Masakra padawanów na Taris

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Mistrzowie Jedi nad ciałami swych padawanów

Masakra padawanów na Taris to nazwa zbrodni, jaką popełnili w 3964 BBY mistrzowie Jedi z Akademii Jedi na Taris. Zabili oni czwórkę padawanów uczących się w tej Akademii.

Przyczyny

Głównym powodem dokonania tej zbrodni była obawa mistrzów Jedi przed przejściem ich uczniów na ciemną stronę. Mieli oni bowiem dar doznawania wizji. Podczas jednej z medytacji na Dzikim księżycu w trakcie ostatniej próby padawanów zobaczyli oni swą śmierć. W każdej z wizji pojawiał się Lord Sithów ubrany w czerwony skafander kosmiczny, taki sam, jaki nosili ich uczniowie. Mistrzowie zaniepokojeni tragiczną przepowiednią postanowili nie dopuścić do jej spełnienia. Zaplanowali spisek, w wyniku którego ich uczniowie mieli ponieść śmierć.

Zabójstwo

Mistrzowie postanowili zabić swych padawanów podczas ceremonii pasowania ich na rycerzy Jedi. Niestety jeden z uczniów Zayne Carrick spóźnił się na ceremonię, gdyż w tym samym czasie ścigał przestępcę Marna Hierogrypha. Gdy przybył do Akademii zobaczył swych przyjaciół leżących u stóp ich mistrzów. Wszyscy czterej byli martwi. Rozpoczął się pościg mistrzów za ocalałym padawanem.

Pościg

Wizja Raany Tey

Zayne wraz z Gryphem uciekali przed Jedi przez całe Taris. Spotkali międzyczasie Jarael i Campera, którzy wraz z nimi udali się na pokładzie Last Resortu na Dziki księżyc, by szukać przyczyny zamordowania padawanów. Znaleźli tam droida Elbee, w którego pamięci został zapisany przebieg medytacji, podczas której mistrzowie doznali wizji swej śmierci. Po opuszczeniu księżyca ocalały padawan został schwytany przez Valiusa Yinga, który zabrał Zayne'a do Akademii. Tam Carrick poznał szczegóły zabójstwa swych przyjaciół. W ostatniej chwili został uratowany przed śmiercią przez Jarael przebraną w czerwony skafander kosmiczny. Zayne opuścił Akademię i udał się na poszukiwanie przygód.

Mistrzowie nie ustawali jednak w poszukiwaniach zbiegłego padawana. Najbardziej aktywna była Raana Tey, którą prześladowały koszmary związane z masakrą. Wynajęła więc dwójkę łowców nagród znanych jako bracia Moomo i zleciła im porwanie Zayne'a. Ithorianie nie wykonali swego zadania, gdyż łatwo zostali przechytrzeni przez Carricka i jego przyjaciół. Raana nie ustawała jednak w poszukiwaniach zbiega. Niedługo później na planecie Telerath Lucien Draay został wysłany przez Haazena na pokład okrętu Arkanian Legacy. Mistrz spotkał tam swego byłego ucznia. Nie zabił go jednak, gdyż zdawał sobie sprawę, że w tym momencie ważniejsza jest wojna ze wspólnym wrogiem. Po pokonaniu lorda Adasci Lucien chciał zabrać Zayne'a na Coruscant, jednak w odpowiednim momencie pojawili się starzy przyjaciele Carricka i zabrali go na Taris, gdzie Zayne stanął oko w oko ze swą dawną przyjaciółką Shel Jelavan, która jednak teraz uważała go za zabójcę jej brata. Podczas wspólnej misji Zayne przekonał Shel, że mówi prawdę. W budynku Akademii Jedi doszło do pojedynku na miecze świetlne między Carrickiem, a Raaną Tey. Po długiej walce mistrzyni obezwładniła Zayne'a i miała mu zadać ostateczny cios. W tym momencie została przebita mieczem przez Shel.

Ofiary masakry

Postać Zabójca/Zabójcy
Gharn Xamar
Oojoh Feln
Kamlin Raana Tey
Shad Jelavan Q'Anilia

Źródła