Tauntaun

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Tauntaun
Planeta pochodzenia:
Przeciętny wzrost: 130-200 cm[3]
Kolor futra: BiałeTauntaun to zwierzę z gatunku łączącego cechy gadów i ssaków, charakterystyczne dla planety Hoth.

Charakterystyka

Zwierzęta te przystosowały się do polarnego klimatu, między innymi posiadając grube futro oraz szerokie łapy, ułatwiające bieganie w śniegu. Aczkolwiek nawet to nie wystarczało podczas mroźnych nocy, kiedy stworzenia te musiały się chować do lodowych jaskiń. Naturalnymi wrogami tauntaunów były wampy. Białe futro ułatwiało ukrycie się w ośnieżonym terenie, bieganie z prędkością blisko 90 km/h pomocne było w ucieczce, natomiast przebywanie w większych skupiskach oraz rogi, pozwalały utrzymać drapieżników z daleka.

Pomimo, iż tauntauny były upartymi stworzeniami, zostały oswojone i okazały się wyśmienitymi wierzchowcami do patroli dla rebelianckich żołnierzy z Bazy Echo, gdyż zwykłe pojazdy repulsorowe nie wytrzymywały ekstremalnych warunków pogodowych.

Odkryto, że ultradźwięki wydawane przez niektóre modele droidów drażniły te stworzenia, które potrafiły odgonić źródło dźwięku swoim umięśnionym ogonem. Z czasem, tauntauny zostały wyeksportowane także na inne planety o srogim, zimowym klimacie. Jednak zwierzęta te wolały jednak swoje naturalne terytorium, przez co stawały się jeszcze bardziej uparte.

Ciekawostki

  • Hutt Jabba posiadał głowę tauntauna wiszącą na ścianie jako trofeum.
  • W niektórych sklepach z zabawkami można było dostać pluszowe tauntauny.
  • W Dauphin County (Pensylwania, USA) znajduje się ulica o nazwie Tauntaun.
  • Słowo "tauntaun" w starszej wersji polskiego lektora Imperium kontratakuje było wymawiane tak samo, jak się je pisze, natomiast w nowszej wersji brzmi ono podobnie do "tonton".

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
tauntaunów.