Weequayowie/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Weequay
Planeta macierzysta: Sriluur
Kolor skóry:
  • Szara
  • Brunatna
  • Czarna
  • Szarobrązowa
Weequayowie byli człekokształtnymi istotami, którzy pochodzili z planety Sriluur, położonej w przestworzach Huttów.

Wygląd

Cechą charakterystyczną Weequayów była ich pomarszczona, sucha i chropowata skóra. Mogła ona mieć barwę szarą, brunatną, czarną lub rdzawobrązową. Z ich łysych czaszek wyrastały kosmyki splatane w cienkie warkocze. Żeńskie istoty tej rasy obcinały włosy tuż przy głowie. Weequayowie w obecności obcych osób nic nie mówili, zazwyczaj zatrudniają zaufanego tłumacza. Nawet wśród swoich klanów byli zazwyczaj małomówni, kontaktując się ze sobą za pomocą feromonów, co pozwalało odbyć nawet całe rozmowy bez wypowiedzenia żadnego słowa.

Wierzenia

Weequayowie oddajawali cześć wielu bogom, symbolizujących siły natury lub silne zwierzę żyjące na planecie. Najważniejszym z nich był Quay (od niego pochodziła nazwa rasy). Wequayowie chcąc zwrócić się do swoich bóstw, używają totemów noszonych przy sobie. Najważniejszym z totemów był przedmiot o kształcie zbliżonym do kuli. Dzięki tym przedmiotom mogli oni bezpośrednio zwracać się do Boga o radę.

Kultura

Żyjący w klanach Weequayowie niczym się nie wyróżniali oraz nie posiadali własnych imion. Nadawali je sobie dopiero wtedy, gdy opuścili planetę. Bardzo często zostawali najemnikami huttów lub różnych organizacji pokroju, np. Czarnego Słońca.

Ich przodkowie wiedli koczowniczy tryb życia na suchej powierzchni planety, aż do osiedlenia się na brzegach oceanów. Potrafili wytwarzać skomplikowane bronie, jak np: piki mocy.

W środku każdego miasta znajduje kamienna kapliczka zwana thalem. Składane były tam anonimowe ofiary przez santów. Wznoszenie kaplic na innych planetach było zabronione. Jednak Weequayowie mogli składać ofiary z drapieżnych zwierząt także na innych planetach.

Hondo Ohnaka.

Ciekawostki

  • Wequayowie wiązalki swoje włosy w warkocze, a każdy z nich symbolizował jeden rok spędzony poza Sriluurem.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Weequayów.
Zobacz przedstawicieli
rasy Weequayów.