Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Togorianie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Togorianin.jpg
Togorianie
Planeta macierzysta: Togoria
Język:
Wzrost:
  • 250-300 cm (mężczyźni)
  • 160-220 cm (kobiety)
Kolor futra/włosów:
  • Białe
  • Czarne
  • Brązowe
  • Pomarańczowe
Togorianie byli wysokimi, podobnymi do wielkich kotów drapieżnikami. Zamieszkiwali Togorię, równinną planetę porośniętą bujnymi lasami.

Biologia

Togorianie mieli umięśnione i zwinne ciała, niemal w całości porośnięte sierścią, co pozwalało im na przedzieranie się przez dżunglę oraz pokonywanie dużych odległości przez trawiaste równiny. Ich kończyny, zarówno górne jak i dolne, były zakończone pazurami, które mogli w każdej chwili schować lub wystawić, w zależności od sytuacji. Po bokach, na twarzy, mieli długie bokobrody a ich zęby były przystosowane do jedzenia mięsa. Mężczyźni Togorian mierzyli nawet do 300 cm, kobiety natomiast były dużo niższe – osiągały wysokość od 160 cm do 220 cm.

Historia

Kilka tysięcy lat przed bitwą o Yavin 4, Togorianie byli prymitywną rasą, wiodącą koczowniczy tryb życia. Wychodzili w nocy na łowy, polując na żyjących na Togorii bistów, ethelów i liphonów. Oprócz nich, również mosgothy toczyły zaciekłe boje z liphonami. Z racji tego, że oba gatunki miały tego samego wroga, Togorianie zaczęli chronić jaja mosgothów, porzucając tryb życia nomadów i zakładając pierwsze stałe osady. Jakiś czas później, gadoptaki zaczęły zakładać gniazda coraz bliżej obozowisk dwunożnych kotów. W ciągu kilku Togorianie oswoili mosgothy i zaczęli używać ich jako środek transportu. Gdy to nastąpiło, mężczyźni chcieli powrócić do bycia nomadami, kobiety jednak sprzeciwiły się temu, odpowiadał im bowiem osiedleńczy tryb życia. Jako, że żadna z płci nie miała dominującej roli w społeczeństwie Togorian, wybrano kompromisowe rozwiązanie i każda grupa zajęła się tym co chciała, kobiety pozostały w miastach tworząc nawet prymitywną technologie opartą o energię słoneczną, mężczyźni zaś przemierzali planetę w grupach.

W czasie wojen mandaloriańskich pewna ilość Togorian walczyła po stronie Mandalorian, w tym Kra'ake mający rangę dowódcy zbiorki, na świecie Jervo znana była też para sióstr-gladiatorek występujących pod pseudonimem "Togoriańskie Siostry", walczył tam także inny, nieznany z imienia przedstawiciel tej rasy.

W końcowym okresie nowych wojen Sithów Togorianin Kr'saang był jednym z najemników jacy odpowiedzieli na ofertę lorda Sithów, Daimana. Uważał on jednak, że branie udziału w zasadzce zamiast uczciwej walki jest niewłaściwe, za co został zabity przez niedoszłego pracodawcę.

Obi-Wan Kenobi na krótko przed tym jak został padawanem Qui-Gina Jinna lecąc wraz z tym na pokładzie Monumentu był świadkiem ataku Togoriańskich piratów, odpartego przez Jedi. Z Togoriańskimi piratami starł się także Darth Maul, podczas swej drogi na Tatooine w pościgu za królową Amidalą.

W czasie wojen klonów Togoria była miejscem bitwy pomiędzy siłami Republiki a Separatystów. Togorianie dobrowolnie wsparli siły generała Grievousa, pokonując siły republikańskie, ten natomiast osobiście pokonał dowódcę przeciwnej frakcji, generała Waldana Bridgera.

Inny Togorianin, Mezgraf był niedługo po powstaniu Imperium jednym z członków załogi Uhumele, pośród ocalałych młodzików Jedi jakimi opiekował się niedługo po czystce K'Krukh, także znajdował się jeden nieznany z imienia przedstawiciel tej rasy.

Na Wild Karrde w 19 ABY obsługą sensorów także zajmowała się Togorianka. Wielu Togorian dostało się do niewoli Yuuzhan Vongów podczas ich inwazji na galaktykę. Jeden Togorianin brał także udział w zwołanym przez Bobę Fetta na Mandalorze spotkaniu Mandalorian w hali MandalMotors w 40 ABY. W tym samym roku będący członkiem zakonu jednego Sitha Morto starł się z Alemą Rar na Korribanie. W 45 ABY inny Togorianin, Bhixen był jednym z uczniów w prowadzonej przez Luke'a Skywalkera akademii Jedi na Sheduu Maad.

Dla większości galaktyki Togorianie znani są głównie z powodu ich pirackich wyczynów, często bowiem togoriańskie grupy piratów atakują statki łatwych ofiar na mniej uczęszczanych szlakach nadprzestrzennych, te odnoszące sukcesy natomiast atakują nawet na tych najbardziej znanych. Siły Republiki wielokrotnie próbowały wyeliminować problem togoriańskich piratów, jednak nigdy im się to nie powiodło, dopiero nowo powstałe Imperium zebrało odpowiednie siły by położyć kres istnieniu tych grup, przez co wielu Togorian którzy przetrwali musiało szukać pracy na statkach o załodze składającej się nie tylko z ich pobratymców.

Kultura

Kobiety Togorian zamieszkiwały wioski, miasta i osady, hodując w nich bisty i ethele. Były bardziej zaawansowane technologicznie niż mężczyźni, nie miały również obaw przed odwiedzaniem innych planet, w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy nieufnie traktowali przedstawicieli innych ras. Togoriańscy mężczyźni, z tęsknoty za dawnym koczowniczym trybem życia, łączyli się w liczące od 10 do 500 członków plemiona aby polować i przemierzać planetę na mozgothach. Na Togorii najwyższą władzę sprawował Margrave, męski przedstawiciel rasy rządzący mężczyznami, nad kobietami zaś czuwała Togorianka będąca w bliskich relacjach z Togorianinem pełniącym funkcję Margrave, czy to jako ukochana czy jako rodziną związana krwią. Pośród grup pirackich obowiązywała zasada dowodzenia przez najsilniejszego, gotowego bez zawahania zgnieść każdy sprzeciw. W walkach między sobą Togorianie preferowali uczciwą, otwartą walkę jeden na jeden, jako piraci nie mieli jednak oporów przed stosowaniem wobec innych ras wszystkich dostępnych sztuczek. Aby zapewnić przetrwanie gatunkowi Togorianie raz do roku odwiedzali osady zamieszkiwane przez kobiety i zostawali tam na kilka dni, podczas których to kobiety odkładały na bok swoje codzienne obowiązki by spędzić z ukochanym jak najwięcej czasu. Pomimo długich rozłąk Togorianie byli monogamiczni. Obie płcie były chętne do mierzenia się z różnymi przeciwnikami by udowodnić swoją wyższość, mężczyźni z racji swego podróżowania po galaktyce mieli ku temu jednak więcej okazji.

Togorianie używali w walce charakterystycznych togoriańskich sztyletów, każda grupa miała swój charakterystyczny sposób wytwarzania sztyletów.

Młodzi Togorianie na początku byli wychowani przez matkę, by po osiągnięciu dorosłości, dołączyć do swych ojców i razem z nimi polować.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Togorian.
Ossus mini 2.png
Zobacz przedstawicieli
rasy Togorian.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!