Firmus Piett/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Firmus Piett
Data i miejsce narodzin: 39 BBY
Data i miejsce śmierci: 4 ABY
Miejsce pochodzenia: Axxila
Rasa: Człowiek
Wzrost: 165 cm
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Profesja: Oficer
Firmus Piett to oficer służący w Marynarce Imperialnej podczas galaktycznej wojny domowej.

Biografia

Młodość

Piett urodził się w 39 BBY na planecie Axxila na Zewnętrznych Rubieżach. Zazwyczaj było to przeszkodą w karierze, gdyż we Flocie Imperialnej ważne było pochodzenie ze Światów Jądra. Oficerowie z zewnętrznych terytoriów prawie nigdy nie służyli na wysokich stanowiskach. Gdy Piett wstąpił do marynarki, udowodnił swoje wysokie kompetencje i wieku 26 lat był już porucznikiem, dowodząc flotą kontrolującą jego rodzinny sektor. W tym czasie Piett osiągał ponadprzeciętne wyniki w aresztowaniach i pościgach za piratami.

Darth Vader przydzielił kapitana Pietta do dowodzenia niszczycielem gwiezdnym Accuser gdzie służył pod rozkazami admirała Griffa. Gdy podczas ewakuacji rebeliantów z Yavina 4 Griff zginął, jego miejsce zajął świeżo awansowany do stopnia admirała Kendal Ozzel. W wyniku tego awansu zwolniło się stanowisko kapitana superniszczyciela Executor, które objął Piett.

Galaktyczna wojna domowa

Trzy lata po bitwie o Yavin, kapitan Piett i jego oficerowie odebrali sygnał od droida zwiadowczego w układzie Hoth, wskazujący na miejsce ukrytej bazy rebeliantów. Piett upewnił się, że Darth Vader będzie na mostku podczas ogłaszania odkrycia przełożonemu. Tak jak się spodziewał, admirał Ozzel uznał sygnał za mało ważny. Mimo to Vader natychmiast zaakceptował interpretację Pietta co do danych z sondy (prawdopodobnie bazując też na swoich przeczuciach) i nakazał przemieszczenie floty do układu Hoth.

Okręty opuściły nadprzestrzeń zbyt blisko planety, dzięki czemu Rebelianci natychmiast wykryli flotę i włączyli pole ochronne uniemożliwiające bombardowanie z orbity. Vader w gniewie zabił Ozzela, jednocześnie awansując Pietta do rangi admirała uznając go za o wiele bardziej kompetentnego. Załoga okrętu zaczęła obstawiać, jak długo nowy dowódca zostanie przy życiu. Kiedy generał Veers zdobył bazę na Hoth, uciekł z niej Millennium Falcon. Vader nakazał pościg za frachtowcem, który kontynuowano nawet wtedy, gdy Han Solo ukrył się ze swoim statkiem w gęstym polu asteroidów wokół Hoth.

Podczas poszukiwań niszczyciel gwiezdny Avenger odnalazł Falcona, lecz ten niedługo potem zniknął w tajemniczych okolicznościach. Boba Fett, jeden z kilku łowców nagród wynajętych przez Vadera w celu szukania zbiegów, odkrył że Falcon wcale nie opuścił układu, lecz ukrył się przyczepiając się do mostka niszczyciela. Fett zawiadomił Imperium o locie Falcona na Bespin. Podczas oprowadzania Hana Solo, Leii Organy i Chewiego po Mieście w Chmurach przez Lando Calrissiana, ludzie Pietta wyłączyli hipernapęd w Millennium Falconie. Gdy frachtowiec opuszczał planetę, został niemal złapany przez promień ściągający Executora, lecz R2-D2 w porę naprawił hipernapęd i statek po raz kolejny uciekł. Mimo tego wydarzenia Vader nie uśmiercił Pietta ponieważ, w odróżnieniu od Ozzela i Needy, admirał wykazał się kompetencją i ucieczka Falcona nie była jego winą. Piett został tymczasowo przeniesiony na niszczyciel Accuser.

Powrócił na mostek Executora niedługo po śmierci księcia Xizora i dowodził flotą podczas bitwy o Endor. Gdyby pozwolono mu interweniować, flota rebeliancka mogłaby zostać zniszczona. Zamiast tego otrzymał od Palpatine'a rozkaz utrzymywania pozycji i blokowania okrętom Rebelii drogi ucieczki tak, by Gwiazda Śmierci mogła po kolei zniszczyć wszystkie wrogie jednostki. Jednak rebelianci zbliżyli swoje okręty do imperialnych niszczycieli, przez co superbroń nie mogła oddać bezpiecznego strzału.

Śmierć

Podczas bitwy admirał Gial Ackbar rozkazał skupić cały ogień okrętów rebelianckich na superniszczycielu Executor. Skoncentrowany ostrzał pozbawił mostek pola ochronnego, dzięki czemu myśliwce A-wing zniszczyły system kierowania ogniem. Piett rozkazał zwiększenie ostrzału z dziobowych baterii turbolaserów, ale było już za późno. Chwilę później uszkodzony A-wing pilotowany przez Arvela Crynyda wbił się w Executora, zabijając Pietta i całą obsadę mostka. Zniszczenia i ogień ogarnęły centra nawigacji niszczyciela. Zanim załoga zdołała odzyskać kontrolę za pomocą awaryjnych stanowisk kontroli, Executor został przejęty przez grawitację Gwiazdy Śmierci i rozbił się o jej powierzchnię.

Ciekawostki

Figurka LEGO admirała.
  • W obu filmach Pietta grał Kenneth Colley.
  • Piett pierwotnie miał nie pojawić się w Powrocie Jedi, nie było go w scenariuszu. Jednak Lucas pod wpływem listów fanów zmienił zdanie i w trakcie kręcenia filmu dodał kilka scen z udziałem Pietta.
  • Minifigurka LEGO przedstawiająca Pietta pojawiła się w zestawie 10221 Ultimate Collectors Series Super Star Destroyer.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Firmusa Pietta.