Baza Echo/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: poszerzyć i poprawić pod względem językowym.

Baza Echo
Data konstrukcji: 2 ABY
Data zniszczenia: 3 ABY
Lokalizacja: Hoth
Przynależność: Sojusz dla Przywrócenia Republiki


Baza Echo była główną placówką Sojuszu dla Przywrócenia Republiki, która została założona na Hoth po utracie poprzedniej placówki na Yavinie 4.

Historia

Założenie bazy

Gdy Imperium zlokalizowało bazę Rebelii na Yavin 4, postanowiono stworzyć nową placówkę. Korzystne miejsce na jej założenie wskazali Han Solo i Luke Skywalker w 0 ABY. Wytypowali oni planetę Hoth, w systemie o tej samej nazwie. Głównymi cechami było to, że planeta była zlokalizowana daleko od planet Imperium, była niezamieszkana, oraz w pobliżu znajdował się pas asteroid. Dowódcy Sojuszu zgodzili się na założenie tam bazy. Cały kompleks został zaprojektowany przez majora Kema Monnona. Wyniki badań, przeprowadzonych przez Rebeliantów, wykazały w którym miejscu na planecie najlepiej ulokować bazę.

W roku 2 ABY, baza była już gotowa. W bazie znajdowało się dobrze wyposażone centrum dowodzenia, centrum medyczne, kwatery dla personelu bazy, oraz dla żołnierzy, hangary dla rebelianckich statków. Samą bazę chroniło pole ochronne, tworzone przez generatory, ulokowane niedaleko bazy. Ogólnie w bazie przebywało 7500 żołnierzy, 350 medyków, oraz 120 droidów. Co jakiś czas, rebelianci patrolowali otoczenie bazy na tauntaunach, jednak bywali atakowani przez wampy.

Bitwa o Hoth

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Hoth.

W roku 3 ABY, bazę odkryło Imperium, przy użyciu droidów zwiadowczych. Planowano zaatakować rebeliantów z zaskoczenia, tak aby nie zdołali uciec, ale admirał Kendal Ozzel popełnił błąd, w wyniku którego flota Imperium została zauważona. Pozwoliło to rebeliantom włączyć pole ochronne bazy i rozpocząć ewakuację. W wyniku tego, Imperium wysłało do boju maszyny kroczące typu AT-AT, które zlokalizowały i zniszczyły generatory wytwarzające pole ochronne bazy. Wtedy to, do bazy wkroczyły wojska Imperium, wraz z Darth Vaderem. Nie zdołali oni jednak schwytać ważniejszych rebeliantów. Leia Organa, Han Solo, Luke Skywalker oraz Mon Mothma zdołali uciec z bazy. Niestety, bitwa, okazała się tragiczna dla Rebelii. Oprócz dużej straty w ludziach, Sojusz stracił mnóstwo osprzętu, uzbrojenia oraz statków.

Powrót Luke'a na Hoth

Baza Echo w 14 ABY.

W roku 12 ABY Luke Skywalker i Callista Ming powrócili na Hoth. Napotkali tam bandę kłusowników, polujących na wampy. Wszyscy zostali przysypani przez śnieg i nie mogli wyjść. Drapieżniki przystąpiły do kontrataku i myśliwi stali się ofiarami. Dwójka Jedi postanowiła stanąć do pojedynku z tymi zwierzętami. Wampy pokazały, że w grupie były o wiele trudniejsze do pokonania i inteligentniejsze. Zdawało się, że dowodzi nimi szczególnie duża i inteligentna Wampa, bez jednej łapy. Luke i Calista z trudem uszli z życiem.

Czasy Kultu Ragnosa

W roku 14 ABY do opuszczonej bazy przybył Kult Ragnosa, wspomagany przez Resztki Imperium, po to aby zdobyć wiadomości o miejscach, w których Moc była szczególnie silna. Alora, uczennica przywódczyni kultu, odkryła, że Luke Skywalker udał się po bitwie na Dagobah, gdzie ukrywał się Yoda. Wtedy to, do bazy wkroczył Jedi, Jaden Korr. Stoczył on pojedynek z Alorą, który wygrał, ale Alora zdołała uciec.

Ciekawostki

  • Echo to także nazwa polskiej bazy w okolicy Diwanii w Iraku.

Źródła