg, Nom Anor kompletnie przeoczył tę możliwość zastosowania gwiezdnych niszczycieli. Następnie wziął udział w projekcie Gwiezdny Włócznik, gdy po usunięciu z niego wszelkiego bardziej wartościowego sprzętu i specjalnym wzmocnieniu centralnego korytarza, został poprowadzony przez jednego oficera, komandora Eldo Davipa i zderzył się ze światostatkiem domeny Hul, niszcząc go zupełnie i pozbawiając życia m.in. mistrza wojennego Czulkanga Laha

Ciekawostki

  • Nazwa Lusankyi bardzo przypomina nazwę Lubyanki - niegdyś więzienia śledczego KGB.

Źródła