Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Myśliwiec RZ-1 A-wing/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


RZ-1.jpg
A-wing
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Myśliwiec RZ-1 A-wing
Producent:
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 9,6 m
Silniki: 2 silniki jonowe Novaldex J-77 Event Horizon
Przyspieszenie maksymalne: 5100 G
Prędkość w atmosferze: 1300 km/h
Prędkość w kosmosie: 120 MGLT
Hipernapęd: Incom GBx-785, klasy 1
Uzbrojenie:
Osłony: Sirplex Z-9
Różne
Załoga: 1 pilot
Ładowność: 40 kg
Cena: 175000 cr
Rola:
  • Myśliwiec zwiadowczy
  • Myśliwiec przechwytujący
Przynależność: Sojusz dla Przywrócenia RepublikiMyśliwiec RZ-1 A-wing, znany również po prostu jako A-wing to rebeliancki myśliwiec kosmiczny zaprojektowany przez generała Dodonnę i Walexa Blissexa. Prototyp skonstruowano krótko po bitwie o Yavin, mając na uwadze obserwacje poczynione podczas ataku na pierwszą Gwiazdę Śmierci. Dostrzeżono wówczas, iż flocie rebelianckiej brakowało jednostki, której głównym atutem byłaby szybkość. Wkrótce A-wing stał się nieoceniony jako jednostka przechwytująca i zwiadowcza.

Charakterystyka

A-wing to niewielki myśliwiec o kadłubie w kształcie klina, wyposażony w prototypowe silniki o ogromnej mocy, pozwalające na osiągnięcie maksymalnej prędkości w przestrzeni rzędu 12 jednostek. Dodatkowo zamontowano silniki manewrowe oraz system sterowania wektorem ciągu na obu głównych silnikach. Czyniło to myśliwiec szybszym i zwrotniejszym od wszystkich produkowanych wówczas maszyn rodziny TIE. Podczas lotu w atmosferze do sterowania używano dodatkowo ruchomych elementów stateczników pionowych.

Wartość osłon A-winga nieznacznie odbiegała od osłon montowanych w X-wingach. Kadłub był jednak niemal całkowicie pozbawiony opancerzenia, co zwiększało prędkość i zwrotność, ale jednocześnie narażało pilota na ogromne niebezpieczeństwo w przypadku przeładowania pola ochronnego. To ostatnie kończyło się najczęściej zniszczeniem maszyny od jednego celnego strzału. Uzbrojenie A-winga stanowiły 2 działka laserowe oraz dwie wyrzutnie pocisków. Unikatową cechą myśliwca była możliwość uniesienia lub opuszczenia działek laserowych maksymalnie o 60 stopni. Niektóre jednostki zmodyfikowano tak, że ich działka mogły obracać się o 360 stopni, co pozwalało na skuteczny ostrzał ścigających. Było to ważne, ponieważ A-wing najczęściej był stosowany w szybkich rajdach na wrogie instalacje oraz w misjach zwiadowczych. Ta dodatkowa modyfikacja umożliwiała ostrzał wroga i jednoczesną ucieczkę bez angażowania się w walkę kołową.

Myśliwiec został także wyposażony w zestaw zakłócający odczyty sensorów i łączność. Miało to na celu zwiększenie szans na ucieczkę z pola walki po dokonaniu rekonesansu lub punktowego uderzenia.

A-wing był drogą (175 tysięcy kredytów za nowy egzemplarz) i trudną w utrzymaniu maszyną; wymagał poświęcenia dużych ilości czasu na przeglądy i wyszukiwanie usterek. Ponadto, nie posiadał możliwości współpracy z droidem astronawigacyjnym, co nie pozwalało na naprawy w czasie lotu, oraz utrudniało skoki w nadprzestrzeń (kalibracja urządzeń była konieczna już po kilku skokach).

Najsłynniejszą eskadrą latającą na A-Wingach była grupa Pasha Crackena.

Modele

A-wing
  • AMT/ERT
    • A-Wing Fighter - skala ok. 1:48, model plastikowy
  • SMT
    • A-Wing Fighter - skala ok. 1:48, model żywiczny

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
A-wingów.
SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!