Delak Krennel

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Krennel.jpg
Delak Krennel
Data i miejsce śmierci: 9 ABY
Miejsce pochodzenia: Corulag
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Blond
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Admirał
Delak Krennel to admirał Marynarki Imperialnej służący podczas galaktycznej wojny domowej.

Biografia

Krennel był człowiekiem wysokim i dobrze zbudowanym. Był również znany z doskonałych umiejętności w walce wręcz. W młodości podczas walki utracił prawą rękę, a w jej miejsce wmontował mechaniczną protezę, mogącą miażdżyć przedmioty.

Szkolenie wojskowe odbył w Akademii imperialnej na Prefsbelcie IV, gdzie był między innymi oficjalnym mistrzem walki wręcz, za co otrzymał wiele nagród. Po ukończeniu studiów otrzymał dowództwo nad Gwiezdnym Niszczycielem Reckoning. Następnie został wysłany do Nieznanych Regionów, pod komendę wielkiego admirała Thrawna, dokonującego podbojów tamtejszych ludów. Obaj nie umieli ze sobą współpracować. Krennel nie mógł znieść, że musi służyć pod rozkazami nie-człowieka. Dodatkowo z rezerwą odnosił się do metod poznawania przeciwnika, poprzez badanie jego kultury. Delak zawsze uważał że lepszą metodą jest użycie brutalnej siły w celu pokonania przeciwnika. Ich współpraca nie układała się do tego stopnia, że Thrawn odesłał Krennela z jego okrętem z powrotem na Coruscant. Krennel uniknął kary tylko dzięki śmierci imperatora Palpatine'a w bitwie o Endor.

Krennel nie poszedł wtedy w ślady niektórych imperialnych dostojników, którzy utworzyli własne mini-imperia i pozostał wierny wobec przywódców Imperium na Coruscant. Sześć miesięcy później po ucieczce z Coruscant wielkiego wezyra Pestage'a władzę w Imperium przejął generał Paltr Carvin. Krennel dostał rozkaz udania się do Hegemoni Ciutrica w celu aresztowania Pestage'a i sprowadzenia go z powrotem do stolicy. Delak dogadał się wtedy z Ysanną Isard, że zabije Pestage'a. Dzięki temu Isard mogłaby ułatwić sobie zdobycie władzy nad Imperium. Krennel udał się wraz z flotą na Ciutric IV, gdzie odparł atak rebeliantów, chcących uratować Pestage'a. Wylądował na planecie, po czym odnalazł i osobiście zabił wielkiego wezyra. Następnie Krennel przejął należącą do niego Hegemonię Ciutrica, po czym zerwał związki z Coruscant.

Przez następne kilka lat Krennel umacniał swoją władzę w swoich domenach. Stłumił wszelką opozycję, umocnił armię, ufortyfikował najważniejsze planety z Ciutriciem IV na czele. Jednocześnie za jego rządów Hegemonia zaczęła być postrzegana jako miejsce bezpieczne i pełne dobrobytu. Krennel nadał nawet sobie tytuł "księcia - admirała". Podczas kampanii Thrawna Krennel wysyłał mu pomoc w postaci żołnierzy i zaopatrzenia.

Po pokonaniu Thrawna w przestrzeni Bilbringi, Nowa Republika obrała za cel ataku Hegemonię Ciutrica. Za mało przekonujący powód ataku posłużył pretekst osądzenia admirała za śmierć Sate'a Pastege'a. W tych okolicznościach Krennel (współpracujący wtedy z klonem Ysanny Isard) intrygę przeciw Nowej Republice. Kiedy flota inwazyjna zdobyła planetę Linadę III Krennel ogłosił że chciał ją przekazać w posiadanie mieszkańcom Alderaana. Wywołało to oczywistą wściekłość ludzi na władze Nowej Republiki.

Podczas następnych walk Krennel odniósł kilka znaczących zwycięstw m.in zniszczył duży republikański konwój podążający na Linadę III, a w czasie innej potyczki zdziesiątkował Eskadrę Łotrów. Korzystając z pozornego osłabienia wroga Krennel postanowił z pomocą swojej floty uderzyć na Coruscant, a tym samym zadać ciężki cios Nowej Republice.

Ostatecznie jego atak został uprzedzony przez atak floty admirała Ackbara na Ciutric IV. W początkowej fazie bitwy siły Krennela zdołały odepchnąć flotę inwazyjną. Jednak w pewnym momencie bitwy Rebelianci wykorzystali manewr zwany "Kleszczami Thrawna". Z tyłu floty Imperium wyskoczyły posiłki rebelianckie, przez co siły Imperium zostały wzięte w dwa ognie.

Admirał Krennel zginął na pokładzie swojego okrętu flagowego Reckoning, gdy ten został zniszczony po ciężkim ostrzale z Selonian Fire i Corusca Fire. Niedługo potem walki ustały, a cały obszar Hegemoni Ciutrica dostał się pod okupację sił Nowej Republiki.

Źródła