Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Pojedynek na Bespinie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Lukevaderesb.jpg
Pojedynek na Bespinie
Miejsce Bespin
Data 3 ABY
Konflikt zbrojny Galaktyczna wojna domowa
Przyczyny Chęć przeciągnięcia Luke'a Skywalkera na ciemną stronę.
Wynik
  • Zwycięstwo Dartha Vadera.
  • Ucieczka Luke'a Skywalkera.
Uczestnicy
Luke Skywalker Darth Vader
Broń
Miecz świetlny Skywalkerów Miecz świetlny Dartha VaderaPojedynek na Bespinie to walka stoczona przez Dartha Vadera i jego syna Luke'a Skywalkera w Mieście w Chmurach.

Historia

Preludium

Na planecie Hoth powstała ukryta baza Rebelii, w której swą kryjówkę znajdują między innymi Luke Skywalker, księżniczka Leia Organa i Han Solo. Pozory bezpieczeństwa znikają, gdy wysyłane przez Dartha Vadera sondy odnajdują Rebeliantów, a wojska Imperium lądują na Hoth i atakują bazę rebeliantów przy pomocy maszyn kroczących. Załoga bazy spodziewa się ataku i podejmuje ewakuację, także Luke, Han i Leia muszą uciekać przed wojskami Imperium. Luke wraz z R2-D2 rusza na bagnistą planetę Dagobah, gdzie spodziewa się znaleźć mistrza Yodę. Nie bez trudności udaje mu się odszukać jednego z ostatnich ocalałych Jedi, który mimo starości i zdziwaczenia z początkową niechęcią zabiera się do szkolenia młodego Luke'a. Han, Leia i podróżujący z nimi na pokładzie Millennium Falcona Chewbacca decydują się na podróż do Miasta w Chmurach, którego posiadaczem i zarządcą jest dawny przyjaciel Hana, Lando Calrissian. Cała trójka, a wraz z nimi android C-3PO, zostaje przyjęta w gościnę przez zarządcę Miasta. Luke powoli uczy się panować nad Mocą pod okiem Yody, ale podczas szkolenia miał wizję, że jego przyjaciele będą cierpieli. Wizja okazuje się być prawdą - Han, Leia i Chewbacca wpadają w pułapkę zastawioną z pomocą Calrissiana przez Lorda Vadera. Zostają uwięzieni, a Han Solo poddany torturom.

Pojedynek

Czując cierpienia towarzyszy, Luke również wyruszył na Bespin, by pomóc przyjaciołom. Gdy wszedł do sali, gdzie znajdował się Vader, znalazł się u stóp schodów, prowadzących do niego. Wszedł tam i rozpoczął się pojedynek. Po pewnym czasie Vader prócz walki na miecze zaczął, używając Mocy, obrzucać Luke'a różnymi przedmiotami. Jeden z nich rozbił okno w sali i Luke wyleciał przez nie. Znalazł się na platformie. Tam kontynuowali pojedynek. Vader obciął Luke'owi rękę i kusił do przejścia na ciemną stronę Mocy. Zdradził, że to on jest ojcem Luke'a. Młodzieniec początkowo nie chciał mu wierzyć, aż w końcu, nie widząc innego wyjścia, skoczył w przepaść. Znalazł się poniżej Miasta. Dzięki Mocy udało mu się zawiadomić Leię, gdzie się znajduje i Falcon przyleciał po niego. Udało im się uciec z Bespina, a na okręcie Rebelii droid medyczny przystawił mu protezę straconej dłoni.

Źródła