Mroczne Gniazdo II: Niewidzialna królowa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Niewidzialnakrolowa.jpg
Mroczne Gniazdo II:
Niewidzialna królowa
Dark Nest II: Unseen Queen
Autor/rzy: Troy Denning
Ilustracja na okładce: Cliff Nielsen
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Del Rey
27 września 2005
Wydanie polskie: Wydawnictwo Amber
23 sierpnia 2006
Przekład: Aleksandra Jagiełowicz
Typ publikacji: Powieść
Seria/Cykl: Mroczne Gniazdo
Tom/Część: 2 z 3
Poprzedni/a: Władca Dwumyślnych
Następny/a: Wojna rojów
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Nowa era Jedi
Czas akcji: 36 ABY


Mroczne Gniazdo II: Niewidzialna królowa (org. Dark Nest II: Unseen Queen) to powieść napisana przez Troya Denninga, będąca drugą częścią trylogii Mroczne Gniazdo. Publikacja została wydana 27 września 2005[1] roku w Stanach Zjednoczonych przez wydawnictwo Del Rey. Powieść ukazała się też pod postacią ebooka i audiobooka czytanego przez Jonathana Davisa.

Akcja powieści rozgrywa się w roku 36 ABY i kontynuuje losy wielu bohaterów znanych z serii Nowa era Jedi.

W Polsce książka ukazała się 23 sierpnia 2006[2] nakładem wydawnictwa Amber w przekładzie Aleksandry Jagiełowicz.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
The epic Star Wars odyssey enters a new frontier as the heroes of the New Jedi Order confront a monstrous evil–insidious, unseen, and insatiable. . . .

Despite being given new worlds to populate, the insectoid Killiks have not found peace. An unknown enemy has been attacking the new nests–and the Killiks hold the Jedi responsible. Traveling back to the Unknown Regions to unravel the mystery, the Skywalkers and Solos discover an evil far more familiar than they ever expected . . . and even more terrifying. Why does the Dark Nest want to kill Mara? Will Jacen’s apocalyptic vision trigger another galactic war or prevent one? And perhaps most ominous of all, what deadly secret are the Killiks hiding?

To find out, Luke, Mara, Han, and Leia must embark on a perilous journey into the uncharted void between right and wrong. The ferocious Unknown Terrors are only the beginning of the awesome challenges that lie ahead in their quest to fathom the unfathomable. For an obscure dispute is about to explode into chaos, pitting Jedi against Jedi–and threatening the very galaxy itself.[1](Del Rey, 2005)

Wydanie polskie
Nowe gniazda atakuje nieznany wróg. Killikowie oskarżają Jedi. Luke, Mara, Han i Leia muszą znaleźć źródło zła. Przerażające nieznane zagrożenia to tylko początek wyzwań, jakie przed nimi stoją. Konflikt z Killikami grozi rozpętaniem wojny, stawiając Jedi przeciw Jedi. Cała galaktyka jest w niebezpieczeństwie.[3](Wydawnictwo Amber, 2006)

Streszczenie

Mija rok od bitwy o Kr. W ciągu ostatnich kilku miesięcy na Bespinie ktoś ukradł gaz tibanna ze zbiorników z dwunastu stacji. Jaina i Zekk przybywają na planetę, by rozwiązać sprawę. Zaczajają się w pobliżu stacji wydobywczej BesGas Trzy i obserwują, jak złodzieje kradną cztery balony pełne gazu. Po chwili sprawcy ich zauważają i następuje krótka wymiana ognia. Jedi zaczynają pościg pośród chmur, trwający wiele godzin. W końcu docierają do przestrzeni zwanej Martwym Okiem. Odkrywają tam starą, przeżartą rdzą stację wydobywczą. Wchodzą na jej pokład i kierują się śladami złodziei. Zastają ich, odurzonych czarną membrozją, którą widzieli już w Mrocznym Gnieździe. Nagle cała stacja zaczyna opadać. Jaine i Zekkowi z trudem udaje się uciec.

Tymczasem małżeństwo Solo, Skywalkerów i Saba Sebatyne przylatują na Wotebę - jedną z planet Mgławicy Utegetu, którą Han i Leia odkryli rok wcześniej i podarowali Killikom, zapobiegając tym samym wojnie z Chissami. Wychodzą ze swoich statków, ale nie ma nikogo, kto by ich przywitał. Mimo to całe gniazdo sprawia na nich przyjemne wrażenie. Nagle widzą pewną Killiczkę, której nogi pokryte są dziwną pianką. Owad stara im się coś powiedzieć. Threepio tłumaczy z killickiego, że UnuThul pragnie się z nimi spotkać w Pałacu Ogrodów, a sama istota chce, by ją zastrzelili, aby ulżyć jej cierpieniom. Han nie chce tego zrobić. Luke bierze ją na ręce i stara się pomóc, ale w Killiczkę strzela jeden z quarreńskich Dwumyślnych, po czym ulica pustoszeje. Nie wiedząc o co chodzi, cała grupa zmierza wgłąb gniazda Saras. Po drodze widzą jeszcze kilku innych umierających Killików, którym Luke pozwala rozstać się z życiem dzięki Mocy. W końcu docierają na skraj bagien, na których znajduje się okazały Pałac Ogrodów. Na spotkanie wychodzi im Raynar Thul ze swoją świtą. Dyskusja zaczyna się najpierw pomiędzy Solo i Unu. Leia zarzuca Raynarowi, że jego gniazda dają schronienie przemytnikom czarnej membrozji, przez co Cal Omas blokuje w Senacie jej pomysł przyznania Ithorianom planety Borao. UnuThul twierdzi że Kolonia zabija wszelkich przemytników i nie ma z tym procederem nic wspólnego. Potem oskarża małżeństwo Solo, że wiedzieli doskonale o tajemniczej substancji zwanej fizzem, charakterystycznej dla Woteby, która zabija Killików i niszczy ich gniazda. Solo odpierają, że nie mają pojęcia o co chodzi. Wszyscy jednak zgadzają się, że Mroczne Gniazdo przetrwało. Następnie przywódca Kolonii zwraca się do Skywalkerów, mówiąc, że Unu odkryli powód, dlaczego Mroczne Gniazdo chciało rok wcześniej zabić Marę. Przypomina jej imię Daxara Iesa, człowieka, którego kobieta zabiła z polecenia Imperatora Palpatine'a, gdy była jeszcze jego Ręką. Według niego żona i córka Daxara, którym Mara darowała życie i kazała się ukryć, przywędrowały wtedy do Nieznanych Regionów i znalazły schronienie w jednym z gniazd, a ich strach spowodował powstanie Mrocznego Gniazda. Leia wścieka się, gdyż Raynar podważa całą teorię, która wymyśliła specjalnie dla niego rok wcześniej, by przekonać go do przeniesienia Kolonii z dala od Chissów. Teoria naginała znacznie prawdę i mówiła, że to zbyt duża liczba chissańskich Dwumyślnych spowodowała narodziny Mrocznego Gniazda (choć w rzeczywistości był to wpływ dwóch Mrocznych Jedi, Lomi Plo i Welka, ale Raynar nie chciał w to uwierzyć). UnuThul stwierdza, że historia z Marą pasuje do jego wersji rzeczywistości o wiele bardziej, po czym żegna się z gośćmi.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Postacie główne

Postacie poboczne

Miejsca

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2005, 27 września USA 9780345463036 Del Rey 368 stron Druk (miękka) 7,99 USD
2005, 27 września USA 9780739320358 Random House Audio 360 minut Audiobook 29,95 USD (CD)
2006, 10 stycznia USA 9780345463166 Del Rey 368 stron Ebook 7,99 USD
2006, 23 sierpnia Polska 9788324126040 Wydawnictwo Amber 280 stron Druk (miękka) 29,80 PLN
2007, 20 lutego USA 9780739357002 Random House Audio 360 minut Audiobook 14,98 USD (cyfrowy)

Recenzje

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Amazonfavicon.jpg The Unseen Queen (Star Wars: Dark Nest, Book 2) w katalogu sklepu internetowego Amazon.com
  2. Informacja od wydawnictwa Amber.
  3. Tylna okładka książki.

Linki zewnętrzne


Mroczne Gniazdo
[Pokaż/Ukryj]
Władca Dwumyślnych - Niewidzialna królowa - Wojna rojów