Executor/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Executor
Podstawowe dane
Producent:
Model: Gwiezdny superniszczyciel typu Executor
Rodzaj: Gwiezdny niszczyciel
Specyfikacja techniczna
Długość: 19000 m
Silniki: 13 silników jonowych
Prędkość w kosmosie: 40 MGLT[1]
Hipernapęd: Klasy 2[1][2] (zapasowy klasy 10[2])
Uzbrojenie:
Kadłub: Wzmacniany tytanem
Osłony: Dwa generatory osłon KDY
Różne
Załoga: 280 734
Pasażerowie: 38000 szturmowców
Ładowność: 250 000 t
Właściciele: Darth Vader
Przynależność: Imperium GalaktyczneExecutor (Egzekutor) był imperialnym gwiezdnym superniszczycielem typu Executor. Został zaprojektowany jako jednostka flagowa dla Dartha Vadera i zniszczony w 4 ABY podczas bitwy o Endor.

Historia

Budowany Executor.

Executor był jednym z najsłynniejszych i największych okrętów flagowych Imperium. Został zbudowany w stoczniach Fondoru, choć wielu myliło go z tworzonym w tym samym czasie innym superniszczycielem o nazwie Lusankya. Budowę osobiście nadzorował Darth Vader, gdyż okręt już w tym etapie był narażony na sabotaż ze strony Sojuszu Rebeliantów oraz imperialnego admirała Griffa. Wprowadzenie okrętu w pułapkę jednak się nie powiodło i już parę miesięcy po bitwie o Yavin opuścił Fondor. Superniszczyciel został przekazany przez Imperatora Palpatine'a Darthowi Vaderowi, który uczynił go swą jednostką flagową należącą do Eskadry Śmierci.

Okręt miał na swoim koncie zniszczenie kilku baz rebeliantów. Jego pierwszym testem była bitwa o Laakteen. Gdy opanował Yavin 4 jego dowódcą został admirał Kendal Ozzel. Dwa i pół roku później uczestniczył w ataku na bazę Echo na Hoth, gdzie jego dowódcą został kapitan Firmus Piett, awansowany w tym samym momencie na admirała. Executor doprowadził do zniszczenia Derry IV, Kothlis oraz sztucznej planetoidy Księcia Czarnego Słońca - Xizora, zabijając tym samym jej właściciela.

Executor pośród innych okrętów Eskadry Śmierci.

Niszczyciel został zniszczony w roku 4 ABY podczas bitwy o Endor, kiedy po pozbawieniu mostka osłon wbił się w niego samobójczym lotem rebeliancki myśliwiec typu A-wing sterowany przez Arvela Crynyda. Kontrola drugiego mostku nie zdążyła w porę zareagować i superniszczyciel wbił się w Drugą Gwiazdę Śmierci ulegając eksplozji. Gilad Pellaeon kiedyś określił, że razem z tym okrętem zginął kwiat imperialnych żołnierzy i oficerów.

Charakterystyka

Zniszczenie Executora.

Executor miał 19000 metrów długości [3], ponad 1000 stanowisk {{L Turbolaser|artyleryjskich}}: wyrzutnie pocisków, działa jonowe i laserowe, a także emitery promieni ściągających. W hangarach przewoził 144 myśliwce, czyli 2 skrzydła myśliwskie, 200 innego typu jednostek bojowych i transportowych (m. in. transportowce Delta Dx-9, promy szturmowe typu Gamma i promy typu Lambda), 3 prefabrykowane bazy wojskowe, kilkanaście AT-AT i kontyngent wojsk lądowych – razem 38 tysięcy żołnierzy. Wszystkie superniszczyciele zostały zaprojektowane przez Lirę Blissex.

Zastosowanie

Executor podczas lotu.

Standardowym zadaniem superniszcyciela było wspomaganie floty jako jednostka flagowa, która potrafiła wygrać bitwy przed jej rozpoczęciem (to przez swoją ogromną moc i wielkość). Executor był także doskonałym środkiem do prowadzenia wojny psychologicznej, a to z powodu swojego rozmiaru i siły. Był używany także do najważniejszych misji wydawanych przez Imperatora.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Model Executora (92cm x 282 cm x 33 cm).

Pomysł stworzenia odrębnego okrętu flagowego dla Dartha Vadera pojawił się podczas tworzenia Imperium kontratakuje. Pierwotnie konstruktorzy Industrial Light & Magic planowali użyć modelu zwykłego niszczyciela typu Imperial-I przemalowanego na inny kolor. Taka idea jednak upadła, a George Lucas i Joe Johnston zaprojektowali dużo dłuższy i cieńszy statek. Taki plan spowodował mnóstwo problemów. Polegały one głównie na tym, że pierwotny model miał mieć blisko 2,5 metra długości, a jednocześnie, tylko niecałe 18 cm wysokości. Było więc bardzo trudno zbudować okręt o takich rozmiarach, który nie złamał by się pod własnym ciężarem. Lekko zmieniono plany, a Lorne Peterson zbudował szkielet modelu przy użyciu lekkiego aluminium. Później, pracownicy ILM, ręcznie dobudowywali detale.

Innym problemem było zainstalowanie oświetlenia w statku. Nie użyto w nim światłowodów, tak jak w przypadku ISD, lecz długich lamp neonowych. Ich światło zaś wydostawało się przez 25 000 mozolnie zrobionych dziurek w kadłubie. Ostatecznie koszt produkcji Executora pochłonął ponad 100 000 $, więc stał się on najdroższym modelem całej sagi. Z tego powodu, rola statku został znacznie powiększona w stosunku do pierwotnych zamiarów i pojawił on się w wielu ujęciach. Zdjęcia wnętrza Executora kręcono zaś na dwóch planach w Anglii.

Ciekawostki

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Behind the Magic
  2. 2,0 2,1 Imperial Sourcebook
  3. Do początku XXI w. jego długość podawana przez wszystkie oficjalne źródła wynosiła 8000 metrów. Następnie zaczęły pojawiać się materiały podające inne wartości (w Star Wars Databank zmieniano długość Executora dwukrotnie na przestrzeni pięciu lat); najnowsze obecnie źródła podają 19 km.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Executora.