Zjawa z Tatooine

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Zjawa z Tatooine
Tatooine Ghost
Autor/rzy: Troy Denning
Ilustracja na okładce: Steven D. Anderson
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Del Rey
4 marca 2003
Wydanie polskie: Wydawnictwo Amber
14 listopada 2003
Przekład: Andrzej Syrzycki
Typ publikacji: Powieść
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Nowej Republiki
Czas akcji: 8 ABY


Zjawa z Tatooine (org. Tatooine Ghost) to powieść Troya Denninga, która nawiązuje do wątków z Mrocznego widma. Jej akcja umieszczona jest na krótko przed wydarzeniami z Trylogii Thrawna. Publikacja ukazała się 4 marca 2003[1] roku w Stanach Zjednoczonych w nakładzie wydawnictwa Del Rey. Tego samego dnia ukazał się audiobook na płycie CD czytany przez Jonathana Davisa. Oryginalne wydanie powieści zawiera dwa opowiadania A Forest Apart i Corphelion Interlude, również napisane przez Troy'a Denninga. Zostały one wydane wcześniej w lutym 2003 roku w formie elektronicznej.

W Polsce książka miała premierę 14 listopada[2] tego samego roku i została wydana przez wydawnictwo Amber w przekładzie Andrzeja Syrzyckiego.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Han Solo and Leia Organa take center stage, and stunning revelations from the past play a critical role in shaping the future, as the New York Times bestselling author of Star Wars: The New Jedi Order: Star by Star now turns to a crucial chapter in the classic Star Wars saga.

The deaths of Darth Vader and Emperor Palpatine, and victory at the Battle of Endor by no means spelled the end of the Empire. In the aftermath, the New Republic has faced a constant struggle to survive and grow. And now a new threat looms: a masterpiece of Alderaanian art—lost in transit after the planet’s destruction—has resurfaced on the black market. Offered at auction, it will command a handsome price . . . but its greatest value lies in the vital secret it conceals—the key to a code used to communicate with New Republic agents deep undercover within the Empire. Discovery of the key by Imperial forces would spell certain disaster. The only option is recovery—and Han, Leia, Chewbacca, and C-3PO have been dispatched to Tatooine to infiltrate the auction.

But trouble is waiting when they arrive: an Imperial Star Destroyer is orbiting Tatooine on the lookout for Rebels; a mysterious stranger at the auction seems to recognize Leia; and an Imperial officer’s aggressive bidding for the Alderaanian painting could foil the Solos’ mission. When a dispute erupts into violence, and the painting vanishes in the chaos, Han and Leia are thrust into a desperate race to reclaim it—before Imperial troops or a band of unsavory treasure-peddlers get there first.

Dangerous as the chase is, for Leia it leads into especially dark territory. Already haunted by the specter of her infamous father, and fearful that his evil may infect future generations, she has suffered a disturbing Force-vision of Luke turning to the dark side. As she battles beside Han against marauding TIE fighters, encroaching stormtroopers, and Tatooine’s savage Tusken Raiders, Leia’s struggle with the warring emotions inside her culminates in the discovery of an extraordinary link to the past. And as long-buried secrets and truths at last emerge, she faces a moment of reckoning that will forever alter her destiny . . . and that of the New Republic.[1](Del Rey, 2003)

Wydanie polskie
Han i Leia Solo lecą na Tatooine, gdzie ma się odbyć aukcja cennego alderaańskiego mcho-obrazu. Ukryty w nim mikroobwód zawiera klucz do tajnych szyfrów Rebelii. Jeśli wpadnie w ręce wroga, Imperium pozna nazwiska agentów Nowej Republiki pełniących służbę na setkach planet galaktyki. Ale na aukcji dochodzi do strzelaniny. W zamieszaniu obraz zostaje porwany. Han wyrusza w pościg za złodziejem...(Wydawnictwo Amber, 2003)

Streszczenie

Akcja książki toczy się w roku 8 ABY, osiem miesięcy po Ślubie księżniczki Leii.

Tatooine.

Trwa podróż załogi Millennium Falcon na Tatooine. Celem wyprawy jest zdobycie, wystawionego na aukcji w Mos Espie, mchoobrazu Killicki zmierzch, który osiem lat wcześniej wisiał w pałacu na Alderaanie. Leia przebywająca na pokładzie Sokoła, ma wizję. Widzi w niej najpierw Dartha Vadera, a później Luke’a Skywalkera, który przechodzi na ciemną stronę mocy. Gdy wizja się kończy, Han oznajmia jej, że zbliżają się do Tatooine. Gdy Sokół zbliża się do planety, załoga dostrzega sylwetkę niszczyciela Imperium, Chimery. Chewbacca widząc niszczyciel kieruje Sokoła w stronę przeciwną do planety. Leia, która przetrzymywała w tajemnicy prawdziwy powód wyprawy, postanawia wyjawić wtedy Hanowi i Chewiemu prawdę. W mchoobrazie znajduje się tajny szyfr używany kiedyś przez Rebelię zwany Shadowcast. Jeśli zdobyłoby go Imperium, zagrożone będzie życie tysięcy agentów Nowej Republiki. Han, trochę niezadowolony, że Leia nie powiedziała mu prawdy, zgadza się i tak lecieć na aukcję. Z niszczyciela zaczynają wylatywać myśliwce i wahadłowiec. Po długim pościgu, najpierw w przestrzeni, a później w atmosferze Tatooine, Han i Chewie ukrywają Sokoła w jaskini, nieopodal Mos Espy.

Mos Espa.

Han i Leia, przebrani za Twi’lekankę i Devaronianina (Han pod pseudonimem Solo Jaxal, Leia pod pseudonimem Limba) , zmierzają na licytację do sali widowiskowej Mawbo. Postanowiono, że Chewie i C-3PO będą czekać w barze, po drugiej strony ulicy, a Solo wezmą udział w aukcji. W lokalu wiele osób prezentuje swoje przedmioty, wystawione na licytację. Wśród nich są Squibowie, którzy każdego przechodnia usilnie starają się zachęcić do kupienia wystawionych przez nich towarów. Przy innym stanowisku Leia zwraca uwagę na hologram dziewięcioletniego chłopca. Sprzedający, Kitster Banai zauważa, że przypatruje się hologramowi i informuje ją, że hologram pochodzi z roku 32 BBY i przedstawia zwycięzcę wyścigu Boonta. Następnie małżeństwo Solo ogląda Killicki Zmierzch. Na Hanie, obraz wywiera duże wrażenie. Również Leia jest zachwycona z możliwości ponownego zobaczenia obrazu. Oprócz wielu gości, w sali widowiskowej Mawbo, przebywają szturmowcy i imperialny oficer. Przybyli żeby zobaczyć mchoobraz. W pobliskim barze małżonkowie omawiają taktykę jaką zastosują w czasie aukcji. Postanawiają nie wziąć w niej bezpośredniego udziału. Zawierają układ z trójką Squibów: Emala, Gressem i Slighem. W zamian za kupienie przez Chewbaccę kilku dzieł tych istot, Squibowie wezmą udział w aukcji. Oprócz tego, w barze, Han i Leia mają kłótnie. Leia, ze względu na to, że jej ojcem był Darth Vader, nie chce mieć dzieci, bo boi się, że będą złe jak jej ojciec. Mimo tego Han bardzo pragnie potomków i namawia Leię do zmiany zdania. Tłumaczy, że widział jakie wrażenie wywarł na niej hologram dziewięciolatka. Żona odpowiada mu, że dziecko na hologramie dziwnie ją zaciekawiło i nie potrafi wytłumaczyć dlaczego. Han postanawia nie kłócić się dalej z nią.

Squibowie.

Licytację prowadzi właścicielka lokalu, Mawbo. Pierwszy przedmiot wystawiony na aukcji to hologram, który przedtem oglądała Leia. Mawbo informuje zebranych, że holowizerunek przedstawia Anakina Skywalkera. Leia z początku jest zszokowana, bo nie wiedziała, że jej ojciec mieszkał kiedyś na Tatooine. Han poprosił Squibów by spróbowali zakupić ten przedmiot, lecz żona powiedziała mu, że nie zależy jej na tym hologramie. Gdy cena osiąga 300 kredytów, Han mówi Squibom by nie licytowali dalej. Licytację wygrywa nieznany z imienia Gotal za cenę 1400 kredytów. Małżeństwo Solo zobowiązuje się z umowy ze Squibami i Chewie kupuje trzy dzieła sztuki wystawione przez Squibów. Ostatnim dziełem wystawionym na aukcję tego wieczoru jest Killicki Zmierzch. Imperium reprezentuje komandor Quenton z Chimery. Jest wielu chętnych kupna mchoobrazu, więc licytacja przebiega szybko. Squibowie starają się usunąć konkurencję i kradną kredyty innym licytującym. Po pewnym czasie licytują już tylko Squibowie i Quenton. Gdy cena osiąga 12 milionów kredytów, Leia postanawia działać. Dała Squibom tylko 15 milionów kredytów i zaczęła się bać, że Imperium wygra aukcję. Razem z Hanem wyjmują ukrytą broń i wychodzą ze swego pawilonu. Przechodząc, małżeństwo zobaczyło w jednym z pawilonów Threkina Horma. Domyślili się, że to on jest właścicielem mchoobrazu i że to on wystawił go na sprzedaż. Horm był bogatym mieszkańcem Aldeeranu za czasów panowania Imperium i jego rodzina była właścicielem firmy komunikacyjnej. Killicki Zmierzch zaginął w czasie podróży na pokładzie statku ich firmy. Dzisiaj Horm jest członkiem rady rządzącej Nową Republiką i wie o tajnym kodzie w arcydziele. Weszli do jego pawilonu i spytali się o powody zdrady Nowej Republiki. Threkin nie poznał ich w przebraniach, ale odpowiedział, że potrzebuje pieniędzy. W rzeczywistości Leia wiedziała, że Horm i tak ma ich dużo. Zagrozili, że jeśli natychmiast nie przerwie licytacji, to rada na Coruscant dowie się o jego haniebnych czynach. Threkin prosi Mawbo o zaakceptowanie ostatniej oferty Squibów, wynoszącej piętnaście milionów kredytów. Gdy Quenton słyszy, że przegrał aukcję, rozkazuje swoim podwładnym, ukrytym w całym lokalu wyciągnąć broń. Agenci Imperium otaczają scenę i mierzą z blasterów do Mawbo. Gamorreanie, ochroniarze Mawbo, stają jej w obronie. Zdenerwowani Squibowie atakują Quentona. Gryzą go, dopóki ochroniarze nie przychodzą na pomoc komandorowi. Rozpoczyna się strzelanina. Gdy imperialni pokonują Gamorrean, Han i Leia postanawiają zniszczyć obraz, by nie dostał się w ręce Imperium. Han rzuca granat na scenę, na którą wspinają się Squibowie. W ostatnim momencie z tyłu sceny pojawia się Kitster Banai i zabiera obraz. Granat wybucha, a Squibowie ledwo uchodzą z życiem.

Małżonkowie docierają do apartamentu Kitstera, dzięki pomocy Weequay'a Gruntsa, pracownika Mawbo. Han wyznał Lei, że kiedy był przemytnikiem, był jego właścicielem, gdyż wygrał go w sabaka. Po krótkim okresie Solo zwrócił mu wolność i teraz pracuje u Mawbo. Oczywiście, Solo są w płaszczach z kapturami i nie widać ich twarzy. W mieszkaniu panuje wielki bałagan. Przyczyną nieporządku są Squibowie, którzy przybyli tu w celu odzyskania obrazu, który, według nich jest ich własnością. W domu nie ma Kitstera, jest jedynie jego żona Tamora Spice. Squibowie pytają się ją gdzie jest jej mąż, ale ona nie wie. Stworzenia jej nie wierzą i robią jeszcze większy bałagan. Solo wchodzą do pokoju i każą Squibom się wynosić. Trójka czuje się przez nich oszukana. Chewie chwyta stworzenia, wynosi ich z budynku i wkłada ich do pojemnika na odpady. Tamora od razy pyta się Hana i Leię czy nic się nie stało jej mężowi. Małżeństwo streszcza całą historię związaną z licytacją. Kobieta nie ufa jednak nieproszonym gościom, więc Leia musi się starać, aby dostać informacje o miejscu pobytu Kitstera. W tym czasie Tamora opowiada historię swojego męża. W czasie rozmowy Grunts, przez komunikator poinformował wszystkich o zbliżającym się oddziale szturmowców. Tamora postanawia zaufać Solo, zabiera swoje dzieci z tyłów domu i razem z nimi ucieka z apartamentu. Wszyscy wchodzą do śmigacza i Chewbacca uruchamia pojazd. Jedzie przez ulice Mos Espy i dojeżdża do warsztatu o nazwie Części zamienne Walda. Na niebie Leia spostrzega myśliwce TIE. Na ten widok Grunts postanawia odłączyć się od grupy. Wszyscy go żegnają a następnie wchodzą do środka. Panuje tam wielki bałagan. Nie widać nikogo, więc Han postanawia pójść na zaplecze. Drzwi uchylają się i wystaje z nich ręka z blasterem, celująca w głowę Solo. Nieznajomy pyta się ich o powód najścia. Tamora mówi, że przyszli zobaczyć się z Kitsterem. Tajemnicza postać prosi o schowanie broni. Wszyscy chowają broń, ale on nie jest zbyt ufny. Spice bierze kuszę Chewbacki i mówi żeby obcy wyszedł zza drzwi. Wychodzi z nich stary Rodianin. Solo dowiadują się, że ma na imię Wald i że Banaia nie ma w warsztacie. Wald mówi, że Kitster był tu z mchoobrazem, ale kubaski szpieg, Jergo starał się go ukraść i teraz leży nieprzytomny, na podłodze. Później przybyli tu szturmowcy, więc Kitster wziął stary ścigacz i uciekł na pustynie. Rodianin opowiada, że Kitster zamierzał zabrać obraz w bezpieczne miejsce i skontaktować się z księżniczką Leią. Wald mówi też, że od początku wiedział, że zakapturzone postaci to Han i Leia. Podsłuchał też, że Imperium wie, że w obrazie jest ukryty mikroobwód. W czasie rozmowy Wald opowiada o swoim przyjacielu z dzieciństwa, Anakinie Skywalkerze. Nie chce uwierzyć, że jego najlepszy kolega stał się Lordem Sithów. W czasie dyskusji do pomieszczenia wchodzą Squibowie i żądają zwrotu pieniędzy za obraz, jednak Leia nie chce się zgodzić. Zniesmaczone stworzenia ruszają w własny pościg za obrazem. Wracając do tematu, Wald mówi, że jedyny grawicykl, którym można dogonić Kitstera znajduje się u Uldy, byłej żony Kitstera.

Solo i ich towarzysze docierają do Wielkiej Areny, by odnaleźć byłą żonę Banaia. Lokal Uldy znajduje się w budynku. Spotykają tam pięćdziesięcioletnią kobietę, która nie jest zbyt zadowolona z widoku Tamory. Po krótkim wyjaśnieniu sytuacji, Ulda zgadza się wypożyczyć grawicykl należący kiedyś do Rao Hanowi. Najpierw jednak, zamierza zobaczyć jak idzie Solo pilotowanie zwykłych ścigaczy. Ody Mandrell wyciąga grawicykl z hangaru. W tym czasie, była żona Kitstera przedstawia Leii Teemto Pagaliesa , który brał udział w Boonta Eve Classic w 32 BBY. Gdy Han pokazuje na co go stać, testując ścigacz, mijają go szturmowcy na skuterach, którzy jadą w stronę Łukowatego Kanionu. Ulda oddaje grawicykl Rao Hanowi, a ten rusza w pościg.

Kwatery niewolników w Mos Espie.

Gdy Han odleciał, Tamora zaprowadza Leię do jednego z byłych domów niewolników, by poczekać tam na Hana gdy wróci. Mówi, że dom jest teraz własnością Walda i kiedyś mieszkał w nim Anakin Skywalker ze swoją mamą. Dom dawno nie był sprzątany, lecz Leia czuje się w nim dziwnie przytulnie. Prosi Chewbaccę by wyciągnął ze śmigacza holokomunikator. Łączy się przez niego z Luke’iem Skywalkerem, by zdać raport z ich sytuacji na Tatooine. Streściła mu całą przygodę, która ich spotkała. Sprawa z Shadowcastem, była poważna, bo piloci Eskadry Widm wyruszyli w podróż na planetę Askaj, by porwać wielkiego moffa Wilkadona. Jeśli Imperium złamie szyfr Shadowcasta, to dowie się o wyprawie Widm i Nowa Republika poniesie klęskę. Luke zgadza się przekazać wszystkie dane Mon Mothmie. Leia mówi jeszcze Luke'owi, że jest zaniepokojona tą planetą, gdyż nie wiedziała, że to tu dorastał Darth Vader. Luke wiedział o tym już wcześniej i ostrzega Leię by nie dała się porwać gniewowi i strachowi, bo inaczej stanie się tym czym nigdy nie chciała być.

Han tymczasem spokojnie leci grawicyklem w stronę w którą poleciał Kitster. Na jego nieszczęście widzi w oddali grawicykl ścigany przez szturmowców na skuterach. Han leci nad skuterami zrzucając szturmowców z pojazdów. Jednak w ściganym grawicyklu nie ma Kitstera, tylko trio Squibów. Han ostrzega ich, by nie wchodzili mu w drogę i skręca w skrót, który prowadzi do pustelni do której poleciał Banai. Napotyka po drodze szturmowców, jednak leci tak szybko, że ich odgania. Zatrzymuje się, gdy widzi zniszczony ścigacz, leżący na wydmie. Na piasku widać ślady piaskoczołgu. Łączy się z żoną i mówi jej, że najprawdopodobniej Kitster podróżuje piaskoczołgiem i kieruje się do Anchorhead. Małżeństwo postanawia, że jutro rano się tam spotkają. Han leci za piaskoczołgiem i już go dogania, gdy psuje mu się grawicykl i zatrzymuje się na pustyni. Próbuje się połączyć z żoną, ale bez skutku.

Burza piaskowa rozpoczęła się na dobre. Leia, lecąc do Anchorhead, ma niepokojące wizje przyszłości, dotyczące Hana. Przez Moc czuje, że Han nie dotarł do miasta i nie może się z nim skontaktować. Z powodu pogarszającej się pogody, uczestnicy podróży postanawiają zatrzymać się w pobliskiej farmie wilgoci. Mijają farmę Momawa Nadona i zatrzymują się na farmie Darkligtherów. Tymczasem Han ma zawroty głowy z powodu braku wody i pożywienia. Przelatujący myśliwiec TIE zrzuca na miejsce kolizji grawicykla kapsułę z sygnałem namiarowym. Solo postanawia odejść z tego miejsca, w obawie przed siłami Imperium, które mogą go odnaleźć.

Chewbacca ląduje śmigaczem w hangarze, w którym panuje duży nieporządek. Witający podróżników mężczyzna, Jula Darklighter, mówi im o wcześniejszej wizycie imperialnych szturmowców. Okazuje się, że do farmy dotarli wcześniej też Squibowie. Którzy informują Leię o ich spotkaniu z Hanem. Solo słysząc to, postanawia ruszyć na pomoc mężowi, jednak Jula odradza jej to, ze względu na złe warunki pogodowe. Później oprowadza ją po farmie, w której kiedyś dorastał Luke. W końcu przedstawia jej swoją żonę, Silyę. Popijając herbatę, księżniczka opowiada całą historię pani Darklighter. Ta daje jej pamiętnik Shmi Skywalker, znaleziony przez córkę Darklighterów. Leia włącza urządzenie i ogląda nagrane przez jej babcię nagrania. Z pierwszego i drugiego nagrania, dowiaduje się kim była Shmi i poznaje jej właściciela Watto. Jak stwierdziła babka, nagrywa ten pamiętnik dla swojego syna Anakina. W trzecim wyraża swoje zmartwienie o los syna po bitwie o Naboo. W następnych występują też Wald i Kitster. Shmi ciągle opowiada o bieżących sprawach w Mos Espie. Leia postanawia wziąć przykład z babci, która ciągle wierzy, że Anakin kiedyś do niej wróci i zobaczy pamiętnik, więc nie traci nadziei na znalezienie męża.

Po zakończeniu burzy Darklighterowie, Squibowie, Leia i Chewbacca wyruszają skiffem na poszukiwanie Hana. Spotykają patrol szturmowców. Jula mówi dowodzącemu wyprawą, że jest poszukiwaczem złomu i zwłok ludzi po ostatniej burzy piaskowej. Pasażerowie skiffa pozostają niezauważeni, gdyż chowają się do plastikowych worków na ludzkie zwłoki. Poszukiwacze zbliżają się do labiryntu kanionów, nazywanego Norami banthów. Nad jednym kanionem Leia zauważa stado padlinożernych urusajów, które rzucają w skiff kamieniami. Następnie razem z Chewbacką osłaniają Squibów przed kamieniami. Ci wyciągają Hana z kanionu, a następnie skiff kieruję się do Anchorhead, by odnaleźć piaskoczołg Jawów.

Małżeństwo Solo odpoczywa w gospodzie Sidi Driss. Wreszcie bezpieczny Han wraca do zdrowia. Leia, nie mogąc zaznać spokoju ogląda następne nagrania z pamiętnika babki. Shmi dalej zastanawia się, czy Anakinowi nic się nie stało w bitwie o Naboo. Pukanie do drzwi przerywa ciszę w apartamencie Leii. Do pokoju wchodzi Dama Whitesun Brunk, właścicielka hotelu. Tematem długiej rozmowy jest właśnie babcia Leii. Dama opowiada Leii historię jej życia i śmierć w obozie Tuskenów. Wspomniane w rozmowie są też dalsze losy Anakina Skywalkera. Właścicielka daje Lei komputerowy notes z którego można oglądać widok z wszystkich kamer w ośrodku. Po skończonej rozmowie księżniczka wraca do holopamiętnika. Tym razem ogląda nagranie Boonta Eve Classic w którym brał udział dziewięcioletni Anakin. Następnie budzi się Han, którego stan zdrowia wyraźnie się poprawił. Widząc to, jego żona również udaje się na spoczynek. Małżeństwo budzi głośna rozmowa. Han rozpoznaje głosy szturmowców. Ubierając się, razem z żoną oglądają nagranie z kamer recepcji. Dowódca oddziału rozmawia z Damą. Celem przybycia szturmowców są ukrywający się tu Rebelianci. Zwracają uwagę na jednego z szeregowych szturmowców, który zachowuje się, jak oficer. Solo razem z Chewiem, C-3PO i Squibami postanawiają wymknąć się bocznym wyjściem. Likwidują napotkanych żołnierzy Imperium. Jednak jeden z nich ucieka. Okazuje się nim admirał Chimery Thrawn, będący pod przebraniem szeregowego. Następnie cała grupa wychodzi z gospody przez garaż i dołącza do karawany askajiańskich uciekinierów.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Postacie główne

Postacie poboczne

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2003, 4 marca USA 9780345456687 Del Rey 416 stron Druk (twarda) 25,95 USD
2003, 4 marca USA 9780553713688 Random House Audio 360 minut Audiobook 29,95 USD (CD)
2003, 14 listopada Polska 9788324112692 Wydawnictwo Amber 384 strony Druk (miękka) 34,80 PLN
2003, 30 grudnia USA 9780345456694 Del Rey 480 stron Druk (miękka) 7,99 USD
2007, 20 lutego USA 9780739357040 Random House Audio 360 minut Audiobook 14,98 USD (cyfrowy)
2011, 28 czerwca USA 9780307795748 Del Rey 480 stron Ebook 7,99 USD

Ciekawostki

  • W powieści, przebywająca w barze Leia zamawia "Okoblaster. Rozpylony, nie gazowany.". Jest to nawiązania do serii książek Iana Fleminga i filmów na ich podstawie, o brytyjskim agencie Jamesie Bondzie. Ulubionym trunkiem szpiega było "Martini. Wstrząśnięte, nie mieszane", które zazwyczaj zamawiał.

Przypisy

  1. 1,0 1,1  Tatooine Ghost (Star Wars) w katalogu sklepu internetowego Amazon.com
  2. Informacja od wydawnictwa Amber.

Recenzje

Linki zewnętrzne