R2-D2/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych. W tym artykule należy: usunięcie niekanonicznych informacji.

R2-D2
Planeta pochodzenia Naboo
Stwórca Industrial Automaton
Producent Industrial Automaton
Model R2
Typ Droid astromechaniczny
Wysokość 96 cm
Płeć Zaprogramowana płeć męska
Kolor sensorów
 • Niebieski
 • Czerwony
Uzbrojenie Paralizator, laser
PrzynależnośćR2-D2 to droid astromechaniczny, który był obecny przy najważniejszych wydarzeniach w historii galaktyki. W czasach upadku Republiki przetrwał inwazję na Naboo, pomagając młodemu Anakinowi Skywalkerowi zniszczyć centrum dowodzenia droidami na orbicie. Uczestniczył w misji ratunkowej dla Obi-Wana na Geonosis, gdzie rozpoczął się konflikt zwany wojnami klonów. Gdy powstało Imperium, R2 był obecny na Mustafar, następnie przy porodzie Padmé Amidali, aż dostał się pod opiekę kapitana Tantive IV. Wiele lat później brał udział w galaktycznej wojnie domowej, podczas formowania się Nowej Republiki i jej walki z resztkami Imperium, podczas wojny z Yuuzhan Vongami i Mrocznym Gniazdem, a także w trakcie drugiej koreliańskiej insurekcji. W tym okresie najczęściej należał do rodziny Skywalkerów lub Solo.

Budowa

Artoo miał 96 cm wzrostu. Składał się z metalowego korpusu opartego o dwie nogi z gąsienicami, a także trzecią nogę, wysuwaną. Miał on poruszaną głowicę, która obracała się na owalnym pierścieniu. Na głowicy zamieszczony był główny receptor optyczny oraz oko radarowe. Był tam też projektor holograficzny, dzięki któremu Artoo mógł odtwarzać hologramowe projekcje. Na korpusie oprócz wentylatorów oraz głośnika znajdowały się różnego rodzaju ramiona i urządzenia dodatkowe. Oto niektóre z nich:

 • ramię złącza komputera służyło do podłączenia R2 do terminalu w celu wymiany informacji i wprowadzenia poleceń
 • ramię chwytaka pozwalało Artoo manipulować przedmiotami, a podczas lotów kosmicznych naprawiać statek, na którym był zainstalowany
 • ramię ładowania energetycznego pozwalało R2-D2 na ładowanie układów zasilających martwych maszyn i wysyłanie impulsów przez uszkodzone obwody dla testów diagnostycznych
 • silniki odrzutowe zamontowane na dwóch nogach; umożliwiały one lot zarówno w przestrzeni kosmicznej, jak i nad powierzchniami planet
 • gaśnice
 • przyssawka
 • piła tarczowa
R4-P17, R2-D2 i R3-Y2.

Historia

Droidy astromechaniczne były projektowane głównie do pracy w próżni. Ich nadrzędnym celem było naprawianie statków, gdy te znajdowały się w przestrzeni kosmicznej. Pierwsze wzmianki o R2-D2 mówią o tym, że został on skonstruowany właśnie w tym celu dla myśliwców N-1 i innych statków Naboo.

Inwazja na Naboo

W 32 BBY, R2-D2 razem z kilkoma innymi droidami astromechanicznymi leciał na statku Królowej Amidali uciekając z Naboo przed wojskami Federacji Handlowej. Osłony statku, zostały uszkodzone, przez blokadę. Droidy będące na statku zostały wysłane do naprawy usterki. Wszystkie oprócz R2-D2 zostały zestrzelone. Gdy osłony przestały działać R2 obszedł główny obwód i przywrócił zasilanie, za co został nagrodzony, przez Królową. Królowa - podająca się za służkę - wyczyściła R2. Na Tatooine, gdzie musiano lądować z powodu uszkodzenia hipernapędu, R2-D2 poznał C-3PO swojego późniejszego przyjaciela, z którym od razu łatwo znalazł wspólny język. Po powrocie na Naboo R2 pomagał w walce, a następnie odegrał dużą rolę w zniszczeniu Centrum Dowodzenia Droidami jako droid astromechaniczny Anakina Skywalkera.

Wojny klonów

Tuż przed rozpoczęciem wojen klonów Artoo miał okazję głębiej zaprzyjaźnić się z C-3PO na pustynnej planecie Tatooine, a później podczas bitwy o Geonosis. W trakcie wojen klonów Artoo był świadkiem sekretnego ślubu Anakina Skywalkera z Padmé Amidalą, później towarzyszył młodemu Jedi i jego mistrzowi Obi-Wanowi Kenobiemu w tajnych misjach dla Zakonu Jedi. Jego zadanie polegało głównie na naprawie usterek w myśliwcach.

Plany Republiki

R2-D2 walczy z R3-S6.

Artoo nigdy nie miał czyszczonej pamięci, przez co o mały włos nie wpadł w ręce Separatystów. Podczas bitwy na Bothawui myśliwiec, w którym był Anakin Skywalker, doznał takiego uszkodzenia, że Anakin (już na Niszczycielu) myślał, że R2-D2 zginął. W rzeczywistości R2 został "ocalony" przez tradoshańskiego zbieracza, Gha Nachkta. Gdy Anakin i Ahsoka przybyli na jego statek w celu poszukiwania R2-D2, Trandoshanin ukrył Artoo przed nimi, gdyż wcześniej zdobył sojusz z Generałem Grievousem - miał mu dostarczyć droida w zamian za cenę.

W czasie drogi Artoo próbował dwa razy uciec; najpierw zamierzał niespostrzeżenie ulotnić się (w dodatku wykiwał robota-zabójcę), lecz został przyłapany przez Gha Nachkta. Za drugim razem, kiedy tradonshański statek dotarł na orbitę księżyca Ruusan. Wtedy zamierzał wysłać Anakinowi przekaz o lokalizacji bazy nasłuchowej, lecz ponownie Gha Nachkt go przyłapał. Po przybyciu do stacji Skytop, Grievous rozpoczął wydobywanie danych z banku pamięci Artoo. Gdy tylko Gha Nachkt odkrył jego plany, zamierzał dostać większą zapłatę i wtedy Grievous dał mu ją w wersji zabicia mieczem świetlnym.

Potem R2-D2 został zabrany przez czterech Magna-Guardów do statku generała, lecz wtedy ocalił go Anakin. Gdy się dowiedzieli, że R3-S6, zastępczy droid Anakina, był szpiegiem Separatystów, R2 ruszył do panelu na zewnętrznej platformie, skąd otworzył wyjście z bazy, która akurat była w stanie zagrożonym. R2 musiał stoczyć walkę z R3, który przybył go wyeliminować. W czasie walki R2 wylał olej na R3 i chciał go zrzucić, lecz droid-szpieg nie chciał się poddać i szybko uczepił się R2 swoją przyssawką. Baryłkowaty droid Anakina nie zamierzał tanio sprzedać swej skóry i podpalił olej silniczkiem umieszczonym w swej nodze, a potem, używając piły, obciął linkę, przez co R3-S6 spadł z mostu i zginął, uderzając o kawałek metalu. Wtedy przyleciał Anakin Skywalker i uratował go, a stacja nasłuchowa uległa zniszczeniu.

Czasy Imperium

Alderaan

W 19 BBY przebywał na Alderaan w pałacu Baila i Brehy Organa razem z C-3PO. W przeciwieństwie co do swojego towarzysza nie został poddany operacji czyszczenia pamięci. W niewyjaśniony sposób wraz z Threepio znaleźli się na statku, który ostatecznie rozbił się na planecie Ingo. Znalazł tam schronienie u Thala Jobena i Jorda Dusata, wraz z którymi pokrzyżowali plany gangowi Fomm, który chciał przejąć władzę nad całą planetą, za pomocą potężnego statku kosmicznego Trigon One. W czasie próby powrotu do Baila Organy trafił także na planetę Tyne Horky, gdzie razem z C-3PO podjęli pracę w miejscowej kantynie, nie zagrzali tam długo miejsca, gdyż wplątali się w kolejną aferę. Zaginął król Pon Julpa, prawowity władca Tammuz-An. Dzięki droidom monarcha wrócił na tron. Ostatecznie po wielu przygodach R2-D2 wrócił z powrotem do senatora z Alderaan, który przekazał go swojej przybranej córce - Księżniczce Lei.

Atak Korsarzy Jinwa

Przed rokiem 0 BBY, R2-D2 i C-3PO byli na pokładzie rebelianckiego frachtowca, który transportował ważne informacje na planetę o nazwie Ladro. Statek zaatakowali Korsarze Jinwa niszcząc system podtrzymywania życia, po czym cała załoga umarła. R2 aby ocalić ich istnienie, wszczepił C-3PO czip ze strategiami wojennymi kapitana Antillesa. Natchniony towarzysz udał się do ładowni statku i odpalił będące tam droidy. Wydawał im polecenia i wspólnie wydostali się z pułapki Korsarzy. Postanowił on wykorzystać pas asteroid, wlatując w niego, po czym rozpylili tam gaz, który spowodował rozbicie się statków wrogów. Bezpiecznie dotarli na Ladro, gdzie C-3PO nie wiedział co się z nim stało.

Początek upadku Imperium

R2 i jego nierozłączny przyjaciel C-3PO.

W roku 0 BBY statek Tantive IV, lecący z tajnymi planami Gwiazdy Śmierci, został zaatakowany przez Gwiezdny niszczyciel Imperium. Na pokładzie znajdowała się księżniczka Leia Organa, która ukryła tajne plany superbroni Imperium w pamięci Artoo. Droid w ostatniej chwili zdołał wraz z C-3PO uciec z opanowanego przez szturmowców statku, ewakuując się w kapsule ratunkowej, której Imperium nie zestrzeliło, ponieważ nie wykryto organizmów żywych. Wylądowali na planecie Tatooine, gdzie po kłótni, rozeszli się w różne strony. Oboje zostali porwani przez Jawów. Droidy zostały sprzedane farmerowi Owenowi Larsowi, wujowi młodego Luke'a Skywalkera.

Artoo wiedział, że musi dostarczyć dane zawarte w sobie Obi-Wanowi Kenobiemu. Zdecydował się uciec od Larsów i Luke'a Skywalkera na pustynię w poszukiwaniu starca. Tam na drugi dzień został odnaleziony przez Threepia i Luke'a. Wkrótce wszystkich zaatakowali Ludzi Pustyni. Uratował ich Ben Kenobi, którego to szukał mały astrodroid. Zaprowadził ich do swojej chatki, a tam Artoo pokazał hologram od Leii Organy, która wyjaśniła, by dostarczyć plany nowej superbroni Imperium zawartej w R2 jej ojcu, Bailowi Organie. Artoo po wielu perypetiach wziął w końcu udział w bitwie o Yavin u boku Luke'a Skywalkera w jego X-wingu.

Artoo przygotowywał X-winga podczas bitwy o Hoth, a póżniej poleciał z Luke'iem na Dagobah, do Wielkiego Mistrza Jedi Yody, u którego Luke odbył szkolenie. Następnie pomógł Lei, Luke'owi, Chewiemu i Lando w ucieczce z miasta w chmurach na Bespinie. Trzy lata później brał udział w misji na księżycu Endor, gdzie pomógł rebeliantom zniszczyć generator pola energetycznego drugiej Gwiazdy Śmierci.

Czasy Nowej Republiki

Gdy powstała Nowa Republika, Artoo nadal nie miał łatwego życia. Wielokrotnie towarzyszył Luke'owi w jego tajnych misjach, podczas których bardzo często narażony był na dezintegrację. Bardzo rzadko rozstawał się z C-3PO.

Czasy Mrocznego Gniazda

Podczas Wojny z Mrocznym Gniazdem Artoo został tymczasowo odsunięty od służby u boku Luke z powodu problemów ze swoim systemem. Także w czasie wojny z Killikami Artoo z pomocą Ghenta wyświetlił Luke'owi kilka hologramów na temat jego rodziców. Starał się on uniknąć tego poprzez twierdzenia takie jak "Nie wiem o co chodzi", czy przeskakiwanie informacji w systemie. Do hologramów między innymi zaliczała się scena uśmiercenia dzieci Jedi przez jego ojca. By odtworzyć hologramy Artoo potrzebował specjalnego kodu. Niestety hologramy przepadły z powodu przegrzania omnibramki, zabezpieczenia, które uniemożliwiało wykradanie informacji. Ostatnim przekazanym hologramem był hologram narodzin Luke'a oraz Lei.

Dziedzictwo Mocy

Nieco zmodyfikowany Artoo nadal był robotem Luke'a Skywalkera i droidem nawigacyjnym w jego StealthX.

Era Dziedzictwa

Cade Skywalker, potomek Luke'a odziedziczył Artoo na planecie Ossus w podziemiach zniszczonej akademii. Ofiarował mu go K'Kruhk. Cade użył go, gdy leciał na Coruscant.

Ciekawostki

 • Droidy astromechaniczne, gdy nie mają zbyt często czyszczonej pamięci, nabierają swego rodzaju "osobowości". Przykładowo, gdy Artoo służył Luke'owi w jego myśliwcu, to po pewnym czasie zwiększyła się o ponad 30% szybkość współpracy między nim, a X-wingiem. W wyniku tego tylko R2-D2 mógł wykonywać procedury przedstartowe myśliwca, gdyż wychodziło mu to o wiele szybciej niż obsłudze doków. Droid, który nabierze osobowości lub jej szczątkowe ślady, staje się często humorzasty, ale w pewnym sensie upodabnia się do właściciela. Jednak nie zbyt częste czyszczenie pamięci może przysporzyć wielu kłopotów. Przykładem tego było zniszczenie myśliwca Anakina Skywalkera, gdyż wtedy R2-D2 miał przejść w ręce Generała Grievousa.
 • Nazwa tego robota została nadana przez montażystów pracujących przy Gwiezdnych wojnach. W ich żargonie skrót ten oznacza rolkę drugą dialog drugi.
 • R2-D2 jest jedną z dwóch postaci, które wystąpiły we wszystkich częściach sagi. Drugą postacią jest C-3PO.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
R2-D2.