Sonda zwiadowcza Viper/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Sonda zwiadowcza Viper
Producent Arakyd Industries
Wysokość 160 cm
Uzbrojenie Pojedyncze działko blasterowe
Przynależność Imperium GalaktyczneSonda zwiadowcza Viper, zwana również w skrócie droidem AV lub probotem, był jednym z wielu rodzajów urządzeń szpiegowskich używanych przez Imperium Galaktyczne podczas galaktycznej wojny domowej. Jego producentem była firma Arakyd Industries.

Historia

Probot na Hoth.

Droidy AV zostały zamówione osobiście przez lorda Vadera w fabryce na Mechis III. Pierwotnie służyły do poszukiwania nieodkrytych planet i wyznaczania szlaków hiperprzestrzennych. Gdy wybuchła galaktyczna wojna domowa, Arakyd dopracował sensory i urządzenia maskujące droida. Dzięki temu maszyną zainteresowało się Imperium, które zaczęło kupować proboty na masową skalę. Planowano ich użycie w celu znalezienia tajnej bazy Rebelii.

Udało się to w 3 ABY, kiedy jeden z droidów trafił na szóstą planetę systemu Hoth. Zlokalizował wtedy bazę rebeliantów i przesłał informację do superniszczyciela Executor.

Charakterystyka

Kapsuła z umieszczonym wewnątrz droidem AV.

Cała seria została zaprogramowana wraz z dodatkowym podprogramem, będącym częścią rewolucji droidów IG-88, zawierającym między innymi instrukcję autodestrukcji w wypadku zagrożenia, aby nie można było odkryć zmienionego oprogramowania. Miała ona również za zadanie chronić uzyskane informacje oraz rozwiązania techniczne stosowane przez firmę Arakyd.

Droid AV był też specjalnie zaprogramowany, aby był bardzo ciekawski, lecz jednocześnie bardzo inteligentny. Wyposażony został w cały garnitur sensorów umożliwiający mu znalezienie jakichkolwiek śladów świadczących o tym, że z pozoru opustoszała planeta była w rzeczywistości zamieszkałą. Były to m. in. silne kamery optyczne wyposażone w lornetki, czujniki ruchu, dźwięku i drgań sejsmicznych, sensory podczerwieni, magnetometry, detektory fal radiowych i elektromagnetycznych. Był w stanie nawet pobrać próbkę materiału i dość dokładnie zbadać ją posiadanymi przyrządami.

Figurka probota wykonana przez Aeron Azzameen.

Do poruszania się probot używał silnika repulsorowego, który był w stanie rozpędzić go do prędkości 40 km/h. Jeżeli zaś został zaatakowany, mógł się chronić używając pojedynczego działka blasterowego. Było to jedyne uzbrojenie, jakie miał, gdyż jego zadaniem nie było walczenie z przeciwnikiem. W przypadku, gdy spotkał wroga, miał za zadanie podążać za nim w celu zdobywania dalszych informacji tak długo, aż uznał, że dowiedział się już wszystkiego co konieczne.

Koszt jednego droida to około 14 500 cr.

Źródła