Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Kendal Ozzel/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Ozzel - portret.jpg
Kendal Ozzel
Data i miejsce śmierci: 3 ABY[1]
Miejsce pochodzenia: Carida[2]
Rasa: Człowiek[1]
Wzrost: 170 cm[2]
Kolor włosów: Brązowe, później siwe[1]
Kolor oczu: Niebieskie[1]
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Admirał
Kendal Ozzel był admirałem Marynarki Imperialnej z czasów galaktycznej wojny domowej.

Biografia

Młodość

Ozzel podczas bitwy o Khorm.

Urodził się i wychował w bogatej rodzinie z Caridy. Zdobył wykształcenie wojskowe w akademii oficerskiej, po czym rozpoczął służbę we flocie Republiki biorącej udział w wojnach klonów. W trakcie trwania konfliktu zasłużył się, dzięki czemu zdobył dowództwo własnego okrętu wojennego. Kontynuował swoją służbę wojskową w siłach zbrojnych Imperium Galaktycznego. Oprócz dowództwa okrętów zdarzało mu się pełnić rolę instruktora w Akademii Imperialnej w Centrum Imperialnym. Przebywając tam pełnił również obowiązki członka sądu wojskowego. Z czasem wrócił do czynnej służby, obejmując dowództwo Gwiezdnego Niszczyciela typu Imperial-II, Reprisal.

W służbie Imperium

Około pół roku po bitwie o Yavin Ozzel został mianowany kapitanem Executora - pierwszego superniszczyciela. Prawdziwy przełom w karierze Ozzela nastąpił niedługo potem kiedy po śmierci admirała Griffa, Ozzel został awansowany do stopnia admirała i został dowódcą Eskadry Śmierci. Przez następne dwa lata z mniejszym lub większym szczęściem dowodził flotą w starciach z siłami Sojuszu Rebeliantów, wypełniając rozkazy dowodzącego eskadrą Lorda Vadera.

Przed bitwą o Hoth i śmierć

Na krótko przed bitwą o Hoth dowodzący Executorem kapitan Firmus Piett przekazał Ozzelowi meldunek o odebraniu transmisji od jednego z droidów zwiadowczych, który wykrył ludzkie formy życia na bezludnej planecie Hoth. Pomimo, że Ozzel lekkomyślnie gotów był to zignorować wierząc że to są zwykli przemytnicy, Darth Vader rozkazał skierować flotę na układ Hoth. Spowodowany przez Ozzela błąd w obliczeniach spowodował że imperialna flota wyskoczyła zbyt blisko planety. Dzięki temu rebelianci zdążyli włączyć pola ochronne, co uniemożliwiło zbombardowanie bazy. Chwilę potem rozwścieczony tym faktem Vader zabił Ozzela, w jego miejsce awansując Pietta.

Ciekawostki

  • W epizodzie V w rolę Admirała Ozzela wcielił się Michael Sheard.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!