Callista Ming

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Callista Ming
Data i miejsce śmierci:
Miejsce pochodzenia: Chad
Rasa: Człowiek
Wzrost: 170 cm
Kolor włosów: Brązowy
Kolor oczu: Szare
Przynależność:
Callista Ming, wcześniej znana jako Callista Masana [1] to kobieta pochodząca z planety Chad. Jej rodzina prowadziła farmę wodną. Na planecie Chad było to popularne zajęcie, ponieważ jej powierzchnię pokrywają w większości oceany. Umiejętności w używaniu Mocy wykryto u niej wcześnie, więc mogła szybko rozpocząć szkolenie. Jej mistrzem został Djinn Altis, który przybył na Chad Chu'unthorem - statkiem kontynuującym tradycje legendarnej, latającej akademii Jedi.

Biografia

Wczesny treningi

Callista rozpoczęła trening Jedi już jako dorosła kobieta i została członkiem odłamu Zakonu, Altisiańskich Jedi. Odbywała go wraz z Geithem - młodym chłopakiem z Chad. Po ukończeniu szkolenia Callista wyruszyła z Geithem na inne planety galaktyki, by czynić swoje powinności rycerza Jedi.

Wojny klonów

Bitwa o JanFathar

W okresie wojen klonów Callista, razem z innymi członkami wspólnoty niosła pomoc humanitarną do wielu zniszczonych przez wojnę i zapomnianych rejonów. W roku 22 BBY[2] znajdowała się na pokładzie Wookiee Gunner lecącego na splądrowaną planetę Yarille, gdy Jedi otrzymali wezwanie pomocy od pojmanej agentki wywiadu Republiki, Halleny Devis. Załoga statku przekazała informacje najbliższej jednostce Republiki, Levelerowi, a następnie wyruszyła na spotkanie z dowódcą okrętu, kapitanem Pellaeonem. Było to jej pierwsze spotkanie z okrętem tego rozmiaru oraz z przedstawicielami głównego nurtu Zakonu, jako że Ahsoka Tano znajdowała się na okręcie wraz z nowymi członkami Kompanii Potok i jej dowódcą, Rexem. Młoda padawanka zareagowała konsternacją i wrogością na wieść o obyczajach panujących we wspólnocie.

Callista Ming w czasie bitwy

Na spotkaniu w sali konferencyjnej krążownika ustalono, że obecne na pokładzie klony z 501 Legionu wraz z Jedi spróbują odbić agentkę Davis, nim ta zostanie przekazana Separatystom, którzy pomagali lokalnym buntownikom przejąć władzę. Przedostali się na planetę statkiem zaopatrzeniowym z fałszywymi kodami transpondera, a Callista wraz z pozostałymi Jedi za pomocą medytacji zlokalizowała Hallenę w ogarniętej walkami stolicy - Atharze.

Oddział wylądował kilka przecznic od miejsca przetrzymywania agentki, zaś sama Callista spróbowała złamać kody Separatystów. Dzięki temu odkryła wzmożoną komunikację między najeźdźcami, a budynkiem z Halleną w środku. Zgodnie z planem odbicia więźnia została ona, wraz Ahsoką, na zewnątrz, aby osłaniać resztę grupy przed droidami. Gdy zakładniczka została już odbita, Jedi dzięki Mocy zawalili okoliczne budynki blokując w ten sposób siły Separatystów i umożliwiając ucieczkę. Po dostaniu się na pokład statku planowali wrócić na Levelera, lecz ten musiał uciekać z układu przed flotą Separatystów. W związku z tym zmuszeni byli do powrotu na planetę wraz z Anakinem Skywalkerem, który przyleciał z pomocą. Nie mając innej możliwości, postanowili porwać jeden z separatystycznych promów transportowych CR-20. W czasie walk z droidami i pilotami statu ranny został jeden z klonów. Ince, którego potem opatrywała Callista.

Po przejęciu statku i wydostaniu się z planety, okazało się, że Levelerowi udało się wrócić do układu i przyjąć transportowiec na swój pokład, lecz został uszkodzony przez gwiezdny niszczyciel Separatystów. Callista została wysłana, aby zbadać komputer celowniczy pocisków udarowych, który nie był sprawny. Dzięki swoim zdolnościom połączyła się z nim, a następnie przejęła kontrolę nad pociskami i zniszczyła znaczną część wrogiej floty zmuszając ją do ucieczki.

Po opuszczeniu systemu, Altisiańscy Jedi przesiedli się na Wookie Gunnera i kontynuowali swoją misję na Yarillę.

Misja na Eye of Palpatine

Nie wiadomo, w jaki sposób Callista dowiedziała się o superpancerniku Eye of Palpatine, ale gdy to nastąpiło, młoda Jedi wraz z Geithem wyruszyła na misję zniszczenia statku. Odnaleźli okręt, ale podczas nieudanej próby destrukcji statku Geith zginął. Callista natomiast cudem uniknęła śmierci. W ostatnich chwili przeniosła swojego ducha do komputera sterującego systemami uzbrojenia statku.

Jest to jeden z trzech znanych przypadków, kiedy to rycerz Jedi w chwili śmierci przenosi swojego ducha do urządzenia mechanicznego. Później Imperium Galaktyczne po prostu porzuciło projekt superpancernika, a Callista trwała zapomniana przez Galaktykę w Mgławicy Stokrotka.

Trwało to 30 lat, aż do momentu, kiedy na pokładzie statku zjawił się Luke Skywalker oraz Cray Mingla, Nichos Marr i C-3PO. Skywalker był ciężko ranny, ale udało mu się nawiązać kontakt z Callistą. Luke i Callista od razu przypadli sobie do gustu, choć ich związek zapowiadał się dość dziwnie, ponieważ Callista cały czas była uwięziona w Oku Palpatine’a. Callista znalazła sposób by komunikować się z Lukiem przez sieć głośników i mikrofonów rozmieszczonych po całym pokładzie.

Luke miał świadomość, że trzeba będzie zniszczyć statek, a to oznaczało także śmierć Callisty. W przeciwnym razie Oko zniszczyłoby planetę Belsavis, na której akurat przebywała Leia Organa Solo i Han Solo. Luke zdecydował, że zniszczenia statku dokona on sam, gdyż miała to być samobójcza misja. Ubiegła go jego uczennica - Cray Mingla, po wcześniej ustalonym z Callistą planie. Luke zbyt wyczerpany i ranny został odesłany jednym z lądowników wraz z Nichosem Carrem, C-3PO i innymi istotami, które przypadkowo znalazły się na pokładzie okrętu. Wszyscy ocaleni znaleźli się na pokładzie statku Mary Jade, gdzie okazało się, że Callista przeżyła. Wraz z Cray po unieruchomieniu systemu autodestrukcji użyły Mocy, by dokonać zamiany swych osobowości.

Luke był bardzo szczęśliwy i zabrał Callistę do akademii Jedi na Yavinie 4 by tam ją szkolić. Okazało się jednak, że Callista straciła umiejętność władania Mocą. Zrozpaczona Callista opuściła Luke'a, by samodzielnie odszukać swoje miejsce w galaktyce.

Podczas samotnych podróży odkryła, że jest w stanie częściowo odzyskać swój kontakt z Mocą, ale tylko przez komunikowanie się z jej ciemną stroną. Podjęła więc decyzję - tym razem dobrowolną - o całkowitej rezygnacji z korzystania z Mocy.

Niewolnica Abeloth

W czasie swojej podróży natrafiła na potężny byt Mocy, Abeloth, która przejęła jej ciało i pochłonęła osobowość. Dzięki jej wspomnieniom, zainteresowała się Jedi oraz zaczęła sięgać do młodych uczniów ukrytych w Schronisku w czasie wojny z Yuuzhan Vongami oraz zainteresowała się rodziną Skywalkerów. Korzystając z ciała Ming, Abeloth próbowała oszukać Luke'a i nakłonić go, aby przyczynił się do realizacji jej planu. Ostatecznie Wielki Mistrz wyrwał za pomocą techniki wyrywanie nerwów ducha swojej byłej ukochanej na Nam Chorios z kontrolowanego w tym czasie przez Abeloth ciała Nenna. Dzięki temu Callista odzyskała pełnię kontaktu z Mocą i odeszła łącząc się z jej jasną stroną.

Umiejętności

Podobnie jak znaczna część wspólnoty Altisiańskich Jedi, Callista była wyszkolona w wyczuwaniu maszyn za pomocą Mocy, jednak jej zdolności były na tyle rozwinięte, że mogła całkowicie połączyć swój umysł z maszyną, a nawet przenieść go tam na stałe. Ponadto została przeszkolona w walce mieczem świetlnym oraz innych technikach korzystania z Mocy.

Przypisy

Źródła