Lomi Plo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Lomi Plo
Data i miejsce śmierci: 36 ABY
Miejsce pochodzenia: Dathomira
Rasa: Człowiek
Przynależność:
Lomi Plo była Siostrą Nocy i mistrzynią Sithów, oraz przywódczynią Mrocznego Gniazda.

Biografia

Lomi Plo prawdopodobnie, aczkolwiek jest to niepotwierdzone, studiowała w Akademii Ciemnej Strony Brakissa wraz ze swoim późniejszym partnerem, Welkiem. Na początku wojny z Yuuzhanami przebywała w siedzibie Sithów na Korriban, gdzie była mistrzynią Nowego Zakonu, a także kochanką Togorianina o imieniu Morto.

W 27 ABY wraz z Welkiem została wysłana by eskortować Lumiyę na Korriban, jednakże przechwycił ich oddział Yuuzhan i zostali schwytani. Lomi wraz z Welkiem i innymi wrażliwymi na Moc istotami znalazła się na pokładzie światostatku Baanu Rass jako "okaz" do eksperymentów i żywy łup dla voxynów. Została uratowana przez członków misji na Myrkr (m. in. Anakina, Jacena i Jainę Solo, Alemę Rar, Tahiri Veilę, Raynara Thula). Zemściła się na jednym ze swoich yuuzhańskich oprawców tworząc sieć Mocy, która rozczłonkowała go na kawałki.

To zaniepokoiło Anakina Solo, ale bardzo zaimponowało Alemie, która wciąż nie mogła zapomnieć śmierci swojej siostry, która zginęła od jadu voxyna. Członkowie drużyny domyślili się, że uratowali dwójkę Mrocznych Jedi, jednak nie wiedzieli, że tak naprawdę są oni Sithami. Kiedy dowiedziała się o celu ich misji - infiltracji Baanu Rass i zabicia królowej voxynów, wraz z Welkiem porwała statek Jedi, którym przybyli, raniąc Lowbaccę i porywając Raynara Thula. Rozbili się w Nieznanych Regionach, odnosząc poważne rany.

Lomi i Welka odnaleźli Killikowie, członkowie gniazda Gorog, którzy wyleczyli ich jak potrafili najlepiej - przy okazji Plo zyskała, w miejsce utraconych, owadzie oczy, ramiona nad ludzkimi, żuwaczkę i jedną nogę. W związku z tym, że nie chciała aby odnaleźli ją Jedi, których zdradziła na światostatku, ukryła Gorogów przed innymi gniazdami i obwołała się Niewidzialną Królową, zaś Welk został Nocnym Heroldem.

W 36 ABY, podczas wojny rojów, Lomi dwa razy walczyła z Lukiem Skywalkerem. Za pierwszym razem, mimo iż została ranna, udało jej się uciec, raniąc jego żonę Marę i siostrzeńca Jacena Solo. Za drugim razem, kiedy Luke walczył z UnuThulem, przywódcą gniazda Yoggoy (którym, jak się okazało, był Raynar Thul, ocalały z katastrofy w Nieznanych Regionach), pojawiła się w trakcie walki i użyła miecza świetlnego, który został zabrany Skywalkerowi przez Thula na Wotebie. Jako że Lomi Plo była większym zagrożeniem, mistrz Jedi ogłuszył Raynara, a następnie zabił Niewidzialną Królową.

W 40 ABY Sithowie przebywający na Korriban dowiedzieli się od Alemy Rar, co stało się z jedną z ich mistrzyń w trakcie wojny z Yuuzhanami i później. Szczególnie Morto był zszokowany wieścią, że Plo została przywódczynią Mrocznego Gniazda.

Źródła