Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Emancipator

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Accuser.png
Accuser
Podstawowe dane
Producent: Kuat Drive Yards
Model: Gwiezdny Niszczyciel typu Imperial-I[1]
Rodzaj: Gwiezdny Niszczyciel
Specyfikacja techniczna
Długość: 1600 m
Uzbrojenie:
Różne
Przynależność:Emancipator (Oswobodziciel) imperialny Gwiezdny Niszczyciel typu Imperial-I,przechwycony przez Nową Republikę podczas bitwy o Endor. Wcześniej znany był pod nazwą Accuser.

Historia

Accuser (po lewej, drugi od góry) i inne niszczyciele Eskadry Śmierci.

W służbie Imperium

W 3 ABY, Accuser był częścią Eskadry Śmierci Dartha Vadera. Brał udział w bitwie o Hoth, a później w pościgu za Millennium Falconem. Gdy ścigany frachtowiec zniknął (a tak na prawdę przycumował do kadłuba innego niszczyciela), flota Eskadry Śmierci została rozproszona i tym samym Accuser odłączył się od reszty statków.

Niedługo przed bitwą o Endor, Accuser i towarzyszący mu krążownik przechwytujący Grappler zatrzymały konwój, który przewoził m. in. bothańskich szpiegów wracających z budowanej II Gwiazdy Śmierci. Gdy już planowano przeszukiwać zatrzymane statki, pojawiła się grupa rebelianckich X-wingów, które po krótkiej walce zdołały zniszczyć Grapplera. Wtedy wszystkie statki konwoju rzuciły się do ucieczki. Dowódca Accusera kazał wtedy strzelać do bezbronnych statków, lecz cześci Bothan udało się ujść z życiem.

Accuser i Grappler zatrzymują konwój z bothańskimi szpiegami.

W 4 ABY Accuser był częścią floty chroniącej budowaną Drugą Gwiazdę Śmierci. Wziął udział w bitwie o Endor, lecz został podczas niej przejęty przez wojska Rebeliantów. Nazwę niszczyciela zmieniono na Emancipator i od tej pory walczył on w służbie Sojuszu, a potem Nowej Republiki.

W służbie Nowej Republiki

Jednym z jego pierwszych zadań po stronie Nowej Republiki był udział w ataku na imperialną placówkę w systemie Commenor (kryptonim Blackmoon), potem Emancipator został użyty w odbiciu Ciutric z rąk admirała Krennela. Krążownik został przy tym poważnie uszkodzony.

Ostatnią misją tego okrętu był udział w odsieczy w bitwie o Mon Calamari, podczas ofensywy sklonowanego Imperatora. Dowodzony przez Lando Calrissiana i Wedge’a Antillesa niszczyciel został poważnie uszkodzony. Załoga opuściła pokład, a okręt został całkowicie unicestwiony przez jeden z pogromców światów.

Ciekawostki

Accuser (u góry, z lewej) i inne niszczyciele podczas bitwy o Endor.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!