Avenger

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Avenger
Podstawowe dane
Pełna nazwa: CVS 1401 Avenger
Producent: Kuat Drive Yards
Model: Gwiezdny niszczyciel typu
Imperial-II
Rodzaj: Gwiezdny niszczyciel
Specyfikacja techniczna
Długość: 1600 m
Silniki:
Uzbrojenie:
Różne
Rola:
  • Okręt bojowy
  • Okręt dowodzenia
Przynależność:Avenger (Mściciel) był jednym z wielu imperialnych niszczycieli typu Imperial-II. W latach 3 - 4 ABY był częścią Eskadry Śmierci i własnością Dartha Vadera.

Historia

Bitwa o Hoth

W 3 ABY niszczyciel był częścią Eskadry Śmierci. Razem z resztą floty uczestniczył w bitwie o Hoth, gdzie był dowodzony przez kapitana Lortha Needę. Podobnie jak inne okręty stanowił część blokady, która miała uniemożliwić ucieczkę rebelianckich statków z systemu. Później zostało mu przydzielone specjalne zadanie - złapanie Millennium Falcona.

Pościg za Millennium Falconem

Avenger (u góry z lewej) i inne niszczyciele Eskadry Śmierci.

- "Mamy priorytetową wiadomość z niszczyciela Avenger." - oficer imperialny do admirała Pietta.[1]

Gdy Millennium Falcon uciekł z powierzchni Hoth, niszczyciel natychmiast ruszył w pościg. Towarzyszyły mu cztery myśliwce TIE. Ścigany frachtowiec miał uszkodzony hipernapęd, co ułatwiało zadanie imperialnemu okrętowi, lecz mimo to nie potrafiono go złapać. Cały pościg o mało nie skończył się zniszczeniem Avengera, gdyż w pewnym momencie z przeciwnej strony, dwa inne niszczyciele chciały odciąć drogę ucieczki Millennium Falcona, a gdy mały frachtowiec je ominął, rozpędzone zaczęły zmierzać w stronę również pędzącego Avengera. W ostatniej chwili załogom udało się uniknąć kolizji. Millennium Falcon jednak w tym czasie zdołał uciec i skryć się w polu asteroid.

Później jednak nadarzyła się kolejna okazja na złapanie Millennium Falcona. Statek, który ukrył się w jednej z asteroid, musiał uciekać przed exogorthem i został namierzony przez Avengera. Ta szansa również została zaprzepaszczona. Millennium Falcon podczas pościgu nagle zniknął (w rzeczywistości przycumował do tylnej części mostka krążownika i dzięki temu był niewykrywalny przez sensory).

Gdy Darth Vader dowiedział się o kolejnej porażce, zabił kapitana Needę, a krążowniki rozproszyły się po galaktyce w poszukiwaniach zaginionego frachtowca. Millennium Falcon zaś odczepił się od mostka na kilka chwil przed wejściem niszczyciela w nadświetlną.

Bitwa o asteroidy Vergesso

Avenger i Executor podczas ataku na bazę Kothlis II.

Później, okręt brał udział w bitwie o asteroidy Vergesso, gdzie towarzyszył superniszczycielowi Executor i dwóm niszczycielom typu Victory-II w zniszczeniu sympatyzującej z Rebelią bazy Vergesso. Podczas bitwy ze słabszymi, lecz znacznymi wojskami wroga, krążownik nie został nawet minimalnie uszkodzony.

Plany drugiej Gwiazdy Śmierci

Jakiś czas później ruszyła imperialna operacja mająca na celu podrzucenie rebeliantom planów budowanej drugiej Gwiazdy Śmierci. Miały one być zaszyfrowane i transportowane w pamięci komputera, na pokładzie frachtowca Suprosa. Gdy rebelianci przechwycili urządzenie, konieczne było udowodnienie im, że mają one wielką wagę.

W tym celu, Darth Vader, dowodzący niszczycielami Executor i Avenger udawał, że próbuje odzyskać dane. Najpierw, zaatakował rebeliancką stację, która znajdowała się na orbicie planety Kothlis. Gdy zaś rebeliantom udało się umieścić komputer w korwecie Razor, w pościg za nią wysłany został Avenger. Udało mu się złapać statek, lecz komputer został uratowany na pokładzie kapsuły ratunkowej.

Bitwa o Endor

W 4 ABY na pokładzie niszczyciela Avenger, Darth Vader poleciał do systemu Endor, aby osobiście sprawdzić postępy w budowie II Gwiazdy Śmierci. Okrętowi Mrocznego Lorda towarzyszyły Adjudicator i Stalker. Jakiś czas później, cała trójka, wraz z ponad trzydziestoma innymi niszczycielami wzięła udział w bitwie o Endor.

Avenger, Adjudicator i Stalker nad Endorem.

Przypisy

  1. "We have priority message from the Star Destroyer Avenger." - Imperium kontratakuje.

Źródła