Wizja Mocy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Wizja Mocy była jedną z umiejętności zyskiwanych dzięki szkoleniu Jedi. Moc pozwalała zobaczyć inne miejsca, myśli, przeszłość, przyszłość, dawno niewidzianych przyjaciół itp. Wizje Mocy pojawiały się najczęściej podczas medytacji lub snu. Jednak zdarzały się również przypadki, kiedy wizja nawiedzała daną osobę zupełnie nieoczekiwanie na jawie.

Typy wizji

Dzięki Mocy zobaczyć możesz inne miejsca, inne myśli, przeszłość, przyszłość, przyjaciół z dawnych lat.
- Yoda

Wizje Mocy można podzielić na kilka kategorii.

 • Wizje przyszłości – chyba najczęściej występujące, ukazywały możliwą przyszłość. (Możliwą, gdyż, zgodnie ze słowami Yody, przyszłość zawsze jest w ruchu, nie jest ustalona czy zdeterminowana przez wizję.)
 • Wizje przeszłości – ukazywały wydarzenia przeszłe, lub minione możliwości przebiegu zdarzeń przeszłych.
 • Wizje symboliczne – nie ukazywały bezpośrednio konkretnych zdarzeń. Osoby lub obrazy oglądane w wizji w jakiś sposób wiązały się z osobą doświadczającą wizji, która sama musiała odkryć ich znaczenie.

Znane Wizje Mocy w porządku chronologicznym, podzielone wg. typu

Wizje przyszłości

Zawsze w ruchu przyszłość pozostaje.
- Yoda
 • Q'Anilia, Feln, Xamar, Raana Tey (3964 BBY) - mistrzowie Jedi, podczas jednej z medytacji na Dzikim księżycu w trakcie ostatniej próby padawanów, zobaczyli swą śmierć. W każdej z wizji pojawiał się lord Sithów, ubrany w czerwony skafander kosmiczny - taki sam, jaki nosili ich uczniowie. Mistrzowie zaniepokojeni tragiczną przepowiednią postanowili nie dopuścić do jej spełnienia. Zaplanowali spisek, w wyniku którego ich uczniowie ponieśli śmierć - wszyscy, oprócz Zayne'a Carricka.
 • Zayne Carrick (3963 BBY) - przebywając na planecie Serroco przewidział rychły atak i zniszczenie planety. Następnego dnia Mandalorianie zaatakowali i zbombardowali planetę.
 • Qui-Gon Jinn (44 BBY) - krótko po przybyciu na planetę Bandomeer mistrza Jedi nawiedziły koszmary senne, w których, jak się okazało, zobaczył nieodległą przyszłość i dramatyczne wydarzenia, jakie rozegrały się w Kopalni Planetarnej pomiędzy nim samym, Obi-Wanem Kenobim i Xanatosem.
 • Anakin Skywalker (22 BBY) - wizje dotycząca jego matki, Shmi, jej cierpienia i grożącej jej śmierci. Pojawiała się w trakcie snu. Kierując się nimi Anakin udał się na Tatooine, by dowiedzieć się, że matka została porwana przez Tuskenów. Odbił ją z niewoli, ale nie zdołał zapobiec jej śmierci.
 • Whie Malreaux (? - 19 BBY) – przez całe życie doświadczał wizji przyszłości. Ewenementem było to, że nie widział jedynie tego, co mogło się zdarzyć, ale wydarzenia, rozmowy, całe sytuacje dokładnie, co do szczegółu takie, jakie później następowały. W jego przypadku wizje również pojawiały się podczas snu. Najbardziej znaną wizją Whie była wizja pokazująca spotkanie z Asajj Ventress na Vjunie, podczas którego padawanka Tallisibeth Enwandung-Esterhazy zostanie zraniona, a on sam poczuje pokusę ciemnej strony. Whie miał też wizję własnej śmierci, według której miał zginąć z ręki Jedi (najprawdopodobniej chodziło o Anakina Skywalkera).
 • Anakin Skywalker (19 BBY) – wizja Padmé Amidali umierającej przy porodzie. Prawdopodobnie była to wizja mająca największe znaczenie dla historii galaktyki, gdyż próbując zapobiec jej spełnieniu, Anakin został Sithem i pomógł Darthowi Sidiousowi zniszczyć Zakon Jedi i proklamować Imperium Galaktyczne w miejsce Starej Republiki. W efekcie sam Anakin doprowadził do spełnienia się wizji - Padmé, zobaczywszy kim się stał, straciła chęć do życia i wydawszy na świat bliźnięta, zmarła.
 • Luke Skywalker (3 ABY) – podczas szkolenia u Yody na Dagobah miał wizję ukazującą Miasto w Chmurach na Bespinie oraz Hana i Leię cierpiących i zagrożonych śmiercią. Pomimo przestróg Yody, który mówił, że wizja pokazuje jedynie możliwą przyszłość, oraz że interwencja Luke'a może nie zakończyć się pomyślnie, wyruszył on na Bespin. Wyprawa skończyła się tym, że to Leia i Lando musieli ratować Luke'a, ale przynajmniej nie miała tak tragicznych następstw jak próba zapobieżenia spełnieniu się wizji przez Anakina Skywalkera.
 • Matka Rell (8 ABY) – najstarsza przedstawicielka Klanu Śpiewającej Góry z Dathomiry często miewała wizje ukazujące przyszłość i różne osoby. Np. kiedy do siedziby klanu przybył Luke Skywalker poznała go, ponieważ widziała go w swoich wizjach. Matka Rell jest też dobrym przykładem na to, że wizje przyszłości nie muszą być dokładne, a przyszłość jest w ruchu, gdyż (będąc myślami w przyszłości) zapytała Luke'a jak miewa się jego żona i dzieci (a, jak wiemy, Luke doczekał się ostatecznie tylko jednego potomka).
 • Leia Organa (9 ABY) – kiedy Luke, Han, Chewie, Lando i Mara Jade wyruszyli na Wayland, Leia zaczęła mieć wizje grożącego im niebezpieczeństwa. Kierując się nimi zdecydowała się wraz z Talonem Karrde polecieć im na pomoc. Okazało się, że zagrożeniem z wizji był szalony klon mistrza Jedi - Joruusa, a dzięki pomocy Leii i Talona udało się go pokonać.
 • Gantoris (11 ABY) – miał wizje Mrocznego Mężczyzny, który ofiarowuje mu potęgę, a potem go niszczy. Wizja odnosiła się do ducha Mrocznego Lorda Sithów Exara Kuna, który próbował podporządkować sobie Gantorisa, podczas szkolenia tego ostatniego w prakseum na Yavinie 4, a potem zabił go, spalając energią ciemnej strony.
 • Luke Skywalker (19 ABY) – wizja została celowo wywołana przez Skywalkera, który zdecydował się na medytację, aby podjąć decyzję co powinien dalej robić (lub czego robić nie powinien). Wizja, która się pojawiła ukazywała rozmaite możliwe przyszłe zdarzenia i miejsca: Eskadrę Łotrów lecącą do walki, Hana i Leię zmagających się z rozwścieczonym tłumem, samego Luke'a stojącego na balkonie nad skalnym kanionem na jakiejś nieznanej planecie - a na sam koniec Marę Jade unosząca się w wodzie otoczonej poszarpanymi skałami, wyglądającą na martwą. Luke uznał, że Łotry, Han i Leia umieją radzić sobie z niebezpieczeństwem i zdecydował się udać na nieznaną planetę (razem z R2 doszli do wniosku, że chodzi o Cejansij), gdyż jedynie w tej części wizji widział siebie i odczuwał spokój. Taka interpretacja wizji doprowadziła go do spotkania z Talonem Karrde na Cejansij, a następnie do wyruszenia na Nirauan w poszukiwaniu Mary.
 • Mara Jade (19 ABY) – wizja nawiedziła Marę spontanicznie, podczas uroczystości podpisania pokoju między Imperium a Nową Republiką na niszczycielu gwiezdnym Chimaera. Nie została ona szczegółowo opisana, wiadomo jedynie, że Mara zobaczyła kalejdoskop możliwości, wyzwań i sojuszy czekających na nią i na Luke'a w przyszłości.
 • Anakin Solo (26 ABY) – wizja pojawiła się po pojmaniu Tahiri Veili przez yuuzhańskich mistrzów przemian na Yavinie 4. Anakin zobaczył w wizji dorosłą Tahiri, pokrytą bliznami jak Yuuzhanka i władającą ciemną stroną Mocy. Aby temu zapobiec powrócił na Yavina 4 i wraz z yuuzhańskim zhańbionym Vuą Rapuungiem uwolnił Tahiri. W zasadzie udało mu się powstrzymać spełnienie się wizji, aczkolwiek Tahiri miała już pierwsze blizny na czole (i nie chciała ich usunąć), zaś w przyszłości miało się okazać, że jej ciało zamieszkuje również druga, yuuzhańska osobowość.
 • Jacen Solo (35 ABY) – wizja wojny ogarniającej całą Galaktykę, a mającą swój początek w konflikcie z Killikami.- Przynajmniej tak wynikało ze słów samego Jacena, który użył wizji jako usprawiedliwienia dla uprzedzającego ataku na bazę Chissów, którzy w odpowiedzi rozpoczęli wojnę z Kolonią. W rzeczywistości wizja miała nieco bardziej osobisty charakter, którego młody Solo nie chciał ujawniać - ukazywała mu, że życie jego córki Allany będzie w niebezpieczeństwie, jeżeli Killikowie nie zostaną zniszczeni, a Raynar Thul zabity. Brak zgody Mistrza Skywalkera na zabicie Raynara uniemożliwił mu wykonanie całości planu, ale ponieważ Mroczne Gniazdo zostało powstrzymane, zagrożenie dla Allany z tej strony minęło.

Wizje przeszłości

 • Luke Skywalker (9 ABY) – Luke wrócił na Dagobah, mając nadzieję, że w domku Yody odnajdzie jakieś informacje na temat innych Jedi (było to po odebraniu sygnału od Joruusa C'baotha). Zamiast tego R2 wykrył w pobliżu jakieś urządzenie. Próbując je odnaleźć Luke trafił do tej samej jaskini, w której doświadczył wizji symbolicznej podczas szkolenia u Yody. Zanim dotarł do ukrytego przywoływacza, znów doświadczył wizji - tym razem zobaczył siebie samego podczas akcji nad Wielką Jamą Carkoon na Tatooine, jednak kiedy miał złapać miecz świetlny wystrzelony przez R2, rudowłosa kobieta stojąca na pokładzie barki żaglowej Jabby, używając Mocy przyciągnęła miecz do siebie, a Luke został zrzucony do paszczy sarlacca. Kiedy później Luke spotkał Marę Jade i usłyszał jej historię, zrozumiał, że zobaczył co mogłoby się zdarzyć, gdyby Marze udało się wypełnić swoje zadanie na Tatooine.

Wizje symboliczne

Tak jak to jest w przypadku wszelkich symboli, wizje symboliczne można interpretować na rozmaite sposoby. Poniższe wizje również doczekały się kilku prób interpretacji.

 • Luke Skywalker (3 ABY) – podczas szkolenia na Dagobah, Yoda kazał Luke'owi wejść do jaskini w korzeniach ogromnego drzewa, która była wypełniona Ciemną Stroną. Na pytanie Skywalkera co tam znajdzie, odpowiedział, że jedynie to co weźmie ze sobą. Zagłębiwszy się w jaskini Luke ujrzał wizję Dartha Vadera. Zaczął z nim walczyć i odciął mu głowę swoim mieczem świetlnym. Ciało Mrocznego Lorda zniknęło, natomiast głowa potoczyła się pod stopy Luke'a. Kiedy spadła z niej maska, chłopak zobaczył swoją własną twarz.
 • Leia Organa (9 ABY) – podczas podejścia na Tatooine, Leia zobaczyła, jak dwa słońca układu zmieniają się w oczy płonące w cieniu mrocznego kaptura. "Usłyszała" też przepojony Ciemną Stroną Mocy głos, mówiący: moje. Następnie ciemność przybrała formę hełmu Dartha Vadera, ale gdy wizjery maski stały się przezroczyste okazało się, że oczy za nimi są lodowato błękitne jak oczy Luke'a (lub Anakina).
 • Kyp Durron (11 ABY) – Kiedy duch Exara Kuna został zniszczony, a Kyp poddał się Hanowi, władze Nowej Republiki odesłały go do Luke'a Skywalkera, by ten zadecydował o jego dalszym losie. Luke, chcąc przekonać się czy Kyp jest w stanie wyrzec się ciemnej strony, zabrał go do świątyni Exara Kuna, w której chłopak pobierał nauki technik Sithów, i kazał mu wejść do środka. (Próba ta była bliźniaczym odbiciem własnej próby Luke'a w jaskini na Dagobah). W Świątyni Kypowi ukazała się postać w czarnej szacie z kapturem, którą wziął za ducha Kuna. W pierwszym odruchu chciał posłużyć się Błyskawicą Mocy by ją zniszczyć, ale jako że była to technika ciemnej strony powstrzymał się i chwycił za miecz świetlny. Ponieważ jednak czarna postać nie reagowała, Kyp oznajmił, że nie będzie z nią walczyć. Wówczas postać ściągnęła kaptur ukazując twarz Zetha, brata Kypa, którego mimowolnie zabił niszcząc Caridę.
 • Luke Skywalker (19 ABY) - podczas walki z piratami w przestworzach Iphiginu, kiedy właśnie zastanawiał się nad sposobem wykorzystania Mocy przeciwko napastnikom, Luke ujrzał na tle czerni kosmosu wizję Imperatora i Exara Kuna śmiejących się z niego. Zinterpretował tę wizję jako swoistego rodzaju ostrzeżenie, że być może kroczy niebezpieczną ścieżką i zdecydował się ograniczyć korzystanie z Mocy do sytuacji gdzie będzie to naprawdę niezbędne.
 • Jacen Solo (26 ABY) – podczas inwazji Yuuzhan Vongów Jacen doświadczył wizji galaktyki znajdującej się w punkcie (chwiejnej) równowagi. Jej przyszłe losy, to, czy pogrąży się w ciemności, czy nie, zależały od wyniku pojedynku toczonego między potężnym wojownikiem yuuzhańskim, a Luke'em Skywalkerem. Jednocześnie Jacen słyszał głos podobny do głosu Luke'a, mówiący: Jacenie, podejmij wyzwanie. Kiedy chłopaka ogarnął gniew i chęć unicestwienia najeźdźców, Luke rzucił mu miecz, ale młody Solo go nie złapał. Następnie potknął się i przewrócił, gdy mistrz próbował wyciągnąć do niego rękę. Galaktyka zaczęła wyraźnie przechylać się na stronę ciemności, a postacie walczących zastąpiły po prostu światło i ciemność ścierające się ze sobą. Wizja zakończyła sie obrazem atakujących hord Yuuzhan, pod których stopami gasły gwiazdy i całe sektory Galaktyki. Jacen przestraszył się, że wizja ta mogła być ostrzeżeniem co może się stać, jeśli Jedi, bądź on sam, przejdą na Ciemną Stronę lub tylko w niewłaściwym momencie użyją Mocy i podjął decyzję o rezygnacji z używania jej w ogóle. Podobna wizja powtórzyła się w roku 30 ABY, przed walką z Onimim.
 • Jaina Solo (27 ABY) - tuż przed bitwą o Hapes Jaina doświadczyła wizji podczas snu. Wydawało jej się, że ponownie toczy walkę, do której zmuszono ją i Jacena podczas pobytu w Akademii Ciemnej Strony, kiedy to Jacen był ukryty pod hologramem maskującym przedstawiającym Dartha Vadera. Pokonała go, ścinając mu głowę i z przerażeniem odkryła, że pod maską faktycznie krył się Jacen (młodszy niż w rzeczywistości). Kiedy zdjęła i upuściła własny hełm, okazało się, że po otwarciu się przyłbicy ukazała się twarz Kypa Durrona. (który nb. był wtedy kimś w rodzaju jej mistrza). Jeśli miał wówczas nastąpić jakiś ciąg dalszy wizji, zostało to udaremnione przez Kypa, który obudził Jainę. Wizja powróciła podczas samej bitwy. Tym razem jednak jej przeciwnik - Vader - sam ściągnął hełm i okazało się, że krył się pod nim Kyp Durron. Pod jego wpływem Jaina zawróciła ze ścieżki Ciemnej Strony, a twarz mistrza Jedi, z którym walczyła, została zastąpiona twarzą yuuzhańskiego dowódcy Khalee Laha.
 • Cade Skywalker (137 ABY) - leżąc w opuszczonej świątyni Jedi na Ossusie Cade'owi Skywalkerowi wpierw ukazał się duch Mary Jade, a następnie Darth Vader, z którym zaczął walczyć na miecze świetlne. Vader namawiał go, by zaakceptował swoje dziedzictwo Jedi i aby kontrolował swój gniew, gdyż skończy tak samo jak on. Nie wiadomo do końca jednak, czy to czego doświadczył Cade było wizją Mocy czy tylko skutkiem działania narkotyków, tzw. igiełek śmierci. Jakiś czas później, również na Ossusie, Cade - medytując na dachu świątyni Jedi - miał wizję torturowanego Jedi Hoska Trey'lisa, którego nieco wcześniej sam wydał w ręce Sithów. Następnie ukazał mu się duch Luke'a Skywalkera, który nakazał mu wyruszyć na Coruscant i uwolnić rycerza.

Wizje użytkowników ciemnej strony Mocy

Moc to także przewodnictwo, od delikatnych ostrzeżeń,(...) aż po wizje przyszłości. Problem w tym, że im bardziej się ją wykorzystuje jako źródło siły, tym mniej jest się zdolnym do korzystania z niej jako ze źródła rad.
Mara Jade do Luke'a Skywalkera na Nirauan.

Istnieją jedynie nieliczne relacje o wizjach Mocy u użytkowników ciemnej strony Mocy. Przyczyny mogły być takie jak te opisane Luke'owi przez Marę – gdy wykorzystywało się Moc głównie jako źródło siły - a w ten sposób przeważnie postępowali Mroczni Jedi i Sithowie - zagłuszało się swoimi działaniami jej właściwości doradcze.

Z drugiej strony to jedynie teoria, a wizji Mocy użytkowników Ciemnej Strony mogło być mało po prostu dlatego, że Mrocznych Jedi i Sithów było zawsze mniej niż Jedi.

 • Githany (1000 BBY) - podczas snu miała wizję Dartha Bane'a powracającego na planetę Ruusan. Wizja spełniła się mimo próby zabicia Bane'a przez Kas'ima na Lehonie i samą Githany na Ambrii.
 • Darth Sidious – wielokrotnie chwalił się, że coś przewidział i że wszystko toczy się zgodnie z tym, co przewidział. Np. Użył tego sformułowania w 4 ABY mówiąc o planach Rebeliantów odnośnie ataku na drugą Gwiazdę Śmierci (chociaż w tym przypadku równie dobrze mógł to wydedukować na podstawie raportów wywiadu i własnej intrygi polegającej na dostarczeniu im niekompletnych planów stacji bojowej), a także o tym, że Luke Skywalker przybędzie spotkać i zmierzyć się z Darthem Vaderem.
 • Joruus C'baoth (9 ABY) – Szalony klon mistrza Jedi zobaczył w swojej wizji jak Mara Jade klęka u jego stóp. Optymistycznie założył, iż oznacza to, że kobieta przyłączy się do niego, zostanie jego uczennicą i będzie mu posłuszna. Wizja spełniła się, gdyż Mara faktycznie upadła przed nim na kolana - po to, by móc przebić go mieczem świetlnym.

Wizje niekanoniczne

 • R5-D4 "Skippy" - Wrażliwy na Moc droid miał wizję, w której zobaczył, że jeśli wuj i ciotka Luke'a Skywalkera kupią jego zamiast R2-D2], to Imperium nie zostanie zniszczone i Ciemna Strona ostatecznie zapanuje nad Galaktyką. Używając Mocy uszkodził więc swój motywator, co szybko zauważył Luke i zażądał wymiany Skippiego na R2-D2.

Źródła